Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.
Gyvenimo uvertiūra
Jūsų mažylis iš pradžių pasaulį suvokia gulėdamas. Dienos eigą diktuoja vienas kitą keičiantys valgymas ir miegojimas. Dar nėra dienos ir nakties ritmo. Mažylis jau ima rikiuoti pasaulio vaizdą – juk reikia apdoroti daugybę dirgiklių. Užuosti, skonėtis, čiuopti, girdėti, matyti – visus šiuos pojūčius pirmiausiai reikia „treniruoti“.
Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė
Naujagimis savyje ir pasaulyje atranda tarpusavio ryšius, taisykles ir pasikartojančias situacijas, kurios padės jam pajusti pasaulio tvarką. Tvirčiausi kertiniai akmenys – mamos balsas, valgymas ir miegojimas. Juslės atsiskleidžia pamažu. Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė, mat jos ramina. Pirmąjį mėnesį jokių žaisliukų dar nereikia – užtat reikia daug artumo. Mažai fizinio kontakto ir švelnumo patiriantis vaikas skursta visomis prasmėmis.
Pirmasis mėnuo
Vieno mėnesio kūdikis dar nepajėgia pats pakeisti gulimos padėties. Galvytę jis gali pakelti vos kelias sekundes. Rankytės stipriai sugniaužtos į kumštelius, mažylis į viską įsikimba.
Antrasis mėnuo
Antrojo mėnesio viduryje dauguma kūdikių išgyvena tikrą raidos šuolį. Rankytės jau kur kas dažniau atgniaužtos. Barškutį ar kitą gerai suimamą daiktą jis gana nulaiko apie pusę minutės. Susidomėjęs klausosi įvairiausių garsų – varpelio, barškučio, durų skambučio ar telefono.
Dabar mažylis jau tikrai džiaugsis pirmuoju žaisliuku. Geriausiai tinka kramtukai ir barškučiai. Svarbu, kad žaislas būtų lengvas, be aštrių kampų ir kraštų. Kadangi viską, ką apčiuopia, kūdikiai kiša į burną, svarbu, kad neprarytų ar nesusižeistų. Žaisliukas turi būti lengvai valomas.
Trečiasis mėnuo
Nuo gimimo iki trečiojo mėnesio pabaigos jūsų mažylis vidutiniškai priauga apie 2 kg svorio. Jis labai aktyvus ir budrus. Akimis sekioja viską, kas juda. Jei buvote atsitraukusi toliau, mažylis džiaugiasi Jums sugrįžus. Daugeliui kūdikių patinka žaidimas su garsais ir balsais. Tad tėvai gali duoti mažylius pačias geriausias kalbos pamokas. Jis labai greit perpranta, kokios emocijos slypi balsuose, ar jais reiškiamas džiaugsmas ar pyktis. Pamažėl žaisliukai vaikui tampa itin įdomūs. Jis jau suvokia skirtingas spalvas, formas ir dydžius.
Nuo penktojo iki dešimtojo mėnesio
Tarp penktojo ir dešimtojo mėnesio prasikala pirmasis dantukas! Mažyliui labai norisi kažką kramtyti. Vėsūs kramtukai stabdo kraujo pritekėjimą ir malšina skausmą, todėl šiuo metu jie labai tinka.
Jūsų mažylis sugeba jau labai daug. Keliamas iš gulimos padėties jis jau užtektinai laiko galvytę. Paguldytas ant pilvo pasirėmęs viena rankyte gali pasikelti, o tuo pat metu kita ranka siekti kokio nors daikto. Pasodintas jau išlaiko pusiausvyrą. Baigiantis šeštajam mėnesiui jau sugeba ropoti. Jis nori pažinti pasaulį. Svarbu, kad namai būtų pritaikyti, kad pradėjęs judėti mažylis nesusižeistų. Visi daiktai tampa įdomūs žaislai: mažyliai ypač mėgsta telefoną, kompiuterio klaviatūrą, puodus, šaukštus, dubenėlius, kaip armonika išskleidžiamas paveikslėlių knygas. Jūsų vaikas vis labiau domisi toliau padėtais daiktais. Jis jau sugeba pasirinkti žaisliuką, pakelti nukritusius daiktus.
Dešimtasis mėnuo: vaikas džiaugsmingai triukšmauja
Apie dešimtąjį mėnesį vaikas išsiugdo svarbų gebėjimą – jis jau supranta, kad daiktas tebėra, nors jo ir nemato. Štai kodėl mažyliams dabar taip patinka ieškoti to, kas paslėpta. Slėpynių gali žaisti ne tik daiktai, bet ir žmonės. Kai už mamos nugaros pasislėpęs tėtis sako „kukū”, jis tebėra, nors jo ir nematai.
Jau gebėdamas gerai suimti daiktą mažylis dabar deda medines kaladėles vieną ant kitos. Jis jau suprato, kad vieną daiktą galima įkišti į kitą. Labai smagu mėtyti minkštus medžiaginius kamuolius arba juos ridenti. Vaikas dabar džiaugsmingai triukšmauja. Jis susidomėjęs seka akimis daiktus, kuriuos pats nustūmė nuo stalo, ir mėgdžioja paprastus suaugusiųjų judesius. Jau supranta tam tikrų žodžių jungtinių prasmę, pavyzdžiui „Tuoj duosiu tau buteliuką”.
Antrieji metai: tinka viskas, ką galima stumti arba traukti
Mažylis dabar jau sugeba pasiekti toliau padėtą žaisliuką. Jam maga tyrinėti viską – laiptų pakopas, skambučio mygtuką, akmenukus, jį labai domina viskas, kas nauja. Nauja mašinytė, nauja lėlė ar nauja paveikslėlių knyga tampa tikru impulsu protui.
Dabar prasideda svarbus raidos etapas: tuoj bus žengti pirmieji žingsniai. Todėl žaidimams ypač tinka viskas, ką galima stumti ar traukti – pvz., medinis arkliukas ant ratų ar didelis žaislinis sunkvežimis. Griovelis su besiridenančiais rutuliukais pamažu leidžia vaikui pajusti greitį, dėlionės iš nedaug dalių stimuliuoja protinę raidą.
Šiame raidos etape itin svarbus veidrodis, mat reikia mokytis atrasti patį save. Suvokti, kad savas veidukas ir jo atspindys veidrodyje yra identiški – svarbus žingsnis vėlesniam socialiniam tapatinimui, suvokimui, kad kitas žmogus yra toks, kaip ir tu pats. Moksliniai eksperimentai parodė: gebėjimas atpažinti save veidrodyje yra būtina sąlyga, kad vėlesniame gyvenime žmogus sugebėtų įsijausti į kitą.
Apie 18-ąjį mėnesį mažylis peržengia 50 žodžių ribą
Prasideda dar vienas labai svarbus raidos etapas: kalba. Mažylis jau moka 15-20 pagrindinių žodžių. Geriausia parama kalbos raidai – kaskart namuose, žaidimų aikštelėje ar parduotuvėje įvardyti kiek galima daugiau daiktų. Be to, dovanokite mažyliui knygas ir garsiai jam skaitykite. Sakiniai, kuriuos dabar sako mažylis, dažniausiai apsiriboja dviem-trimis žodžiais. Nuo antrųjų gyvenimo metų sakiniai ima ilgėti, o pustrečių metukų mažyliai jau sugeba pasakyti 20 tarpusavyje susijusių teiginių.