Vaiko vardo pasirinkimas – vienas iš svarbiausių sprendimų, kurį priima būsimi tėvai. Tai ne tik estetikos ar mados klausimas – vardas vaikui bus tarsi vizitinė kortelė visam gyvenimui. Tačiau ką daryti, jei tėtis svajoja apie Mykolą, o mama įsitikinusi, kad labiausiai tinka Joris? Jei vienam gražus klasikinis, o kitam – retas ir išskirtinis? Nesutarimas dėl vardo gali tapti nemenku emociniu iššūkiu, ypač laukimo laikotarpiu, kai jautrumas ir nuovargis pasiekia piką.
Kad vardo pasirinkimas nevirstų konfliktu, pateikiame keletą paprastų, bet veiksmingų patarimų, padėsiančių rasti bendrą sutarimą ir išlaikyti gerą atmosferą šeimoje.
1. Supraskite, kodėl vardas jums svarbus
Dažnai už konkretaus vardo slypi emocijos: prisiminimai apie artimą žmogų, mėgstamas personažas, garbinga reikšmė ar tiesiog estetiniai pomėgiai. Pradėkite nuo atviro pokalbio: kodėl pasirinktas vardas jums patinka? Galbūt partneris pamatys gilesnį jo reikšmės kontekstą ir susidomės.
Patarimas: nesikoncentruokite tik į „man nepatinka“, o pasakykite „man šis vardas sukelia šiltus prisiminimus“ arba „man jis skamba harmoningai su pavarde“.
2. Sudarykite sąrašus atskirai – ir palyginkite
Paprašykite, kad kiekvienas tėvas sudarytų 5–10 jam patinkančių vardų sąrašą. Po to juos aptarkite – galbūt kai kurie vardai netikėtai sutaps. Tokia strategija leidžia išvengti emocinių reakcijų į kiekvieną pasiūlymą ir padeda rasti bendrus vardus „per vidurį“.

3. Apsvarstykite kompromisus: dviem vardais ar sukeitimas eilės tvarka
Kai kurios šeimos randa sprendimą suteikdamos vaikui du vardus – vienas gali būti oficialus, kitas – antrasis, galbūt simboliškai svarbus. Galbūt tėtis norėtų, kad sūnus vadintųsi Antanas, bet mama nori vardo Motiejus? Gali gimti Antanas Motiejus ar Motiejus Antanas – kompromisas be pralaimėtojų.
4. Pagalvokite apie pavardę, inicialus, tarimą ir rašymą
Kai nesutariama, galima įvesti loginių kriterijų: kuris vardas labiau dera su pavarde? Kurį lengviau ištarti? Kaip jis skambės vaikystėje ir suaugus? Kartais vien dėl šių praktinių priežasčių pavyksta išbraukti kai kuriuos variantus ir priartėti prie sprendimo.
5. Neapsisprendžiate? Pasitelkite trečiąją nuomonę
Jei konfliktas užsitęsia, galima kreiptis į artimą žmogų, kuriuo pasitikite: sesę, gerą draugą ar net krikšto tėvus. Tačiau svarbu, kad ši nuomonė nebūtų „lemtinga“, o tik kaip papildomas balsas ar naujas kampas.
Taip pat egzistuoja neutralios internetinės platformos ar net programėlės, kur abu tėvai gali slaptai vertinti vardus, o sistema vėliau pateikia sutapimus.

6. Neskubėkite – laikas padeda apsispręsti
Gimdymo laikotarpis dažnai atneša aiškumo. Kartais, vos tik pamačius kūdikį, staiga aišku, koks vardas jam tinka. Jei iš anksto nesiseka sutarti – nieko baisaus. Lietuvos įstatymai leidžia užregistruoti kūdikio vardą per tris mėnesius po gimimo.
7. Svarbiausia – pagarba vienas kitam
Galiausiai, vardas yra tik vienas iš tūkstančių sprendimų, kuriuos teks priimti auginant vaiką. Jei vardas tampa pykčio ar principų mūšio lauku – sustokite. Pasikalbėkite apie tai, kas jums svarbiau: vardas ar jūsų santykiai kaip tėvų?
Atminkite: vaikas geriausiai jausis ten, kur tėvai moka kalbėtis, ieškoti kompromisų ir gerbia vienas kito nuomonę.
Galutinis patarimas
Jeigu jau visai sunku sutarti – paskirkite vienas kitam „vardų veto“ kortą. Pavyzdžiui, kiekvienas turi teisę atmesti vieną ar du vardus be papildomo paaiškinimo. Tai padeda išvengti ginčų dėl „tikrai ne“ variantų ir išgrynina pasirinkimą.