53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Patarimai

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Iki 3 mėn.

Mažas kūdikis laiko sugniaužęs kumščius. Naujagimis, kuriam perbrauksite ranka per plaštakos viršų, truputį atgniauš delną. Palengva įkiškite vieną pirštą į vaikučio ranką ir jis sugniauš ją.

Ką ir kaip žaisti?

Pirmais mėnesiais užtenka švelnaus masažo – paglostyti. Kai vaikas būdrauja, paimkite vieną jo plaštaką ir savo nykščiu lengvai masažuokite sukamuoju judesiu nuo riešo pirštukų link. Tada išmasažuokite visus pirštus: pradėdami nuo piršto pamato galiuko link. Ir taip masažuokite abu mažylio delnus ir visus pirštus. Neskubėkite, lai tai būna smagi veikla jums abiem. Masažuodama galite niūniuoti ar dainuoti. Nors vaikas ir nesupras žodžių, jį džiugins malonus jūsų balso tembras.

3-4 mėn.

Maždaug šiuo laiku kūdikis „pamato” savo rankas ir ima jomis žaisti. Čiupinėja jas, liečia jomis kojas, stipriai suspaudžia rankų delnus, gali net sunerti pirštus.

Ką ir kaip žaisti?

Galite ant vaiko riešo pririšti varpelį arba užmauti skimbčiojančią apyrankę. Judinant rankas, varpelis skambės ir padės atkreipti dėmesį į šias kūno dalis.

Pats metas pradėti mokytis „virti košę”: kutenkite delną, lankstydami pirštus ir dainuodami daineles. Jei jų nemokate, ne bėda, galite lankstyti pirštukus juos skaičiuodama („vienas”, „du”..) arba įvardindama („didysis”, „mažylis”…), arba sakydama vaikui meilius žodžius („linksmas”, „myliu”…).

5 -7 mėn.

Jau 5 mėn. kūdikis siekia žaislo, sugriebia jį, išlaiko, apžiūri. Iš pradžių visu delnu, vėliau išmoksta aktyviau naudoti nykštį. Įdomu, kad daikto griebimo judesys tobulėja iki 15 vaiko gyvenimo mėnesio, kol tampa panašus į suaugusiojo.

Ką ir kaip žaisti?

Sudarykite galimybę kūdikiui čiupinėti ir voliotis ant įvairios tekstūros audinių. Duokite čiupinėti nėrinių, mezginių, pintų daiktų. Iš namuose turimų nereikalingų audinių galite pasiūti įvairių medžiagų kilimėlį: drobės, šilko, aksomo, vilnos, kailio ir pan. Paimkite vaiko ranką ir švelniai ja paglostykite brolio ar sesės plaukus, kačiuko nugarą. Tai ne tik suteiks progą pirštukams paliesti įvairius paviršius, bet ir mokys suprasti, kad žmones ir gyvūnus reikia liesti švelniai.

Paėmę mažiuko delniukus, plokite katutes.

7 -12 mėn.

Augant mažyliui, tobulėja jo jutimai, vystosi pažintinė veikla, įvairesni tampa ir rankų bei pirštų judesiai. Šiuo laikotarpiu vaikas mėgsta miklinti pirštukus: dviem pirštais rodomuoju ir nykščiu suima smulkų daiktą, o stambų – visa plaštaka.

Mėgsta kaišioti pirštus į nedideles ertmes. Mokosi gniaužyti, apčiupinėti. Džiūgaudamas žaidžia pirštų žaidimus. Tačiau rankos riešo judesiai dar riboti, nes yra sukietėję tik trys kauliukai (siekiant palyginti, suaugusiojo rieše 28). Todėl jei duodate mažyliui šaukštą į rankas, nepykite, kai jo turinys paklius ne į burną, o ant artimiausios sienos.

Ką ir kaip žaisti?

Leiskite rankomis imti ir valgyti mažais gabaliukais pjaustytą maistą (žinoma, jei jūsiškis jau moka kramtyti ir nėra pavojaus užspringti). Žaiskite pirštukų žaidimus (jų rasite internete), tačiau labai smagu sugalvoti ką nors savo, improvizuoti.

Parodykite vaikui, kaip varna sako „kar” (visus pirštus suglauskite, tada išskėskite), kaip vienas pirštukas duoda kitam bučinuką (abiejų rankų rodomieji susiliečia) ir pan. Nebijokite eksperimentuoti ir kurti, jūsų vienintelis žiūrovas bus sužavėtas, neabejokite.

Pasiilgote teatro? Paimkite seną pirštinę, prie pirštų prisiūkite sagas (bus akys), delno viduryje nupieškite, išsiuvinėkite ar prisiūkite skritulį (lūpas) ir pirmyn!

Mano išsaugoti straipsniai