Sėklidės užsisukimas, dar žinomas kaip sėklidžių sukimo sindromas (torsio testis), yra medicininė būklė, kai sėklidė sukasi aplink savo ašį, dėl ko susisuka sėklidės kraujagyslės ir sutrinka kraujo tiekimas į sėklidę. Tai yra viena iš skubiausių urologinių būklių, kuri gali turėti rimtų pasekmių, jei laiku nebus suteikta medicininė pagalba.
Kas yra sėklidės užsisukimas?
Sėklidės užsisukimas dažniausiai pasireiškia paaugliams ir jauniems vyrams, nors gali pasitaikyti ir vyresnio amžiaus vyrams bei net kūdikiams. Kai sėklidė sukasi aplink savo ašį, kraujagyslės, kurios tiekia kraują į sėklidę, taip pat susisuka. Dėl to kraujas nebegali tinkamai cirkuliuoti ir sėklidė negauna pakankamai deguonies bei maistinių medžiagų. Jei ši būklė neištaisoma per kelias valandas, sėklidės audinys gali pradėti mirti, dėl ko gali būti būtina pašalinti sėklidę.
Kodėl būtina skubėti pas chirurgą?
Sėklidės užsisukimas yra skubi medicininė būklė, reikalaujanti neatidėliotinos chirurginės intervencijos. Kuo greičiau bus atliekama operacija, tuo didesnė tikimybė, kad sėklidė bus išgelbėta. Laikoma, kad jei operacija atliekama per 6 valandas nuo simptomų atsiradimo, sėklidė gali būti išsaugota apie 90 % atvejų. Po 12 valandų šis skaičius sumažėja iki 50 %, o po 24 valandų išlieka tik maža tikimybė, kad sėklidė bus funkcionali.
Simptomai ir diagnostika
Pagrindinis sėklidės užsisukimo simptomas yra staigus, stiprus skausmas vienoje sėklidėje, kuris gali plisti į pilvą. Kiti simptomai gali būti sėklidės patinimas, jautrumas, pykinimas ar vėmimas. Dažnai sėklidė gali būti pakilusi arba pakeitus padėtį jaučiamas diskomfortas. Šie simptomai reikalauja neatidėliotino kreipimosi į gydytoją.
Diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis simptomais, fizine apžiūra ir ultragarsiniu tyrimu, kuris leidžia patikrinti kraujotaką sėklidėje. Tačiau, jei yra didelė tikimybė, kad tai sėklidės užsisukimas, chirurginė intervencija gali būti atliekama net ir be ultragarso, kad būtų išvengta delsimo.
Gydymas ir pasekmės
Sėklidės užsisukimo gydymas yra chirurginė intervencija, kurios metu sėklidė išnarpliojama ir prisiūnamos prie kapšelio sienelės, kad būtų išvengta pasikartojimo. Kartais reikia prisiūti ir kitą sėklidę kaip prevencinę priemonę, kad būtų sumažinta rizika, jog ši būklė pasikartos.
Jei gydymas atliekamas laiku, daugeliu atvejų sėklidės funkcija išsaugoma. Tačiau, jei būklė neištaisoma per ilgą laiką, sėklidė gali prarasti savo funkcionalumą, o tai gali turėti įtakos vaisingumui ir sukelti psichologinį diskomfortą.
Sėklidės užsisukimas yra rimta ir skubi medicininė būklė, kuri reikalauja greitos chirurginės intervencijos. Kiekvienas praleistas laikas didina sėklidės pažeidimo riziką, todėl svarbu, kad visi, susidūrę su šiais simptomais, kuo greičiau kreiptųsi į gydytoją. Ankstyva diagnozė ir greita chirurginė pagalba yra raktas į sėkmingą gydymą ir sėklidės funkcijos išsaugojimą.