53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vaikas nesveikai nori saldumynų: ar tai gali būti ligos požymis?

Vaikas nesveikai nori saldumynų: ar tai gali būti ligos požymis?

Jis nieko nenori valgyti… išskyrus saldumynus. Taip apie savo vaiką pasakyti gali ne viena mama. Ką apie tai galvoja specialistai? Gydytojos dietologės Daivos Čižauskaitės komentaras.

Kartais atrodo, kad vaikai be saldumynų negalėtų gyventi…

Pastaruoju metu mokslininkais tyrimais įrodė, kad saldumynų poreikis yra įgimtas. Pastebėta, kad smaližiai – linksmesni, kūrybiškesni, linkę bendrauti žmonės. Šokolado sudėtyje yra medžiagų, kurios skatina smegenis gaminti vadinamąjį džiaugsmo, malonumo hormoną, todėl smaližiai rečiau serga depresija. Taip pat yra antioksidantų, kurie palankiai veikia imuninę sistemą, didina atsparumą užkrečiamosioms ligoms, gerina medžiagų apykaitą. Tačiau smaližiaus tyko ir pavojai. Vienas jų – nutukimas. Ypač tai svarbu, jei šeimoje yra polinkis tukti. Be to, saldumynai mažina apetitą, gali sutrikti medžiagų apykaita, atsirasti alergija. Dažnai sukelia skrandžio veiklos sutrikimų: vargina rėmuo, šleikštulys, skausmai.

Kodėl taip nutinka, kad atsisėdęs prie stalo vaikas pareiškia norįs tik deserto? Kokią klaidą padarė tėvai?

Jei vaikas mažai suvalgo pietų ar visiškai jų atsisako, tėveliai, baimindamiesi, kad liks alkanas, skuba duoti sausainį, saldainį. Pamažu vaikas prie to įpranta ir ilgainiui sutinka valgyti tik saldų maistą. Kodėl? Todėl, kad mažo žmogaus skonio receptoriai yra silpnai išsivystę (liežuvio pradžioje yra saldumų, šaknyje – sūrumo receptoriai) ir norint pajusti skonį reikia daugiau – vadinasi, saldžiau ar sūriau. Žinoma, paprastai nori saldaus. O tėvai renkasi lengviausią būdą – pastebėję, kad vaikas kur kas geriau valgo saldžius patiekalus, ima pataikauti šiam skoniui. Ir kai vieną dieną jis atsisako valgyti kitokį nei saldus maistą, būna nustebę. Be to, saldumynai mažina apetitą, tad natūralu, kad vaikas atsisakys sriubos, mėsos.

Kaip šį smaližių vėl išmokyti valgyti visaverčio maisto?

Laukia ilgas ir nelengvas darbas. Lieka apsišarvuoti kantrybe pamažu vaikui pasiūlant visaverčio maisto.

Ar galima vaiką bausti atimant desertą?

Maistas negali būti prizas, užmokestis ar nuobauda. 

Ar galima vaiko arbatą, košę saldinti cukrumi? O gal saldikliu?

Saldikliai skirti sergantiesiems cukriniu diabetu. O mums ir mūsų vaikams užteks cukraus, fruktozės, medaus. Priimtiniausias, mums įprastas iš cukranendrių gautas cukrus. Beje, jei neįprasite saldinti arbatos, mažyliui tiks ir nesaldinta. Juk cukrus – angliavandeniai, o jų organizmas gauna pakankamai iš duonos, kruopų. Be to, vaikai prieš nurydami mėgsta arbatą palaikyti burnoje, o tada vystosi dantukų ėduonis.

O kada galima duoti medaus?

Dėl alergijos pavojaus medus vaikams iki trejų metų nerekomenduojamas. Geriausia arbatinį šaukštelį medaus ištirpinti šiltame vandenyje, taip organizmas lengviau jį pasisavina. Valgantis medaus vaikas geriau auga, pagerėja jo virškinimas, didėja atsparumas infekcijoms. Tačiau kyla nutukimo pavojus, todėl medumi nereikėtų piktnaudžiauti. Tinka jis ir peršalus – ištirpintas šiltame piene ne tik naikina ligos sukėlėjus, bet ir pagerina miegą.

Nuo kada ir kaip dažnai vaikams galima duoti saldainių?

Sveikos mitybos piramidėje saldumynai yra pačiame viršuje, tai reiškia, kad jų vartoti nėra būtina. Jei jūsų vaikas dar neragavo saldumynų, jokio galvosūkio nėra – kuo vėliau pradėsite, tuo geriau. Paprastai tėveliai tokiems vaikams drąsiai duoda pyragaičių, tortų, neva minkšti, nepasprings. Tačiau tai dar blogiau nei saldainiai. Vyresnis nei metų vaikas, kuris jau valgo šeimos maisto, gali paragauti saldainio, tačiau tėveliams spręsti, ar verta. Vyresniam galima retsykiais padaryti šventę ir leisti pasmaližiauti.

Jei vaikas kasdien piktnaudžiaus saldumynais, po kiek laiko gali pradėti vystytis dantų ėduonis. Geriausia saldumynų duoti po valgio, mat ant dantų susidaro apnašos, kurios truputį apsaugo nuo kenksmingo saldumynų poveikio. Vaikams iki trejų metų nerekomenduojama duoti ir saldžių gazuotų gėrimų, kurie pučia pilvą. Vyresniems vaikams jie ne tokie kenksmingi, tačiau kasdien duoti nepatartina.

O kokie saldainiai sveikiausi?

Geriausia vaikui duoti lietuvišką karamelinį saldainį, tinka ir saldainiai su vitaminais, geležimi, kalciu. Jei vaikui daugiau nei treji metai, galima pasiūlyti nedidelį gabalėlį tikro šokolado. Nerekomenduoju mažylių vaišinti čiulpinukais, pienišku šokoladu, guminukais, nes šiuose produktuose labai daug priedų, konservantų, dažomųjų medžiagų.

O ar yra saugių saldumynų?

Desertinė varškė, sūreliai, jogurtai – ne tik saldu, bet ir naudinga sveikatai. Taip pat rekomenduočiau saldainius keisti džiovintais vaisiais, prieš tai juos reikia nuplikyti karštu vandeniu bei pamirkyti.

Neofobija. Kas tai?

Tai naujovių, pokyčių baimė. Iš tiesų maždaug trys ketvirtadaliai vaikų nuo 2 iki 9 m. atsisako naujo maisto, naujų produktų. Tokiems vaikams naują maistą reikia įsiūlyti – paragavus patiks ir valgys.

Ar ypatingas saldumynų potraukis rodo kokią ligą?

Jei vaiką labai traukia saldumynai, pasitarkite su gydytoju. Gal reikia ištirti, ar mažylis neserga cukriniu diabetu. Atkreipkite dėmesį ir į šeimos narius (tėvus, senelius): jei kas nors serga šia liga, yra nemaža tikimybė, kad ją paveldės ir vaikas. Antra vertus, jei artimieji labai mėgsta valgyti saldžiai, nereikia stebėtis, kad tokį skonį paveldėjo ir vaikas. 

Mano išsaugoti straipsniai