Pažintis su vandeniu – viena iš pirmųjų naujagimio patirčių. Ši procedūra labai svarbi kūdikio sveikatai ir gerai savijautai.
Pirmą kartą maudant savo vaikelį tėvams kyla daugybė klausimų, ypač jei mažyliui vanduo nekelia džiugesio. Be to, kartais sunku nepasiklysti tarp močiučių ir draugių patarimų bei daugybės šiais laikais siūlomų priemonių.
Išmintis ir prietarai
Prieš keletą dešimtmečių ir anksčiau naujagimį maudyti buvo primygtinai rekomenduojama tik užgijus bambagyslei. Maudymui buvo naudojamas paprasčiausias muilas, o kartais tik šiltas vanduo. Apskritai, kūdikio maudynėms pakakdavo vos keleto daiktų: vonelės, rankšluosčio vaikui suvynioti, kito rankšluosčio patiesti į vonelę ir, žinoma, vandens, kurio temperatūrą pamatuodavo alkūne. Be to, maudynes kūdikiui rengdavo kur kas rečiau nei šiais laikais (močiutės – tik kartą per savaitę, geriausiu atveju, o mamos jau 1-2 kartus būtinai), dažniau jį tik apiprausdavo. Taip daryti, pasak jų, rekomenduodavo gydytojas, kad neišsausėtų kūdikio odelė. Taip pat buvo manoma, kad sveika vaikelį po maudymo perlieti kiek vėsesniu, drungnu vandeniu.
Suaugusią dukrą turinti Violeta įsitikinusi, kad kad geriausiai pati mama jaučia, ko reikia vaikui ir pati jį apsaugo. Pasak jos, seniau labiausiai būdavo vengiama įvairios chemijos – sintetinių šampūnų, kremų. Retai buvo naudojami net natūralūs aliejai, nebent atsirasdavo kokia žaizdelė, išsausėjimas.
Iki šiol yra išlikusių ir kai kada diskusijas keliančių nuostatų: kad kūdikį būtina maudyti vaikiškoje vonelėje, o vandenį – virinti, kad kaskart būtina naudoti kalio permanganatą. Šiandien stengiamasi atsižvelgti į konkrečią situaciją – iš kur ir koks vanduo naudojamas, ar kūdikio odelė sveika. Jeigu nėra odos problemų, kalio permanganatas nerekomenduojamas, nes sausina odą. Geriau į vonią patariama pilti natūralių žolelių (pavyzdžiui, ramunėlių arba lakišių) arbatos, nuoviro.
Kai kuriais mūsų tėvų ir senelių metodais galima sėkmingai pasinaudoti ir šiandien. „Esu mačiusi, girdėjusi, kad tėvai vaikiuką maudydami suvynioja į marlės gabalą – kad jis neišsigąstų. Tai padeda pirmomis dienomis, jei vaikas labai jautrus. Ypač dažnai tai pasitaiko tiems vaikams, kurie gimė po cezario pjūvio, nes dėl staigaus gimimo nespėja prisitaikyti prie aplinkos. Tuomet tikrai galima pasinaudoti šia senovės išmintimi ir merkti vaiką į vandenį tarsi su „marškinėliais”. Vėliau jie pripranta, supranta, kad madantis jokios grėsmės nėra ir viskas susitvarko”, – sako kūdikių priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė.
Vienas neįprastesnių prietarų, kuriuo vargu, ar kas šiandien betiki ir naudojasi yra manymas, kad nederėtų mergaičių maudyti sekmadieniais, nes būtent dėl to visą gyvenimą jos turės kęsti skausmingas menstruacijas.
Dažniausia klaida – perteklius
Šiandien, kitaip nei prieš pusę amžiaus, kūdikio maudymui skirtų priemonių ir procedūrų yra be galo daug. Kai kurios skirtos palengvinti tėvų kasdienybę, o kai kurios – kaip alternatyva, leidžianti išbandyti naujoves. Visgi, būtinųjų prekių krepšelis per daugelį metų beveik nepadidėjo. Pasak kūdikių priežiūros specialistės, dažniausia tėvų klaida ir yra ta, kad jie naudoja visas priemones, kokias tik randa rinkoje – šampūną, kondicionierių, muilą rankoms, muilą užpakaliukui ir t.t.
Esu mačiusi, girdėjusi, kad tėvai vaikiuką maudydami suvynioja į marlės gabalą – kad jis neišsigąstų. Tai padeda pirmomis dienomis, jei vaikas labai jautrus.Giedrė VELIČKIENĖ
„Jei mažylio odelė sveika, jokios papildomos priemonės nėra reikalingos ir specialios kosmetikos vaiko maudymui nereikia. Būna, kad mamos prisiperka šampūnų, vonios putų įvairiausių, miralinių aliejų į vonią… Užtenka kartą ar du kartus per savaitę maudant, taip pat, kai vaikas pasituština, naudoti vaikišką muilą, kurio pH 5,5. Jeigu vaiko odelė labai sausa, galima maudant įpilti arbatinį šaukštelį saldžiųjų migdolų aliejaus ir taip pamaitinti, padrėkinti odelę”, – pataria „Sąmoningų mamų” bendruomenės įkūrėja G. Veličkienė. Anot jos, naudoti papildomas priemones reikėtų tik tuo atveju, jei yra odos problemų ir tai rekomendavo gydytojas. Vėlesniais kūdikio gyvenimo mėnesiais, ypač kuomet butuose įjungiamas šildymas ir oras tampa sausesnis, ji pataria kūdikio odelę tepti augalinės kilmės kremu arba aliejumi (būtinai ant drėgnos odos). Geriausia rinktis ekologiškus, šalto spaudimo augalinius aliejus: vaikams ypač tinka saldžiųjų migdolų, avokadų, kanapių sėklų aliejai.
