Šaltuoju metų laiku tėvams dažniau, negu įprastai, tenka matuoti vaikams temperatūrą. Ką žinoti, jei ji pakilusi, tėvams pataria viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojai.
Karščiavimas – tai būklė, kai kūno temperatūra pakyla per 38 laipsnių. Karščiavimą dažniausiai sukelia virusai, o kartais – bakterijos. Virusinėms infekcijoms gydyti antibiotikai neskiriami, nes jie virusų neveikia. Antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos.
Didelis karščiavimas nebūtinai reiškia, kad vaikas serga sunkia liga. Karščiavimas dažniausių vaikų infekcinių ligų atvejais nėra žalingas, o padeda organizmo imuninei sistemai kovoti su infekcija. Vaiko temperatūra vėl bus normali, kai jo organizme infekcija išnyks. Karščiavimą mažinti pravartu tik tada, jei vaikas dėl padidėjusios temperatūros itin blogai jaučiasi.
Ką daryti, jei vaikas karščiuoja?
– Reguliariai girdykite vaikui skysčių (duokite arbatos, vandens, o jei maitinate krūtimi, motinos pienas – geriausias pasirinkimas).
– Nesijaudinkite, jei vaikas šiuo metu atsisako valgyti.
– Prižiūrėkite, ar nėra skysčių trūkumo požymių (vaiko burna sausa, jis vangus, vemia, mažiau šlapinasi).
– Stebėkite vaiką, ar neatsiranda bėrimų. Mokėkite atpažinti neblykštančius bėrimus (žr.„stiklinės testas”).
– Nemažinkite vaiko temperatūros vaistais, nebent karščiavimas didesnis nei 38,5 laipsniai, arba Jūsų vaikas dėl to blogai jaučiasi ar yra kitų simptomų, tokių kaip gerklės skausmas. Vaiko odos drėkinimas kempine ar rankšluosčiu nerekomenduojamas.
– Stebėkite, ar neblogėja karščiuojančio vaiko būklė (ir naktį!)
Kaip vartoti vaistus nuo karščiavimo?
Su karščiavimu susijusiems nemaloniems simptomams mažinti vartojami ibuprofenas arba paracetamolis. Jie vienodai efektyvūs, todėl reikėtų gydymą pradėti vienu vaistu ir duoti kitą tik tuo atveju, jei pirmasis buvo neveiksmingas. Nepatartina duoti abiejų vienu metu. Atidžiai perskaitykite vaisto pakuotės lapelį.
Paracetamolis, kaip sudedamoji dalis, yra dažname vaistiniame preparate, skirtame peršalimo ligoms ir gripui gydyti. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas nevartojo nė vieno iš šių vaistų per pastarąsias 4 val. Paracetamolis gali būti skiriamas kas 4 valandas, bet ne daugiau nei 4 kartus per 24 valandas.
Bėrimai ir „stiklinės testas”
Atlikite „stiklinės testą”, jei Jūsų vaiką išbėrė:
– Stipriai prispauskite skaidrią stiklinę prie bėrimo vietos. Jei per stiklą matote bėrimą, kuris neblunka ir neišnyksta, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.
– Jei bėrimas, prispaudus stiklinę, sumažėja ar išnyksta, veikiausiai jis nėra pavojingas, tačiau stebėkite toliau, nes vėliau gali atsirasti ir neblykštantis bėrimas.
Jei nerimaujate, kad vaiko būklė prastėja, kreipkitės pagalbos, nelaukite, kol atsiras bėrimas.