53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Močiučių patarimas jaunoms mamoms

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats… Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Kūdikiai ir streso hormonas kortizolis

Vyresni kaip šešių mėnesių kūdikiai, į kuriuos mamos nekreipia dėmesio, kai jiems to reikia ir norisi, patiria stresą, ir jų organizme išsiskiria streso hormono kortizolio.

Praėjus kuriam laikui, jei kūdikis patenka vėl į tą pačią aplinką, kur buvo ignoruojamas, jis iš karto ima nerimauti dėl to, kas vėl gali nutikti. Vaikų raidos specialistai neabejoja, kad tokios pasikartojančios streso „atakos” turi neigiamos įtakos kūdikių vystymuisi.

Tyrime dalyvavo 30 mamų su kūdikiais

Tai patvirtino Kanados mokslininkų atliktas tyrimas. Trisdešimt mamų su šešių mėnesių kūdikiais buvo pakviestos dalyvauti šiame tyrime. Jaunosios mamytės buvo padalintos į dvi grupes. Tyrimo metu kūdikiai sėdėjo kėdutėse, o mamos tuo metu juos kalbino, žaidė, bendravo.

Vienoje grupėje šis bendravimas su vaikučiais buvo periodiškai nutraukiamas dviem minutėms, ir mamos tuo metu turėdavo nekreipti dėmesio į savo vaikus, o tylėdamos žiūrėdavo pro šalį, tarsi juos ignoruodamos. Tuo tarpu kita grupė tokių „ignoravimo pertraukėlių” nedarė.

Abiejų grupių mažyliams buvo nuolat matuojamas streso hormono kortizolio lygis. Kūdikiams, kuriuos mamos ignoruodavo, tuo metu jis pakildavo, o kūdikiams, su kuriais mamos bendravo nuolat, jis nedidėdavo.

Grįžę kitą dieną prisiminė patirtą skriaudą

Kitą dieną kūdikiai su mamomis vėl sugrįžo į tą pačią laboratoriją. Tyrėjai nustatė, kad kūdikiams streso hormonas padidėjo vien nuo įėjimo į tą pačią patalpą, kurioje jie vakar buvo mamų ignoruojami.

Žurnale „Biology Letters” paskelbto tyrimo autoriai daro išvadą, kad kūdikiai susieja anksčiau patirtą stresą dėl ignoravimo su aplinka ar kontekstu, ir pradeda jaudintis iš anksto, vos patekę į ją.

Nuolatinis stresas kenkia sveikatai

Mokslininkas Dr. David Haley iš Toronto universiteto (Kanada) sako, kad tai patvirtina prielaidą, jog kūdikiai patiria stresą dėl nepateisintų lūkesčių dėl tėvų elgesio.

Tai svarbu, pavyzdžiui, tokiu atveju, kai mama po gimdymo suserga depresija ir dėl savo savijautos negali tinkamai pasirūpinti vaiku, užmegzti su juo tarpusavio ryšio. Kūdikis dėl to patiria stresą, jo kraujyje pakyla kortizolio lygis.

Specialistai mano, kad nuolatinės streso atakos gali turėti neigiamos įtakos kūdikio imuninei sistemai.

Mano išsaugoti straipsniai