Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
10 žaidimų

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Jie turėtų prasidėti nuo pirmųjų kūdikio mėnesių. Štai 10 idėjų, ką su visai nedideliu vaikučiu (iki metų) galite nuveikti.

LOPŠINIŲ IR PASAKŲ NAUDA. Čiūčiavimai, dainavimai, prisilietimai, pasakos – tai patiks vos mėnesio mažyliui. Nemanykite, kad kūdikis nieko nesupranta – jis labai stipriai jaučia pasaulį, aplinką ir santykį su tėvais. Pirmaisiais mėnesiais, dainuodami įvairias daineles, kūdikį masažuokite (ypač pilvuką, delniukus, pirštukus). Žinoma, ne visada tėčiai ir mamos turi tiek laiko, kad galėtų nuolat niūniuoti daineles prie mažylio, tokiais atvejais labai praverčia įvairios karuselės, kabinamos virš lovos. Jų būna pačių įvairiausių – nuo grojančių klasikos kūrinius iki raminančių gamtos garsų (pavyzdžiui: „Canpol”, „Babyfehn”, „First Dreams”, „Fisher Price” ir t.t.).

LAVINAMASIS KILIMĖLIS. Vos nuo kelių iki mažiausiai šešių-septynių mėnesių – tai nepamainomas daiktas vaiko lavinimui. Pirmiausia – ant jo labai patogu guldyti mažylį, kad jis stiprintų savo raumenis, mokytųsi vartytis. Antra – ant šių kilimėlių būna įvairiausių vaikus dominančių žaisliukų, kurie skleidžia garsus, juda, pypsi, čeža. Pavyzdžiui, kai kurie „Bright starts” firmos lavinamieji kilimėliai turi ir skirtingų melodijų skleidimo funkciją, veidrodėlį, kuris tokio amžiaus mažyliui padeda pažinti save, ir net kramtukus, kuriuos pačiupus rankytėmis labai smagu kištis į burną bei pamasažuoti dantenas.

Organizatorių nuotr.

STEBIU PASAULĮ. Nors tėvelių rankos pats maloniausias būdas iš aukštai stebėti pasaulį, tačiau jos pavargsta ir joms reikalingas poilsis. Savarankiškai pabūti – kūdikiui taip pat labai naudinga. Tokiais atvejais labai praverčia gultukai, tačiau svarbu, kad jie nekenktų kūdikio sveikatai. Lietuvoje ir visame pasaulyje itin vertinami „Babybjorn” gultukai (ergonomiškai suprojektuoti, todėl užtikrina gerą atramą vaiko nugarai, kaklui bei galvai). Jie turi skirtingas pozicijas, todėl galima lengvai ir greitai pritaikyti gultuką žaidimams arba nuleisti į žemiausią poziciją – saldžiam mažylio miegui. Kūdikiai juos mėgsta, nes gali patogiai ir saugiai stebėti juos supančią aplinką (pavyzdžiui, ką mama daro virtuvėje) arba linksmai sūpuotis, taip lavindami stambiosios motorikos ir balansavimo įgūdžius. Tėveliai, norėdami, kad tokiomis būdravimo akimirkomis kūdikis iš pasaulio pasisemtų kuo daugiau teigiamos informacijos, gali garsiai pasakoti, ką daro, arba paleisti klasikinės muzikos. Sakoma, kad ji kūdikių intelektui turi stebuklingos įtakos.

Organizatorių nuotr.

SMULKIOJI MOTORIKA. Maždaug nuo trečiojo kūdikio gyvenimo mėnesio jam galima duoti skirtingų formų ir faktūrų daiktų (geriausia – įvairiausi korėti, skylėti žaislai, pavyzdžiui, „OBALL” korėtasis kamuoliukas, turintis net 30 tarpelių pirštukams) arba pypsinčių, garsus skleidžiančių (juos suspaudus) žaislų. Tai lavina vaiko smulkiosios motorikos, sugniaužimo ir atgniaužimo, pincetinio sugriebimo įgūdžius. Maždaug nuo šeštojo mėnesio prasideda aktyvus paties vaiko dalyvavimas tokiuose žaidimuose. Šiuo laikotarpiu pravers įvairios minkštos, skirtingų faktūrų knygelės ar lavinimo kubai. Labai svarbu, kad kūdikis galėtų gniaužti, spausti, traukti. Gana anksti daugelis vaikų perpranta ir vėrimo žaidimus. Tai skatina koncentraciją, susikaupimą, moko nuoseklumo ir suteikia didžiulį pasitenkinimą, kai mažyliui pavyksta pačiam suverti visus žiedus. Didelį pasirinkimą žaislų, skatinančių vaikų smulkiosios motorikos raidą, siūlo „Canpol” ir „OBBAL” prekiniai ženklai.

Organizatorių nuotr.

PAŽĮSTU TAI, KĄ „PARAGAUJU”. Pirmąjį kūdikio gyvenimo pusmetį jį lydi labai stiprus čiulpimo ir daiktų kišimosi į burną refleksas, todėl jam po ranka visada turėtų būti įvairūs kramtukai ar barškučiai, kuriais mažylis galėtų saugiai trinti dantenas. Vienas populiariausių pasaulyje, kurį itin vertina daugelis tėvelių, tai „Vulli” firmos kramtukas-žirafa „Sophie”. Jis gaminamas iš natūralaus kaučiuko ir yra dažomas maistiniais dažais rankiniu būdu, todėl jame nėra nei ftalatų, nei kitų cheminių medžiagų, jį paprasta prižiūrėti, nes užtenka nuplauti po vandeniu. Kūdikiams labai patinka ilgas žirafos kaklas, su kuriuo kuo puikiausiai galima „pasikasyti” ir dygstančius dantukus.

