Ši bakterija sukelia gyvybei svarbių organų uždegimą ir rimtą grėsmę ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams, ypač visai mažiems. Sužinokime išsamiau, kas yra pneumokokinė infekcija.
Iš gydytojo užrašų:
Ausų uždegimas. Savaitgalį, kaip dažnai būna, 1 m. ir 8 mėn. berniukas, slogavęs keletą dienų, sukarščiavo. Rytą prabudusi mama pamatė ant mažylio pagalvės geltoną dėmę. Vaikutis buvo neramus, rodė, kad skauda galvytę. Mama palietė ausį ir iš vaiko reakcijos suprato, kad ją skauda. Nuvyko į ligoninę. Po apžiūros gydytojai nustatė, kad vienos ausytės būgnelis yra įtrūkęs, o kitas – tik paraudęs. Mažylį reikėjo guldyti į ligoninę. Mama pasakojo, kad tai jau penktas ausų uždegimas. Pirmą kartą berniukas susirgo būdamas 5 mėn., antrą kartą – 7,5 mėn., paskui porą kartų sirgo jau sulaukęs 1 m. Tad penkis kartus gavo antibiotikų, pirmą kartą – tokių, nuo kurių išbėrė. Ligoninėje atlikome ausų išskyrų tyrimą. Pasėlyje iš ausies išaugo daug pneumokokų – bakterijų, kurios vaikams dažniausiai sukelia ausų uždegimą. Vaikui pasveikus jis iškeliavo namo. Tačiau po mėnesio jam vėl pakilo temperatūra, pratrūko tas pats būgnelis. Ir vėl savaitgalį tėvai su vaiku atvyko į ligoninę. Berniuką paguldėme į ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Čia buvo skirta antibiotikų, o kad ištekėtų pūliai ir besikartojantis uždegimas nesusilpnintų klausos, į ausį buvo įdėtas lankstus vamzdelis – drenas. Praėjo metai, mažyliui ausų uždegimai daugiau nebesikartojo.
Plaučių uždegimas. 5 mėn. mergytę kelias dienas vargino sloga, tuo metu namuose taip pat sirgo mama bei tėtis ir vyresnis broliukas, kuris lanko darželį. Trečią ligos dieną kūdikis staiga tapo neramus, mažiau valgė, pradėjo kosėti, jam pakilo temperatūra, dėl to tėvai kreipėsi į ligoninės priėmimo skyrių. Gydytojas išklausė kūdikio plaučiuose daug karkalų. Įtarus plaučių uždegimą, vaikui buvo atlikta plaučių rentgenograma, kuri patvirtino šią diagnozę. Kraujo tyrimas taip pat rodė stiprų uždegimą, o skreplių pasėlyje išauginti pneumokokai. Pradėtas gydyti antibiotikais, kūdikis visiškai pasveiko.
Pneumokokinė infekcija: kas tai?
Pneumokokinis užkratas (Streptococus pneumoniniae) – vienas dažniausių bakterinės kilmės ligų kaltininkų ir bene dažniausia priežastis, kodėl ligoniams skiriama antibiotikų. Plačiai visame pasaulyje paplitusi liga turi per šimtą rūšių, tačiau tik maždaug dešimtadalis jų yra pavojingos žmogaus sveikatai. Jų neretai galima rasti visiškai sveiko vaiko nosiaryklėje, nes jis oro lašeliniu būdu užsikrečia nuo suaugusiųjų ir bendraamžių. Vaiko nosiaryklė (dažniausiai ilgesniam laikui nei suaugusiojo) tampa šių bakterijų buveine, t. y. jis tampa bakterijų platintoju. Daugiausia ligas sukelia pneumokokai, kurie „nutūpia” darželį ar mokyklą lankančių vaikų ir net jų tėvų nosiaryklėje.
Streptococus pneumoniae gali tyliai gyventi organizme ir kurį laiką nekelti jokio nerimo dėl sveikatos. Bet jei mažylis peršals ir atakuojamas virusų susirgs sloga, bronchitu ar kita viršutinių kvėpavimo takų liga, susidurs su stresu ar nusilps imunitetas, tada streptokokas gali suaktyvėti. Plaučių, širdies raumens uždegimas, meningitas, sinusitas, angina, kraujo užkrėtimas, skausmingas vidurinės ausies uždegimas, kuris linkęs dažnai kartotis – tai tik dalis šios bakterijos „nuopelnų”. Bakterija puola net kūdikius, dažniau gimusius mažo svorio. Ji turi tam tikrų medžiagų, kurias tokio amžiaus vaikų imuninei sistemai sunku atpažinti. Taigi mažiausių vaikučių daliai neretai tenka sunkiausios Streptococus pneumoniae sukeltos ligų formos.
Kai vaikas suserga kokiu nors uždegimu, priežastį be tyrimų suprasti sunku. Mat streptokokinis užkratas neturi vien jam būdingų veiklos požymių, t. y. sukelia ligas, kurių priežastis – ir kitokios bakterijos. Būna, kad pneumokokinis užkratas plinta žaibiniu greičiu, ypač vaikams, kurių imuninės sistemos veikla yra sutrikusi. Todėl ligos priežasčiai nustatyti būtina kuo skubiau atlikti laboratorinius tyrimus.
Faktai:
*Pneumokokas aptiktas dar 1880 m., bet pirmą kartą skiepyti nuo jo sukeltų ligų bandyta tik 1911 m.
*Nuo 1950 m. plaučių uždegimą pradėjus gydyti penicilinu, skiepai buvo primiršti. Tačiau 1967 m. nustačius pirmas šiam antibiotikui atsparias pneumokokų kultūras, vėl buvo kuriami skiepai, atliekami klinikiniai tyrimai. S. pneumoniae atsparumas antibiotikams didėja.
*Pastebėta, kad gripas kartu su pneumokokiniu užkratu gali būti mirtinas derinys.
*JAV nuo pneumokokinio užkrato kasmet miršta apie 40 tūkst. žmonių.
*Besivystančiose šalyse pneumokokų sukeltas plaučių uždegimas – dažniausia jaunesnių nei 2 m. vaikų mirties priežastis.