Jei odelė atrodo sausa, šerpetoja, prieš pradėdami naudoti vieną ar kitą priemonę, pasitarkite su mažylio gydytoju: tik žinant problemos priežastį galima parinkti tinkamą priemonę tai problemai spręsti. Prausimo priemones patariama naudoti ne dažniau kaip vieną kartą per savaitę. Jei mažylio odelė linkusi į sausumą, geriau naudoti skystos formos priemones, nes jos labiau atkuria riebalų ir drėgmės santykį odelėje. Pirmosiomis dienomis geriausia nenaudoti nieko, o plaukučius šampūnu plauti tik jei jie atrodo purvini, sulipę.
G. Veličkienė taip pat rekomenduoja grūdinti vaikutį nuo pat pirmos jo gyvenimo dienos, kai tik grįžtama iš ligoninės. Maudymas yra vienas iš pagrindinių pasyvaus grūdinimo būdų. „Kas yra grūdinimas – tai šilto ir šalto kaitaliojimas, taip didinant organizmo atsparumą. Mes suaktyviname kraujotaką, medžiagų apykaitą, mikrocirkuliaciją. Taip ląstelės gauna daugiau deguonies ir maisto medžiagų. Vonioje vanduo yra šiltesnis už natūralią kūno temperatūrą, išimtas iš jos vaikas atvėsta – tai jau yra grūdinimas”, – sako ji.
Nepamirškite savęs
Nors daugybė šiuolaikinių gaminių, skirtų kūdikių maudymui nėra būtini, kai kurie jų gali išties gali palengvinti maudynes ne tik vaikui, bet ir tėveliams.
Mamai labai svarbu saugoti nugarą, o tam gali padėti specialūs gultukai, kurie įsistato į vaikišką vonelę arba didžiąją vonią. Tokiu atveju, vaikelio nereikia laikyti viena ranka ir visą laiką būti pasilenkus. Tai ypač aktualu, jei kūdikį mama maudo viena ir nėra, kas paduotų reikalingas priemones. Beje, šias reikėtų išsidėlioti taip, kad viskas būtų po ranka. Vietoje gultuko galima naudoti storą rankšluostį, poroloną, o vyresniems vaikams – specialią kėdutę. Tačiau jei naudojate šiuos „pagalbininkus”, jokiu būdu nepaleiskite vaiko iš akių.
Kūdikio maudymo vietą pasiruoškite taip, kad nereikėtų būti susilenkus, kad būtų patogu ne tik vaikeliui, bet ir jums. Labai svarbu, kad maudynių metu nebūtų skubėjimo, irzlumo – vaikelis tėvų nuotaikas puikiai jaučia. Kiek paaugusiam mažyliui galite duoti vieną kitą spalvingą žaislą, žaisti su vaiku vandeniu – jei vaikui maudynės patiks, ši procedūra taps ne prievole, o pramoga.
Trumpa atmintinė
Jums prireiks: vonelės, didžiulio rankšluosčio (geriausiai tiktų specialus kūdikiams skirtas rankšluostis su kapišonu), vaikiško švelnaus muilo ar prausiklio (jei jį naudosite), kempinėlės, vatos tamponėlių (akims, nosytei), švarių sauskelnių ir drabužėlių, vandens termometro (jei esate patyrę, galite apsieiti ir be termometro), ąsočio (ar kito indo su vandeniu apiprausimui).
Optimalu, jei naujagimis maudomas 5-7 minutės, kūdikiams maudynes galima ilginti iki 10-15 minučių. Specialiai kūdikiams skirta vonelė su tvirtu ir stabiliu pagrindu yra saugiausias ir patogiausias pasirinkimas, bet galite maudyti ir dubenyje ar kriauklėje. Bene dažniausiai naujagimius ir kūdikius maudome vakarais, prieš miegą, tačiau retais atvejais pasitaiko, kad tėveliams patogesnis kitas maudynių laikas – ryte ar dieną.
Jei mažylio odelė sveika, jokios papildomos priemonės nėra reikalingos ir specialios kosmetikos vaiko maudymui nereikia.Giedrė VELIČKIENĖ
Jei kūdikio virkštelė dar nenukritusi, rinkitės „sausesnį” maudynių metodą – apšluostymą. Šiuo metu populiaresnė nuomonė, kad maudyti kūdikį vonelėje pakanka vieną-du kartus per savaitę, kitomis dienomis apiprausiant užpakaliuką.
Optimali oro temperatūra yra apie 24°C. Jei vonioje yra kiek per vėsu, paleiskite karštą vandenį. Optimali vandens temperatūra kūdikiui yra 32-37°C. Prieš keldami mažylį į vonelę, patikrindami vandens temperatūrą. Rekomenduojama pilti ne daugiau kaip 10 cm arba tiek, kad jis siektų kūdikio petukus. Prausdami ypatingą dėmesį skirkite raukšlėms apie rankutes, kaklą, kojytes, nepamirškite tarpupirščių, ausų.
Jei prausiamas kūdikis verkia, patikrinkite, ar oro temperatūra yra optimali, įsitikinkite, kad kūdikis guli patogiai, niekas nespaudžia ir neveržia, jei ašarų priežastis neaiški, apiprauskite mažylį kiek pavyksta ir kitą kartą bandykite maudyti po keleto dienų (iki kito karto galite rinktis drėgno apšluostymo būdą).