53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
9 tėvų daromos klaidos

9 tėvų daromos klaidos, kurių galima išvengti

Besistengdami vaikui duoti visa, kas geriausia, kartais persistengiame. Atidžiai perskaitykite 9 dažniausias tėvų klaidas. Gal gyvenimas ir jums palengvės?

Konsultuoja Medicinos diagnostikos centro vaikų ligų gydytoja Lilija Žirgulienė

1. Naujagimį ir kūdikį pirmais mėnesiais reikia maudyti virintame vandenyje.

Tikrai ne, galima ir paprastame, iš čiaupo. Tiesa, jei maudysite virintame vandenyje, kūdikiui tikrai nepakenksite, tačiau kam švaistyti brangų motinystės laiką. Maudant kūdikį į vandenį galima pilti papildomų priedų, tarkim, kalio permanganato arba lakišiaus žolės nuoviro.

Tačiau universalaus patarimo neduosiu – visų vaikučių odelės tipas kitoks ir ko pilti į maudynių vandenį, jums patars mažylį prižiūrintis gydytojas. Žinau, kad yra itin rūpestingų tėvų, kurie kūdikių drabužėlius karštu lygintuvu lygina iš abiejų pusių. Tai irgi nebūtina. Gimęs kūdikis patenka į nesterilią aplinką ir yra pasirengęs gyventi joje.

2. Pirmą mėnesį negalima kirpti vaiko nagučių, užtenka tik apmauti pirštinaitėmis, kad nesusibraižytų veiduko.

Mitas. Galima ir reikia kirpti, jei nagučiai ilgi. Tik, žinoma, patartina naudoti specialias kūdikiams skirtas žirklutes bukais galais. Prieš kirpdami galite jas dezinfekuoti, pavalydami spirito tirpalu. Jei tėvai baiminasi, kaip nukirpti nagus neramiam kūdikiui, luktelėkite, kol užmigs. Bus mažiau įtampos visiems.

3. Vasarą vitamino D kūdikiui galima neduoti, užtenka pasivaikščioti gryname ore.

Lietuvoje vitaminas D rekomenduojamas visiems kūdikiams iki metukų, tik jo dozę nustato gydytojas. Yra vaikučių, kurie itin sparčiai auga, kiti linkę dažniau sirgti, pagaliau gimsta neišnešiotų kūdikių – šiems vitaminas D būtinas ir žiemą, ir vasarą.

Saulėtą dieną, kai mažylis daug laiko būna gryname ore, vitaminas D natūraliai gaminasi jo odoje. Tokiu atveju galima mažinti vitamino D dozę, palyginti su šaltuoju metų laiku. Nėra vienos taisyklės visiems vaikams. Pasirinktas vaikų ligų gydytojas nuolat stebi vaiką, ar neatsiranda pirmų rachito požymių. Jei reikia, padidina vitamino D dozę, jei reikia, sumažina.

4. Pirmais gyvenimo mėnesiais geriausia užpakaliuką valyti drėgnosiomis servetėlėmis.

Geriausia naujagimio užpakaliuką kaskart prireikus apiplauti tekančiu vandeniu. Jei naudojate muilą, rinkitės kuo natūralesnį, skirtą vaikučių higienai. Muilas taip pat gali dirginti jautrią mažylio odelę, todėl naudokite jį saikingai. Aišku, servetėlės yra puikus tėvų pagalbininkas, ypač išsirengus į kelionę ar kitais ypatingais atvejais.

Bet jos neturėtų tapti kasdieniu įpročiu. Kuo kūdikis mažesnis, tuo dažniau jis tuštinasi, tad nepatingėkite dažnai keisti sauskelnių, kas 2-3 val. Drėgnoje terpėje gali išsivystyti vystyklinis dermatitas, kimba bakterijos ir grybeliai. Rūpestinga užpakaliuko higiena labai svarbi pirmais mėnesiais.

5. Jei prasideda seilėtekis, lauk dantuko.

Nebūtinai. Maždaug 3-4 mėnesį tėvai pastebi, kad mažylio smakriukas vis šlapias, o seilės teka ir teka. Tai gali būti natūralus fiziologinis vaikučio raidos etapas.

Padidėjęs seilėtekis gali būti ir dėl kitų priežasčių, pvz., sergant užkrečiamosiomis ligomis arba stomatitu. Aišku, seilėtekis gali būti ir dantukų dygimo pranašas. Labai svarbu, kaip jaučiasi mažylis: jei seilės teka, o jo būklė gera, nerimauti neverta. Jei pakyla temperatūra, vaikas neramus, verta pasirodyti gydytojui.

