JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių

Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

„Po tam tikrų apmokymų vaikai gali atsistoti kur kas anksčiau, net dar nebūdami keturių mėnesių”, – patikino atlikto tyrimo autorius profesorius Hermunduras Sigmundssonas iš Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto.

Atliekant tyrimą, kurio rezultatai publikuoti moksliniame leidinyje „Frontiers in Psychology”, 13 kūdikių, kurių amžiaus vidurkis siekė 97 dienas, dalyvavo vandenyje vykdytoje programoje Islandijoje. 12 savaičių du kartus per savaitę vykdytos vienos valandos trukmės plaukimo sesijos.

Kodėl buvo pasirinktas būtent baseinas? Remiantis tyrimo autoriais, būtent baseinas įvertintas kaip saugus ir smagus kontekstas kūdikiui ir jų tėvams tyrinėti motorikos specifiką. Kūdikis su vienu iš tėvų dalyvauja skirtingose motoriką lavinančiose veiklose, apimančiose vertimąsi per galvą ant plono vandenyje plūduriuojančio čiužinio, nardymą ir žiedų rinkimą vandenyje.

Vis tik pagrindinis elementas ir viso tyrimo centras – savarankiško stovėjimo užduotis, kurios metu instruktorius vieną po kito pakelia kūdikius ilgiausiai 15 sekundžių. Stovėjimo užduotis buvo praktikuojama ant kamštinės lentos arba ant instruktoriaus rankų. Kūdikių motorikos išsivystymas vertintas prieš sesijos pradžią, siekiant tinkamai įvertinti pasiektą progresą.

Tyrimo pabaigoje 11 kūdikių iš visų buvo pajėgūs išstovėti savarankiškai ilgiau nei 15 sekundžių, o 12-tas kūdikis išstovėjo ilgiau nei 8 sekundes. Vienam kūdikiui teko pasitraukti iš tyrimo, nes jis pirminių sesijų metu nuolat užmigdavo.

„Kūdikių, kurie išmoksta stovėti be aplinkinių pagalbos, amžiaus vidurkis siekia 4,5 mėn., – konstatavo H. Sigmundssonas

„3-5 mėn. kūdikiai pajėgūs demonstruoti motorikos lavinimo ženklus savarankiško stovėjimo užduoties vykdymo metu”, – rašo tyrimo autoriai. Jų teigimu, tyrimo rezultatai įspūdingi, lyginant juos su numanomu amžiumi, kai, daugumos manymu, vaikas gali savarankiškai stovėti. „Ankstesni duomenys rodo, kad savarankiško stovėjimo sugebėjimas pasireiškia sulaukus 6-12 mėn., o stovėjimas be aplinkinių pagalbos įsikibus į kokį nors baldą pasireiškia sulaukus 6-12 mėn.” – teigia jie. H. Sigmundssonas teigia, kad nepaisant nedidelio tirtų kūdikių skaičiaus, šis tyrimas turi reikšmingų implikacijų.

„Rezultatai liudija, kad formuodami neutralius ryšius ankstyvajame amžiuje kūdikiai gali tam tikrus veiksmus atlikti anksčiau, nei manyta, – teigė mokslininkas. – Didelis klausimas, ar šis principas taikytinas ir kitiems dalykams. Atsakymo į šį klausimą ieškosime ir toliau.”

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI