Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Atostogos su kūdikiu: važiuoti ar susilaikyti?

Atostogos su kūdikiu: važiuoti ar susilaikyti?

Artėjant vasarai, kūdikius ir mažus vaikus auginančios šeimos ima planuoti atostogas. Vienas pirmųjų klausimų – kur važiuoti ir ar apskritai važiuoti?

Pirmi trys mėnesiai – laikas apsiprasti ir mamai, ir vaikučiui

Šiek tiek atsikvėpus po gimdymo krautis daiktus ir skristi su kūdikiu atostogauti – ar tai apskritai įmanoma? Aišku! Jei prieš tai šiuo tuo pasirūpinsite.

Vis dėlto gal nereikėtų į lėktuvą skubėti tiesiai iš gimdymo namų – mažajam žmogui tai būtų per didelis krūvis. Į kelionę galima leistis, kai kūdikiui sukako bent trys mėnesiai. Tuomet ir įtampa būna jau kiek atlėgusi: kūdikis tiek daug nebeverkia, naktimis daugiausiai miega, nusistovi šioks toks ritmas, o ir į jūs jau apsipratote su naujuoju vaidmeniu. Tuomet tikrai niekas netrukdo skristi su mažyliu atostogauti – netgi priešingai.

Žindymas – pliusas atostogaujant su kūdikiu

Ne vieni atostogas su kūdikiais praleidę tėvai pastebi – atostogos su nevaikščiojančiu ir žindomu kūdikiu yra lengvesnės, negu paaugus vaikučiui, kai jam vieneri ar dveji. Galėsite atsipalaiduoti netgi labiau nei atostogaudama su „didžiaisiais” vaikais. Ypač, jei kūdikis dar maitinamas tik krūtimi. Tuomet nereikės nervintis, jei vaikelis netinkamoj vietoj netinkamu metu staigu išalks.

Jei primaitinate ar maitinate mažylį mišinėliais, teks atostogas organizuoti rimčiau. Kadangi ne visur nusipirksi tokio pat kūdikių maisto, protingiausia pasiimti pakankamai atsargų. Užtat prisikrauti sauskelnių tikrai nebūtina – jų gausite visur.

Kur geriausia atostogauti su kūdikiu

Panašus klimatas. Rinkdamiesi atostogų vietą venkite kraštutinumų. Neturi būti nei didelių karščių, nei per daug šalta, ne per drėgna, bet ir ne per sausa. Geriausiai rinktis kelionės tikslą savoje klimato juostoje. Kūdikiui nereikės taikytis prie naujų sąlygų, o už tai jis atsidėkos neverkdamas ištisomis naktimis. Kas jums iš rojaus kampelio su palmėmis ir žydra lagūna, jei po nemiegotos nakties nepajėgsite net iki baseino nueiti.

Miestai. Didmiesčiai, sostinės tinkamesni keliaujantiems su kūdikiais – nešantis mažąjį nešynėje ant nugaros galima ne vieną valandą vaikščioti ar apžiūrinėti muziejus. Su didesniais vaikais jau kiek sunkiau – jie greit ima nuobodžiauti, nori, kad juos neštų, nors ilgesniam atstumui jau per sunkūs.

Nereikėtų gabenti vaikų į aukštikalnes ir į atšiaurų jūrinį klimatą. Per didelis klimato skirtumas smarkiai apkrauna mažą organizmą.

Šilti kraštai. Kelionei „į šiltus kraštus” verčiau nesirinkti karščiausių vasaros mėnesių. Jau ir vietinė vasaros kaitra  -pakankamas krūvis kūdikio kraujotakai. Kur kas geriau tinka pavasaris ir ruduo.

Lietuva. Atostogos savame krašte turi daug pliusų – neilga kelionė, įprastas maistas ir klimatas. Tačiau yra ir minusų – neprognozuojamas oras, didelė kaina už nedidelius patogumus gyvenant. Jei planuojate ilgesnę išvyką ir atostogas svetur, kelios dienos poilsio savame pajūryje ar kokiame nors kurorte galėtų būti tarsi generalinė repeticija, kurios metu įvertintumėte savo galimybes.