Organizatorių nuotr.

STEBUKLINGA MUZIKOS GALIA. Tikriausiai girdėjote, kad dar mamos pilvelyje augančiam mažyliui labai naudinga girdėti muziką. Tai gali būti mamos dainuojama lopšinė, klasikinė muzika ar muzikinis žaisliukas, kurį planuojate naudoti kaip vaiko miego draugą (sakoma, kad šiuos garsus jis atsimins ir jam tai suteiks saugumo jausmą gimus). Sėdinčiam kūdikiui, kuris labai nori viską paliesti, paspausti, į rankas galima duoti rimtesnius instrumentus, pavyzdžiui, būgnelius, nedidelį pianiną („HAPE” firma siūlo didelį pasirinkimą muzikinių instrumentų patiems mažiausiems). Garsų atradimas ir eksperimentai jais net visai nedideliems, vaikams iki vienerių, suteikia labai daug džiaugsmo bei skatina sensorinį pažinimą (liečiu, matau, girdžiu).

Organizatorių nuotr.

KALBANTYS DRAUGAI. Smegenys ankstyvuoju vaiko gyvenimo laikotarpiu (nuo pirmojo pusmečio iki trejų metų) yra itin imlios kalbos mokymuisi, todėl, žaisdami, turime plėsti tiek pasyvųjį (tai, ką jis supranta, bet dar netaria), tiek aktyvųjį (tariami garsai ir žodžiai) žodyną. Paprasčiausias būdas – kuo daugiau patiems kalbėti. Būtent dėl to šiuo laikotarpiu rekomenduojama kuo mažiau vaikams leisti įnikti į technologijų pasaulį. Televizorius ar telefonas niekada neatstos to, ką gali suteikti tėveliai. Kalbos raidai teigiamos įtakos turi ir žaislai, sakantys pavienius lietuviškus žodžius ar frazes („čia mano rankytė”, „kokia tu didelė”, „myliu tave” ir t.t.). Vaikas ne tik mokysis spaudyti žaislo kūno dalis, kad išgirstų žodžius, tačiau juos pradės sieti ir suvokti jų reikšmę. Būtent tokie yra „Fisher Price” firmos įvairias frazes sakantis šuniukas ar šuniukė ir dar visai neseniai prekybos vietose pasirodęs lietuviškai dainuojantis bei šokantis linksmuolis „Bubū”. Jis ne tik gerins vaiko komunikacinius bei socialinius įgūdžius, tačiau ir skatins jį aktyviai judėti.

Organizatorių nuotr.

GERIAUSIAS PIRMŲJŲ ŽINGSNIŲ PAGALBININKAS. Antrąjį vaiko gyvenimo pusmetį jo stambiosios motorikos raida vystosi labai greitai. Tik pradeda vartytis, tuomet sėdėti, šliaužti, ropoti ir vaikščioti. Žaislas, kuris ne tik skatina mokytis vaikščioti be baimės, bet ir domina vaikus dėl įvairiausių papildomų funkcijų – stumdukas. Dažniausiai jis turi nuimamą veiklos centrą, pilną įvairių įdomybių (skirtingų formų mygtukus su švieselėmis, kurie supažindins mažylį su skaičiais, raidėmis, gyvūnais, spalvomis, pagros linksmų dainelių ir muzikėlių). Vaikiškų prekių parduotuvėse galima rasti tokių, kurie dar ir skleidžia garsus, todėl vaikus motyvuoja stotis, eiti, pasiekti. Toks yra „VTECH” firmos stumdukas, įgarsintas lietuvių kalba.

Organizatorių nuotr.

RŪPINIMUISI. Šio poreikio patenkinimui galite mažyliui nupirkti pirmąją lėlę. Vaikai taip pat labai mėgsta kopijuoti veiksmus, kuriuos atlieka jų tėveliai. Lėlė tam idealiai tinka. Ją galima migdyti, maitinti, aprengti. Nors kartais sakoma, kad lėlių reikia tik mergaitėms, tačiau ir berniukų pasąmonėje reikėtų ugdyti norą kitais rūpintis, būti globėjiškiems. Šis paprastas žaislas pasitarnaus ir kaip priemonė ugdyti kalbai. Galite rodyti lėlės kūno dalis (akis, nosį, lūpas, rankas, kojas ir t.t.) ir kai kurias sąvokas mokyti ištarti ar tiesiog parodyti.

VONIOS LINKSMYBĖMS. Tikriausiai, mažai tokių vaikų, kuriems nebūtų malonios vakarinės vonios procedūros. Pirmuosius mėnesius maudynės turėtų būti ramios, be vaiką gąsdinančių daiktų. Vėliau – labai praverčia plaukiojimo ratas kaklui, su kuriuo mažylis gali laisviau judėti. Maždaug nuo šeštojo mėnesio galite drąsiai į vonią dėti ir įvairių žaislų. Didelį pasirinkimą maudynių draugų siūlo „HEVEA” prekinis ženklas. Pirmiesiems bandymams piešti labai tiks „MUNCHKIN” vonios pieštukai (jie lengvai nusiplauna ir yra visiškai saugūs vaikui). Aktyvesnėms linksmybėms pravers „VTECH” prisukamas ančiukas, kuris dar ir leidžia smagias melodijas.

Mano išsaugoti straipsniai