Virtualias psichologų konsultacijas klientams siūlantis startuolis „Pasikalbėk“ emocinio raštingumo mokys nuotoliniu būdu ir nemokamai. Jo sukurtoje mokymų platformoje „Pasiklausyk“ bus pateikiami edukaciniai vaizdo įrašai skirtingomis psichikos sveikatos temomis ir specialistų parengtos užduotys. Tai pirmoji Lietuvoje nemokama emocinio raštingumo ugdymo platforma.
„Pasiklausyk“ virtualioje mokykloje kas mėnesį bus skelbiamas naujas trumpų paskaitų ciklas. Pirmasis jų, šiuo metu jau pasiekiamas užsiregistravus startuolio interneto svetainėje, skirtas padėti žmonėms ugdyti emocinį atsparumą, pažinti savo emocijas, išmokti jas atpažinti, įvardinti ir valdyti. Būsimi paskaitų ciklai taip pat apims temas apie bendravimą, nerimą, net depresiją ir kitus psichinės sveikatos sutrikimus. Norintiems dar labiau pagilinti žinias startuolis siūlo ir mokomosios medžiagos: papildomų skaitinių bei užduočių.
Įmonės „Pasikalbėk“ bendrasteigėjos, klinikinės psichologės ir psichodinaminės psichoterapijos kandidatės Vaidos Stankutės teigimu, šiuo projektu siekiama atliepti ir skatinti vieną labiausiai ignoruojamų psichikos sveikatos sistemos grandžių – prevenciją. Pasak jos, geresnė visuomenės edukacija padėtų ne tik užbėgti už akių rimtiems psichologiniams susirgimams, bet ir pagerinti gąsdinančią savižudybių statistiką.
Remiantis 2019 m. duomenimis, pagal savižudybių skaičių Lietuva užima antrą vietą tarp Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) valstybių narių – 100 tūkst. gyventojų šalyje tenka 21,6 atvejo. Pirmoje vietoje atsidūrė Pietų Korėja. Tiesa, 2020 m. Lietuvoje užfiksuotos 607 savižudybės – palyginti su 2019 m. rodikliu, situacija gerėja, tačiau vis dar pirmaujame Europoje. Higienos instituto skaičiavimais, per pastarąjį dešimtmetį šalyje taip pat smarkiai padaugėjo žmonių, sergančių depresija bei turinčių nuotaikos (afektinių) sutrikimų.
„Lūžus rankai mes iš karto suprantame, kad turime kreiptis į medikus, tačiau kai susiduriame su psichologiniais sunkumais – nebežinome, kaip elgtis. Tiek konsultacijų platformą, tiek emocinio raštingumo mokyklą įkūrėme tam, kad padėtume žmonėms geriau suprasti savo mintis ir emocijas, sustiprėti psichologiškai, išmokti ir kalbėtis, ir klausytis“, – sako V. Stankutė. Emocinio raštingumo pamokos, jos manymu, ilgainiui turėtų būti integruotos ir į šalies švietimo sistemą.
Startuolio kuriamos virtualios mokyklos paskaitas ves konsultacijų platformos „Pasikalbėk“ psichologai. Jų platformoje iš viso dirba daugiau kaip 50 ir visi turi magistro arba daktaro laipsnius. COVID-19 pandemijos metu sukurtame „Pasikalbėk“ per mėnesį įvyksta vidutiniškai 1000 konsultacijų, o pats startuolis jau užsiima plėtra į užsienio rinkas. Šiuo metu „Pasikalbėk“ veikia Lietuvoje ir Kanadoje, tačiau netrukus ketina keltis ir į kitas Europos šalis.
MB „Pasikalbėk“ yra 2020 m. veiklą pradėjusi lietuvių įmonė, sukūrusi nuotolinių psichologijos konsultacijų platformą. Vos per metus suvienijęs virš 50 aukštos kvalifikacijos psichikos sveikatos specialistų ir turintis per 1000 klientų, šis startuolis kuria infrastruktūrą, padedančią žmonėms rūpintis savo emocine sveikata.