Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

Vaikai peršąla dažniau nei suaugusieji dėl vienos paprastos priežasties – jų imuninė sistema dar nesusiformavusi, jai dar teks išmokti egzistuoti tarp daugybės žmonių, nešiojančių virusus ir bakterijas. Organizmas neišmoks kovoti su infekcijomis, jeigu apskritai nesirgs, tad labai nerimauti dėl slogos, gerklės skausmo, temperatūros ir kitų vaikų peršalimo simptomų nereikėtų. Be to, tėvų nerimas akimirksniu perduodamas sergančiam vaikui ir visiškai nepadeda jam pasveikti.

Kaip suprasti, kad vaikas pradeda sirgti

Maži vaikai nemoka įsiklausyti į savo organizmą ir dažniausia negali pasakyti, kad jaučiasi prasčiau. Vis dėlto, nėra taip sunku suprasti, kada vaikas pradeda sirguliuoti. Net jei vaikas dar nekalba ir nepasako, kad jam negera, negaluojantis vaikas neranda sau vietos, jo nedomina mėgstamas žaislas, mažylis tampa irzlus. Arba, priešingai, niekuo nesidomi ir per pietus snūduriuoja, nors nebuvo dėl ko pavargti. Greičiausiai prie jo kabinasi liga. Praeis kelios valandos ir peršalimo simptomai pasireikš pilnu pajėgumu.

SLOGA

Sloga – tai padidėjusi gleivių sekrecija, organizmo mėginimas susidoroti su virusu, kuris pateko į nosį. Taip jis stengiasi neleisti infekcijos žemiau, į bronchus ir plaučius, taip pat neutralizuoti užkratą: skystose gleivėse yra medžiagų, galinčių kovoti su virusais.

Ką daryti?

Svarbiausia: gleivės turi išlikti skystos. Tik tokiu atveju jos gali pasitarnauti. Sausų nosies gleivių poveikis priešingas: pirma, jose be virusų pradeda veistis bakterijos (iš čia žalsva spalva), antra, vaikui tenka kvėpuoti burna, dėl ko išsausėja plaučių gleivinė, o tai yra tiesus kelias į komplikacijas ir pneumoniją. Kad tai nenutiktų, būtina kambaryje palaikyti vėsą ir drėgmę (primažinti šildymą ir įjungti drėkintuvą), o ligonį šilčiau aprengti ir duoti jam daugiau skysčių.

Būtų gerai išmokyti vaiką teisingai išpūsti nosį: kiekvieną šnervę atskirai. Kitaip galima pakenkti gleivinei ir netyčia užnešti bakterijas į klausos vamzdelį, kas gali baigtis nemalonia komplikacija – vidurinės ausies uždegimu. Visiškai mažiems vaikams nosį tenka valyti vata, prieš tai suminkštinus išskyras alyvuogių, persikų ar migdolų aliejumi ar pora druskos tirpalo lašų.

Svarbu žinoti!

Sloga gali būti ne tik peršalimo, bet ir alergijos simptomas. Jeigu vaikas nuolat čiaudi, o daugiau jokių nusiskundimų nėra, greičiausiai jis ne persišaldė, o susidūrė su alergenu. Jeigu priežasčių iškart suprasti nesigauna, universalus būdas – išplauti nosį sūriu vandeniu, drėgna šluoste nuvalyti visus paviršius kambaryje, o praėjus paūmėjimui atlikti alergijos tyrimus ir užsirašyti pas alergologą.

TEMPERATŪRA

Ką daryti?

Reikia stebėti vaiko savijautą. Jeigu jis elgiasi daugmaž normaliai, temperatūra pakilusi nedaug, vaistų nuo karščiavimo galima neduoti. Jeigu guli paslikas ir nieko nenori, turbūt ir be termometro galima suprasti, kad būtina imtis priemonių. Paprastai vaistai nuo karščiavimo rekomenduojami nuo 38,5 laipsnio, o jeigu temperatūra viršija 39 laipsnius, vaistus sugirdykite iškart.

Svarbu žinoti!

Vaistų instrukcijos rašomos ne šiaip sau. Vaistų nuo karščiavimo perdozavimas gali sukelti kur kas daugiau problemų nei pats peršalimas. Neįnikite į medikamentus, o jeigu temperatūra nekrenta, skubiai susisiekite su gydytoju.

KOSULYS

Kosėja net ir sveiki žmonės – taip organizmas stengiasi išvalyti kvėpavimo takus. Kai žmogus serga, gleivių atsiranda daugiau ir jas tenka atkrenkšti kaip skreplius. Kosulys gali būti dviejų rūšių: drėgnas, kai skrepliai lengvai pasišalina ir vaikas be įtampos atsikosėja, ir sausas, kai gerklėje kutena, tačiau atsikosėti ilgai nepavyksta.

Ką daryti?

* Kuo drėgnesni skrepliai, tuo paprasčiau atsikosėti. Vadinasi, ir kosėjant reikia kaip įmanoma daugiau gerti ir būti vėsioje ir nesausoje patalpoje. Svarbiausia, ko reikia siekti esant sausam kosuliui, tai, kad jis kaip įmanoma greičiau virstų drėgnu.

* Kartais kosulys atsiranda dėl nosies išskyrų, tekančių galine nosiaryklės sienele. Tokiu atveju galima nakčiai padėti antrą pagalvę, kad pasikeltų galva. Reikia kovoti su pirmine priežastimi, tai yra, sloga: plauti nosį druskos tirpalu.

* Su kosuliu kovoti nereikia, pakanka jį palengvinti. Jeigu gydytojas arba vaistininkas rekomendavo, duokite vaikui išgerti kvėpavimo takų gleivėms skystinti skirtų preparatų, ir situacija pagerės.

*Inhaliacijos taip pat puikus būdas, tačiau teisingai parinkti priemonę ir jos dozę inhaliuojant gali tik specialistas.

Mano išsaugoti straipsniai