53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ko geriau neklausti vaiką auginančių tėvų?

Ko geriau neklausti vaiką auginančių tėvų?

Pašalinių komentarai, močiučių ar tetų dažnai visiškai nepamatuotas nerimas dėl vaikų raidos tampa tikru galvos skausmu tėvams. Mamos mina takus pas gydytojus, šie ramina, kad ne visi vaikai auga “pagal vadovėlį”, ir nieko tokio, jei mažylis pirma ne atsisėdo, o atsistojo, ar kad sulaukęs metukų dar nevaikšto.

Pateikiame 5 dažniausius klausimus, kurie erzina tėvus ir verčia juos nervintis. Todėl, žinoma, jei nesi tos srities specialistas, geriau tokių klausimų vengti ir “neįvarinėti vaikui ligos”.

Apie kūdikių raidą konsultuoja Romualdas Sinkevičius, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.

1. Kada jis pradės laikyti galvą?

Gebėjimas laikyti galvą tiesiai, esant vertikalioje padėtyje, formuojasi kūdikiui esant nuo dviejų iki trijų mėnesių. Iki to laiko suaugusiesiems tenka būti atsargiems ir galvytę prilaikyti. Jei kažkas stebisi: “O jis dar nelaiko galvytės?”, o mažyliui dar nėra trijų mėnesių – nepanikuokite, jam viskas gerai.

Baigdamas 3-ią mėnesį kūdikis jau turi bent pusę minutės išlaikyti galvą tiesiai. Tačiau tam dar reikia nemažai pastangų. Galva dar svyruoja į šonus. 5 mėn. galva jau pilnai stabili. Net lenkiant vaiką šoną jis galvą laiko tiesiai į viršų.

2. Kodėl jis dar nešliaužioja?

Mažyliai ima šliaužioti skirtingu laiku, vidutiniškai – šešių-septynių mėnesių. Konkretus laikas priklauso nuo daugybės aplinkybių: vaiko temperamento, jo ūgio ir svorio, metų laiko, sąlygų ir panašiai.

Šliaužti vaikas turėtų pradėti iki 9 mėn. 8-ą mėnesį vaikai dar dažnai intensyviai mėgina judėti į priekį, tačiau dar vyrauja judėjimas vietoje, apsisuka apie savo ašį. Aišku, dalis vaikų atlieka tai ir anksčiau.

Jeigu nesate vaiko raidos specialistas, šių klausimų geriau neaptarinėkite su jaunais tėvais.
Shutterstock nuotr.

3. Kodėl jis dar nevaikšto?

Vaikai pradeda vaikščioti neprilaikomi 9-18 mėnesių. Tai gan ilgas laiko intervalas, palyginus su vaiko amžiumi. Todėl nereikia panikuoti kartu su močiutėmis, klausantis pasakojimų apie tai, kaip jūs tokių metų bėgiojote ir šokinėjote.

Dažniausiai kalbama, kad metų vaikas turi savarankiškai vaikščioti. Sulaukęs gimtadienio, vaikas turėtų eiti prilaikomas už vienos rankos. Neprilaikomi bent kelis žingsnius žengia tik kiek daugiau nei pusė metų sulaukusių vaikų. Iki 15 mėn. savarankiško ėjimo įgūdžiai galutinai susiformuoja. Iš tikrųjų vaikų raida yra labai skirtinga. Vieni jau pradeda vaikščioti ir 8-9 mėn. Kiti užtrunka. Rimtai susirūpinti reikėtų jei vaikas savarankiškai nevaikšto sulaukęs pusantrų metų.

4. Kodėl jis dar nekalba?

Kalbama ne apie garsus, skiemenis „ma“, „tė“, „niam“, o būtent žodžius, iš kurių mažylis sudeda pačius paprasčiausius sakinius. Ir, žinoma, anksti pradėję kalbėti vaikai – visuomet savo tėvų ir senelių pasididžiavimo objektas. Vaiko kalba formuojasi nuo aštuonių mėnesių iki trejų-ketverių metų. Net logopedai nedirba su vaikais iki ketverių metų.

Daktaras R. Sinkevičius pažymi, kad dalis logopedų gali pradėti dirbti ir anksčiau.
Kūdikis pradeda dėlioti vienodus skiemenukus vieną po kito. Devynių mėnesių pradeda aiškiai jungti du vienodus skiemenis. Nuo 11-12 mėn. atsiranda pirmieji prasmingi skiemenys, garsai („ma-ma“, „te-te“, „au-au“, „atia“, automobilis- „brrr“), kuriais vaikas įvardina asmenis, daiktus, reiškinius. Dažnai jie dar turi plačią reikšmę: „au-au“- visi keturkojai gyvūnai. Pusantrų metų moka pasakyti apie 10 žodžių. 2 metų jau gali kalbėti 3-jų žodžių skiemenukais. 4 metų pasakoja istorijas.

5. Kada gi jam nebereikės sauskelnių?

Močiutės itin sunerimsta, pamačiusios anūkus su sauskelnėmis, kai jiems jau pusantrų ar dveji. Jos viską išmano apie sauskelnių „žalą“ ir gali ilgai pasakoti apie tai, kad jei jos augintų vaikus, šie ant puoduko sėstųsi vos tik išmokę sėdėti. Jei tikėtume statistika ir psichologais, po 2-2,5 metų vaiko išmokymas sėsti ant puoduko, tinkamai mokant, užima ne daugiau dešimties dienų. O žinote, kodėl? Todėl, kad šio amžiaus vaikas jau pradeda gerai suprasti, ko iš jo norima, ir save kontroliuoti. Nepanikuokite: dar nė vienas vaikas neiškeliavo į mokyklą su sauskelnėmis.

Vaikas sąmoningai pradeda kontroliuoti šlapinimąsi apie 18 mėn. Pradžioje pasisako būdamas šlapias, po to jau prieš pasišlapindamas. Daugelis vaikų išbūna sausi dienos metu nuo 2 metų, nakties metu- nuo 3-jų. Tačiau dar ir 5-ių metų 10-15% vaikų retkarčiais dar pasišlapina į lovą.

Mano išsaugoti straipsniai