Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaikas prašo dovanos

Vaikas prašo dovanos, kuriai neturiu pinigų: ką daryti

Artėjant didžiausioms metų šventėms, laiškus Kalėdų seneliui rašo ne tik vaikai, bet ir… mamos. Vieną tokį gavo mūsų redakcija, kviečiame paskaityti, nes neabejojame, kad jame ne viena šeima atpažins pati save…

Labas, Kalėdų seneli,

Tau rašau aš, dviejų vaikų mama. Vienam mano sūnui 5 metai, kitam – 7. Man – 32 metai, esu dirbanti, kaip ir vyras gaunu apie 2000 litų į rankas. Šiais metais buvau gera. Na, kiek galima būti gerai auginant du padaužas, kurie kartais nuverčia ne tik namų, bet ir mano “stogą”. Bent jau nesu pakėlusi rankos prieš savo vaikus, o kai aprėkiu, visada blogai jaučiuosi.

Dovanų sau norėčiau šiek tiek daugiau laiko, vyrui norėčiau paprašyti naujos žieminės striukės. Man atrodo, kad dabartinę jis dėvi jau visa amžinybė. Tačiau ne apie tai norėjau parašyti tau laišką. Norėjau pasitarti dėl savo vaikų dovanų.

Septynnmetis jau, matyt, abejoja tavo tikrumu, tačiau dovanų nori, todėl šiemet užsiprašė planšetinio kompiuterio. Mažasis nori telefono, mat jį turi dičkis, o pastarasis jam didžiulis autoritetas.

Ką aš manau apie tokius norus? Gerai manau. Vaikai turi svajonių, nebijo jų išsakyti, jų siekiai dideli. Tačiau bėda ta, kad neturiu tiek pinigų tokioms brangioms dovanoms. Pati naudojuosi seno modelio ir neišmaniuoju telefonu. Turime kompiuterį, kuris veikia ir juo namuose naudojamės visi, vaikai – irgi.

Jeigu būtų mano valia, nupirkčiau jiems abiems po knygą. Arba po stalo žaidimą, tai yra tai, kas man pačiai atrodo vertinga ir ilgaamžiška. Taip, vaikai nuliūstų, bet neilgam, juk mažieji nesugeba nei ilgai pykti, nei ilgai liūdėti.

Kita problema – žaislų perteklius. Kadangi abu berniukai, namuose apstu visokių “berniukiškų” žaislų – mašinų, robotukų, lėktuvų, šautuvų. Man gaila širdį, kai padovanotas žaislas tuoj būna numestas į kampą kaip koks bevertis daiktas. Tačiau čia ne tik maniškių problema, pastebėjau, kad šiuolaikiniai vaikai nevertina daiktų, kaip mes savo vaikystėje. Gal ir galima juos suprasti – dabar parduotuvės lūžta nuo žaislų, ir vaikai nežino, kas yra žodis deficitas.

Taigi, kaip man pasielgti, Kalėdų seneli? Imti paskolą ir pirkti trokštamus žaislus bet kuria kaina? O gal to neverta daryti, nes tada iškils rizika, kad po kelerių metų jie užsimanys motorolerio ar kito mūsų šeimai neįkandamo daikto?

Karolina

Apie tai, ką daryti, jei vaiko norai nesutampa su mūsų piniginės galimybės, pasiteiravome ikimokyklinio ugdymo pedagogės.

“Šilagėlės” vaikų darželio pedagogės Laimos Jakniūnienės komentaras

Pats žodis „dovana” mus nori nenori priverčia galvoti apie materialinius dalykus, bet joks materialinis dalykas negali padaryti žmogaus laimingo. Vaikas džiaugiasi gavęs dovaną, kokios jis norėjo, bet tas džiaugsmas yra trumpalaikis. Tad ar verta dėl trumpalaikės laimės išleisti nemažą sumą pinigų žaislui? O jei vaikų šeimoje keli?

Vaikas nežino pinigų vertės, jų kiekio tėvų mėnesio biudžete. Normalu kad renkasi dovaną, kuri tuo metu yra pati trokštamiausia ir madingiausia. Tėvams reikia pasukti galvą, ką daryti kad pageidaujamas daiktas po poros dienų neatsidurtų užmirštų žaislų krūvoje. Pabandykite paaiškinti vaikui, kad Kalėdų senelis neturi tiek daug pinigų ir jei nupirks vienam vaikui brangų daiktą, kiti vaikai gali likti visai be dovanų. Ar jis to norėtų? Sužaiskit vaiko jausmais.

Taip pat, rašydami laišką Kalėdų seneliui, galit parašyti kelis norimus daiktus. Paaiškinkit kad Kalėdų senelis atsižvelgia į vaikučių pageidavimus, bet išrenka dovanėlę kuri jam atrodo tinkamiausia. Taip Jūs turėsite pasirinkimą iš sąrašo ir galėsite nupirkti pigesnį žaislą, priimtiną Jūsų kišenei.

Tačiau jei jau labai labai vaikas nori trokštamo daikto, tegu pradeda taupyti. Dėdamas monetą prie monetos supras kaip nelengva tėveliams išlaikyti šeimą. Kitą kartą parduotuvėje paklaus ar brangus daiktas ir kiek laiko tektų taupyti tokią sumą pinigų.

Svarbiausia bendrauti su vaiku. Atsitūpkite, kad akys būtų vienoje linijoje, laikykit už rankų ir ramiu, švelniu balso tembru kalbėkitės.

Sėkmės!

Mano išsaugoti straipsniai