53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
saules smugis vaikui
Saules smugis vaikui

Šilumos ir saulės smūgiai vaikui: kaip atpažinti pirmuosius požymius

Karšti orai – išbandymas visiems, o ypač mažiems vaikams. Nuovargis, prasta nuotaika, neramumas – tėvai pastebi, kad kūdikių ir mažų vaikų elgesys pasikeičia.

Šilumos smūgis

Jei mažylis išraudo, suprakaitavo, pasidarė neramus, vadinasi, jis perkaito. Mažam vaikui šilumos smūgis, kuris gali ištikti net ir automobilyje ar troškiame kambaryje, labai pavojingas, nes gali prasidėti traukuliai. Vaiką kuo skubiau neškite į pavėsį ar vėsią patalpą (venkite skersvėjo), nurenkite ar nors prasekite drabužėlius ir pagirdykite vėsiu (ne šaltu!) gėrimu, ant galvos uždėkite šaltą kompresą.

Jei vaikas labai perkaito, jam gali pakilti temperatūra maždaug iki 37,5° C. Didesnio vaiko savijauta turėtų pagerėti po 2–3 dienų, o kūdikį turėtų apžiūrėti gydytojas. Jei vemia, skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, medikų pagalba būtina ir didesniam.

Saulės smūgis

Saulės smūgis sukelia stipresnę organizmo reakciją. Oda būna sausa, karšta, vaikas tampa mieguistas, gali netekti sąmonės.

Vaiką nedelsiant būtina tuoj pat nuvesti ar nunešti į vėsesnę patalpą. Išrenkite, ant kaktos uždėkite šaltą kompresą, kūną vėsinkite šaltais pavilgais (paklode, rankšluosčiu), pagirdykite vėsiu gėrimu (mineraliniu vandeniu, juo skiestomis sultimis, drungna arbata).

Jei vaikas karščiuoja, duokite paracetamolio. Vemiantį kas 3–5 min. girdykite šaukšteliu (gerdamas po labai mažai neišvems). Temperatūra turėtų palengva sumažėti.

saules smugis vaikui
Saules smugis vaikui

Skubios medikų pagalbos reikia tada, jei įtariate, kad saulės ar šilumos smūgis ištiko kūdikį. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas, į gydytoją kreipkitės kai temperatūra siekia 39-40 laipsnių arba ji yra mažesnė, bet per valandą nepradeda kristi.

5 saugaus buvimo lauke karštą dieną taisyklės

  1. Naujagimius ir kūdikius apskritai saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, nes jų oda dar labai plona ir jautri. Tokio amžiaus kūdikiui užtenka pabūti saulės pavėsyje arba saule džiaugtis pro medžių properšas.
  2. Neikite į saulę nuo 11 iki 16 val., kai ji aktyviausia. Šiuo laiku net pavėsyje saulės spindulių vaikas gautų apie 40 proc. Saulė pavojingiausia, jei vaikas kapstosi smėlyje ar yra šalia vandens. Juk smėlis atspindi 35 proc., o vanduo – 10 proc. saulės spindulių, tad jų poveikis sustiprėja. Jei vaikas žaidžia ne po skėčiu nuo saulės, o šalia jo, odelė labiau nukenčia, nes šis taip pat atspindi saulės spindulius.
  3. Saulė vaiko odą pasiekia net ir pro debesis, todėl jautrią odą gali vis tiek nudeginti. Visais atvejais būdami lauke su vaikais naudokite apsauginį kremą. Atkreipkite dėmesį į vaiko odą – jei joje yra daug apgamų, vaiką nuo saulės saugokite dar kruopščiau.
  4. Atkreipkite dėmesį, koks apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) nurodytas. Vaikams patartinas kremas, turintis SPF 50. Įsitikinkite, ar priemonė tikrai tinkama naudoti kūdikiui ir mažam vaikui.
  5. Jei vaiko oda paraudo, peršti, vaiką kelis kartus per dieną prauskite po vėsiu dušu, kūno nešluostykite ir netrinkite. Galite naudoti vaikams skirtas priemones po saulės. Jei pastebite, kad odoje atsirado pūslelių, kreipkitės į gydytoją. Neleiskite mažyliui jų krapštyti, nes gali kilti pūlingas odos uždegimas.

Na, ir svarbiausias patarimas: jeigu lauke pernelyg karšta, be būtinybės neikite į lauką su vaiku. Geriau saugiai pabūkite vėdinamoje patalpoje.

Mano išsaugoti straipsniai