Kartais seilėtekis užsitęsia iki metukų ar dvejų. Dėl to kalti gali būti silpnai išsivystę kramtomieji raumenys. Juos stiprintų specialūs pratimai, kurių pamokintų logopedas.

6. Verksmu kūdikis prašo čiulptuko.

Kūdikis verkia dėl daugelio priežasčių. Dažniausia jų – jis gali būti alkanas. Taip pat šlapias, jam per karšta, nepatogiai guli ir pan.

Pirmųjų mėnesių kūdikius dažnai kamuoja pilvuko diegliai, dėl to jie irgi gali verkti. Taip, yra vaikų, kai pučiant pilvukui padeda čiulptukas – čiulpiant atsipalaiduoja spazmai, bet tai ne taisyklė. Vaikas gali verkti ir dėl rimtesnių ligų, tačiau tokiu atveju dažnai verksmas būna kitoks – nenumaldomas, stiprus.

7. Kuo anksčiau pradėsiu primaitinti vaiką košėmis, tuo stipresnis ir sveikesnis augs.

Nesąmonė. Iki šešių mėnesių kūdikiui visiškai pakanka mamos pieno arba mišinuko. Jis užtikrina stipraus ir sveiko kūdikio raidą.

Gydytojas gali rekomenduoti anksčiau pradėti primaitinti, jeigu trūksta mamos pieno, menkai priauga svorio, kūdikis dažnai atpylinėja ir dėl kitų priežasčių. Bet patiems savivaliauti nevalia ir reikia atsiklausti medikų nuomonės.

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikius primaitinti nuo pusmečio. Pirmoji košė turėtų būti daržovių tyrė, paruošta su mamos pienu arba mišinuku. Pasitaiko, kad mamos skuba primaitinti anksčiau, bet 4 mėn. kūdikis gali nemokėti košės nuryti. Taip mama gali padaryti vaikui meškos paslaugą.

8. Visi kūdikiai atpylinėja ir tai nieko bloga.

Dažniausiai atpylinėja tie kūdikiai, kurie persivalgo. Arba valgo pernelyg greitai, godžiai, priryja oro. Tačiau yra atvejų, kai atpylinėjimas rodo ligą, pavyzdžiui, gastroezofaginį refliuksą (rūgštus skrandžio turinys iš skrandžio pakyla į stemplę – aut. past.).

Atpylinėti gali ir užkrečiamomis ligomis susirgęs kūdikis. Labai svarbu žinoti, kaip jaučiasi atpylinėjantis kūdikis. Jeigu jis atpila ir čia pat šypsosi, guguoja, galime spėti, kad per daug suvalgė. Jei vaikutis atpila itin dažnai, būna neramus, verkia, priauga mažai svorio, suprastėjo jo apetitas, tai gali rodyti rimtesnę bėdą.

Labai negerai, jei kūdikis atpila su tulžimi (geltona, žalia), pavojinga atpylimas fontanu. Išvardytais atvejais būtina kreiptis į gydytoją.

9. Šalia kūdikio lovelės naktį reikia palikti įjungtą lemputę. Jis geriau miegos.

Neverta. Kūdikis geriausiai jaučiasi tada, kai šalia laiminga mama. Saugi aplinka be triukšmo, sotus vaikas – ir nereikia kokių lempučių.

Trumpai drūtai:

– Naujagimį ir kūdikį galima maudyti nevirintame vandenyje;

– Nagus kirpkite žirklėmis apvalintais galais;

– Vitaminas D kūdikiui reikalingas ir žiemą, ir vasarą;

– Kas kartą pasituštinusiam užpakaliuką nuplaukite po tekančiu vandeniu;

– Seilėtekis kūdikiui prasideda 3-4 mėnesį, o pirmasis dantukas gali išdygti gerokai vėliau;

– Neskubėkite kišti čiulptuko verkiančiam kūdikiui, galbūt jis alkanas, šlapias ar pučia pilvuką;

– Iki šešių mėnesių kūdikiui užtenka mamos pieno ar mišinuko;

– Ne visada kūdikio atpylinėjimas yra nieko bloga. Kartais jis gali rodyti ligą;

– Miegančiam kūdikiui naktį nereikalingos jokios degančios lemputės.

Mano išsaugoti straipsniai