Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Plaučių uždegimas: ką būtina žinoti tėvams

Plaučių uždegimas: ką būtina žinoti tėvams

Kas sukelia plaučių uždegimą ir kaip jo išvengti? Patarimai, kuriuos pravartu žinoti visiems tėvams.

Kas sukelia plaučių uždegimą?

Priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti ir virusai, ir bakterijos. Galima susirgti ir užspringus maistu, prisidėjus infekcijai. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ne toks sunkus. Tokiu atveju, jeigu mažylio imunitetas geras, neprisidėjo bakterinė infekcija, liga gali praeiti ir be antibiotikų.

Bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi – labai agresyvios bakterijos, pvz., plaučiuose sukeliančios pūlingus židinius. Pasitaiko, laimei, retai, ir žaibinė ligos forma, nuo kurios net ir gydomas antibiotikais per kelias dienas žmogus gali mirti.

Ar būtina rentgeno nuotrauka norint nustatyti plaučių uždegimą?

Klysta tie, kurie mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar kokių nors būdingų pokyčių, matomų rentgeno nuotraukoje. Šie požymiai būdingi plaučių uždegimui, bet tai nereiškia, kad visi turi būti konkrečiam ligonėliui.

Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir pan. Gydytojas, remdamasis ne vienu požymiu, o visu jų deriniu, tyrimų rezultatais, nustato plaučių uždegimą. O tai, kad kurio nors šiandien nėra, nereiškia, kad jo nebus rytoj. Juk kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Vis dėlto rentgeno nuotrauka įtarus plaučių uždegimą turi būti daroma.

Plaučių uždegimas yra kokios nors ligos komplikacija?

Taip gali būti. Pavyzdžiui, vaikutis susirgo gripu,o vėliau gripo sukeltu plaučių uždegimu. Kartais jau sergant kuria nors užkrečiamąja liga ir nusilpus organizmui dar „prilimpa” pavojinga bakterija, kuri gali sukelti plaučių uždegimą. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra.

Vis dėlto ryšys tarp virusinių infekcinių ir bakterinių plaučių uždegimų yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama kuria nors kita liga, dėl kurios pablogėja plaučių kraujotaka, jie blogiau vėdinami. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Galima ir iškart juo susirgti.

Ar plaučių uždegimu gali užsikrėsti vienas mažylis nuo kito?

Užsikrėsti galima visomis užkrečiamosiomis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai lengviau plinta. Kai žmogus kosti, čiaudi, jų dalelės sklando ore. Gana dažnai pirmiausia susergame užkrečiamąja viršutinių kvėpavimo takų liga, jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas nebūna efektyvus, ji „slenka“ žemyn ir sukelia bronchitą. Jeigu jis nėra išgydomas, išsivysto plaučių uždegimas.

Vaikus, sergančius plaučių uždegimu, visada guldo į ligoninę?

Priklauso nuo ligos eigos. Labai mažučius kūdikius ne visada prasminga guldyti į ligoninę, nes čia gali susidurti su vadinamosiomis hospitalinėmis (ligoninės) infekcijomis. Neįmanoma taip sterilizuoti ligoninių, kad jose nebūtų infekcijų, dažnai atsparių antibiotikams. Jau sergantis vaikutis, užsikrėtęs kuria nors ligoninės infekcija, gali dar sunkiau susirgti, todėl jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, ligoniukas kartais gali būti paliekamas namuose. Tačiau mama turi atidžiai stebėti mažylį ir kilus mažiausiam įtarimui, kad būklė blogėja, kviesti gydytoją.

Kaip mamai pastebėti, kad vaikutis susirgo plaučių uždegimu?

Pačiai mamai nereikia stengtis nustatyti tikslią diagnozę. Pirmiausia ji turi atkreipti dėmesį į besikeičiančią, blogėjančią vaiko būklę ir kreiptis gydytojo pagalbos.

Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai kuri nors virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga.

Visuomet reikia sunerimti, jeigu vaikutis tapo vangus, jeigu jam pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat skubiai kvieskite gydytoją, jeigu mažiukas vis smarkiau kosti, yra išbalęs, o panagės melsvos. Tai rodo kvėpavimo nepakankamumą.

Galbūt plaučių uždegimu rečiau serga gerai prižiūrimi, tvarkingų šeimų vaikai?

Paradoksas, tačiau asocialių šeimų vaikai kartais rečiau serga peršalimo ligomis, nors dažniau sušąla, pusnuogiai bėgioja lauke. Antra vertus, kuo mažiau mažylio aplinkoje žmonių, tuo mažiau galimybių susidurti su infekcija. Bet negyvens juk vaikutis visą gyvenimą po apsauginiu gaubtu ir anksčiau ar vėliau persirgs virusinėmis infekcijomis, kurioms vėliau susidaro imunitetas.

Paprastai labiau serga pradėjęs lankyti darželį. Jeigu darželio nelanko, praserga vėliau, mokykloje. Čia kalbu labiau ne apie plaučių uždegimą, o apie vadinamąsias peršalimo ligas.

Kodėl persirgę plaučių uždegimu kai kurie vaikai siunčiami į sanatoriją?

Kad organizmas sustiprėtų, reikia pakankamai laiko. Ką tik persirgęs ir vėl peršalęs gali atkristi bei plaučių uždegimas pasikartoti. Gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos, baseinas.

Ar yra vaikų, linkusių dažniau sirgti plaučių uždegimu?

Kartais, persirgus plaučių uždegimu, toje vietoje, kurioje buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona. Taip susidaro palankios sąlygos daugintis ligos sukėlėjams. Plaučiai sugeba valytis patys ir kosulys yra viena apsauginių reakcijų. O kai jų struktūra pažeista, susikaupusios gleivės yra sunkiau pašalinamos. Kai tai nutinka, tiek vaikas, ties suaugęs žmogus gali dažniau sirgti plaučių uždegimu. Daug kas priklauso ir nuo, ar atsparus organizmas.

Kaip po ligos prižiūrėti vaiką?

Mažylio nereikia laikyti kokone ir labai smarkiai prirengti, nes perkaitęs lengviau gali susirgti kuria nors peršalimo liga. Rengti jį reikia taip, kad nebūtų nei per šalta, nei per karšta. Būtinai vėdinkite kambarį. Jeigu geras oras, į lauką galite eiti, tačiau mažyliui neleiskite dūkti, bėgioti ir perkaisti.

Mano išsaugoti straipsniai