7 patarimai, jei su mažyliu keliausite lėktuvu

1. Vietas geriausiai rezervuoti jau užsakant bilietus. Jei tik galite – pirmoje eilėje. Ten bus daugiau vietos sėdėti ir žaisti. Verta pasiteirauti oro linijų, ar leidžiama pasiimti automobilinę kėdutę. Gali būti, kad teks mokėti daugiau, nes tokia kėdutė lėktuve užims visą sėdimą vietą. Paprastai vaikai iki dviejų metų keliauja ant jį vežančiojo suaugusiojo kelių.

2. Vežimėlį atiduokite į bagažą ne iškart, o tik lipdami į lėktuvą prie trapo. Taip bus lengviau ir greičiau įveikti dažniausiai ne tokius trumpus atstumus oro uostuose. Be to, jei teks ilgiau laukti, vaikas vežimėlyje galės ir pamiegoti.

3. Vaikus nuo trejų metų paruoškite skrydžio nuotykiui. Rodykite jiems paveiksliukus su lėktuvais, papasakokite, kur ir kaip jie skrenda. Tokio amžiaus vaikas jie jau iš anksto turi žinoti, kad lėktuve bus ankštoka ir kad teks ilgai (ir ramiai) sėdėti.

4. Aprenkite vaiką lengvai ir patogiai. Į rankinį bagažą būtinai įsidėkite mažylio megztinį ar striukę, nes lėktuvo salone gali būti vėsoka. Be to, dar ir storas puskojines, kad vaikas galėtų karstytis ant sėdynės. Beje, lėktuve batus į puskojines derėtų pakeisti ir suaugusiesiems – tuomet pėdos geriau aprūpinamos krauju ir ne taip greit tinsta.

5. Kylant ir leidžiantis duokite vaikui ko nors atsigerti arba pavalgyti (jei žindote, priglauskite prie krūties). Patiems mažiausiems tinka ir žindukas, jei jį duodate vaikui, nes čiulpiant greičiau išsilygina slėgis ausyje. Jei vaikas truputį sloguoja, pusvalandį prieš lėktuvui kylant ir leidžiantis sulašinkite į nosį lašų nuo slogos. Jei vaikas stipriai persišaldęs ar serga vidurinės ausies uždegimu, kelionę verčiau atidėti. Štai kodėl šeimoms būtinai reikia pasirūpinti neišvykimo į kelionę draudimu.

6. Pasirūpinkite,kad neišsausėtų mažylio nosytė. Kūdikiui lėktuve galima sulašinti į nosį porą lašų fiziologinio tirpalo ar jūros vandens. Taip sudrėkinsite gleivinę ir bus lengviau kvėpuoti.

7. Iš anksto imkitės priemonių prieš nuobodulį. Kai kurios avialinijos pasiūlo vaikams žaidimų, tačiau visada geriau turėti savo. Juk jūs labiau žinote, kas patinka jūsų vaikui. Todėl surinkite staigmenų krepšį su naujomis knygomis (paveikslėlių, lipdukų ar užduotėlių), pasakų ar muzikos kasetėmis, magnetinėmis dėlionėmis ir pan. Vaikai nuo trejų metų patys gali pasiimti savo kuprinėlę, į kurią susidės mylimus žaisliukus.

Atostogauti išvykstame sveiki

Prieš užsisakydami kelionę, išklausykite savo pediatro rekomendacijų. Gydytojas išsiaiškins, ar mažylis tikrai sveikas ir nėra kliūčių keliauti. Pasirūpinkite, kad skiepijimo diena nebūtų paskirta prieš pat išvykstant, tokiu atveju skiepus geriau nukelti jau po kelionės. Ir jokiu būdu nepamirškite medicininių išlaidų užsienyje draudimo – išlaidos nebus didelės, užtat apsaugos nuo didelių.

Mano išsaugoti straipsniai