JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams

„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams

Interviu su žurnalo „KUTIS“ redaktore, dailininke, iliustratore Jurgita Juškaite – Jakaitiene

Žurnalo 2–4 metų vaikams „KUTIS“ redaktorė, iliustratorė, dailininkė, edukacijų mažiesiems kūrėja J. Juškaitė-Jakaitienė kasdien kuria naujas nuotaikingo žurnalo personažų istorijas ir smagias užduotėles skaitytojams. Netgi ne skaitytojams, o labiau vartytojams, nes žurnalas skirtas dar nemokantiems skaityti vaikams, visai mažulyčiams, tik artėjantiems prie antrojo gimtadienio.

Žurnalo „KUTIS“ redaktorė, dailininkė, iliustratorė Jurgita Juškaitė – Jakaitienė
Žurnalo „KUTIS“ redaktorė, dailininkė, iliustratorė Jurgita Juškaitė – Jakaitienė
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Kaip jums pavyksta sudominti mažylius, kurie ne tik neskaito, bet dar tik mokosi kalbėti? Žurnalo, skirto patiems mažiausiems vaikams idėjos sėkmė – jo paprastumas. Kadangi tokio amžiaus vaikas dar neskaito, leidinyje nėra žodžių, tad užduotys pateikiamos viso pasaulio mažyliams suprantama vaizdų kalba. Manau, ši priežastis lėmė, kad lavinamąjį žurnalą „KUTIS“ jau pamėgo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių mažyliai! Žurnalas „KUTIS“ prenumeruojamas, leidžiamas ir ypač pamėgtas Latvijoje, Estijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Suomijoje. Spalio mėnesį žurnalas pirmą kartą pasveikino ir Serbijos mažylius.

Žurnalo užduotys džiugina, stebina, o svarbiausia – lavina. „KUTIS“ – lyg pirmasis vaiko draugas, kuris padės išmokti paimti pieštuką, jį valdyti, stiprinti pirštukų raumenis ir ruošti rankelę spręsti vis sudėtingesnes užduotis.

Džiugu pastebėti, kad mamos supranta lavinimo svarbą vaiko raidai ir anksti pradeda ugdyti savo mažylius: piešia, kuria kartu, varto knygeles, klijuoja lipdukus, jau ankstyvame amžiuje susipažindina su spalvomis.

„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Ar užrašas „mano pirmasis žurnalas“ yra vienintelis tekstas „KUTYJE“?

Ilgą laiką buvo taip, juk mūsų skaitytojai ne tik nemoka skaityti, bet ir raidelių dar dažniausiai nepažįsta. Norėdami padėti tėveliams, žurnalo užduotis pažymėjome simboliais/ ikonomis, grafiškai vaizduojančiais, kuo kiekviena užduotėlė svarbi mažyliui ir ką ji lavina, pavyzdžiui, pieštukas su spalvotais taškeliais žymi užduotį, kurioje vaikas susipažins su spalvomis, jas naudos spalvindamas pieštukais ar tapnodamas piešinuką akvarelėje pamirkytais pirštukais.

 

Kelerių metų ar mėnesių Jūsų skaitytojas pirmą kartą atsiverčia žurnalą?

Geriausiai tai žino jo mama (šypsosi). Kaip ir vaikščioti, kalbėti, sėdėti ant puodelio kiekvienas pradeda skirtingu laiku, taip ir pažintis su žurnalu „KUTIS“ gali prasidėti jau nuo 18 mėnesių.

 

O kaip suprasti, kad jau atėjo laikas žurnalui „KUTIS“?

Laikas gali ateiti bet kada, kai tik kyla noras laikyti rankoje pieštuką, braukyti, vedžioti. Laikas gali ateiti ir nusipirkus žurnalą „KUTIS“. Pirmą numerį galite įveikti kartu, o paskui tai jau bus mažylio kompetencijų ugdymas. Kuo anksčiau mažieji pradės stengtis atlikti tikslesnį jungimo, piešimo judesį, tuo geriau vystysis akies ir rankos koordinacija, lavės pirštų raumenys, vėliau bus daug lengviau atlikti užduotis darželyje, ruoštis mokyklai.

 

Ar teisingai Jus supratau, kad „KUTIS“ tinka ir savarankiškai vaiko veiklai, ir užsiėmimui su artimaisiais?

Pirmą numerį gali tekti skaityti kartu su mama ar tėčiu (juokiasi). Kiekvieno puslapio viršuje grafiškai jau atliktos užduoties pavyzdžiu parodome, ko reikės užduotėlei atlikti ir ką ji lavina. Redakcijoje juokaujame, kad kuriame „kavos pertraukėles“ mamytėms. Įteikdamos savo vaikui „KUTĮ“, mamos gali tikėtis pusvalandžio ramybės sau ir tiek pat prasmingos veiklos vaikui. Jei norite padirbėti kartu, žurnalas „KUTIS“ tampa įkvėpimu ir fantazuoti, ir analizuoti, kas mažyliui jau sekasi, o kur dar reikės labiau pasistengti.

 

Kaip pavyksta sugalvoti vis naujas užduotis?

Tikrai viena sudėtingiausių užduočių – išlikti paprastai ir kartu nenuobodžiai mažiesiems kritikams. Išduosiu, naudoju vieną gana stiprų motyvacinį įrankį vaikams sudominti – lipdukus. Kiekviename žurnale būna apvalūs, dideli, mažoms rankelėms klijuoti pritaikyti 48 lipdukai.

 

Kokie vaiko įgūdžiai formuojami, atliekant žurnalo užduotis?

Vienas svarbiausių tikslų – paruošti mažylio ranką raidėms ir skaičiams rašyti. Pamažu žaisdamas su brūkšneliais ar taškeliais, juos jungdamas, vaikas vis geriau geba valdyti pieštuką – mokosi jį atitraukti ir vėl priglausti, kada reikia. Mums tai atrodo smulkmena, o vaikui – didelis raidos žingsnis.

Svarbu paminėti, kad žurnalo užduotys kas mėnesį atsikartoja, bet kas kartą vaizduojamos skirtingoje aplinkoje, su skirtingais personažais, skirtingais metų laikais, spalvomis. Prisiminkime, kartojimas – mokslų motina (juokiasi).

„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Papasakokite apie jūsų kuriamus žurnalo personažus.

Žurnalo logotipas simbolizuoja mažylį su šliaužtinukais. Jo veidas – kaip saulytė, o ausytės pasiskolintos iš vieno mylimiausių vaikų gyvūnų – kiškučio. Taip gimė pagrindinis leidinio personažas, kurio vardas – Kutis.

 

Kiti personažai keičiasi pagal sezoną. Žiemos leidiniui netinka tuo metu saldžiai miegantys meškiukai ar varliukai. Šiltuoju sezonu žurnalo puslapiuose svečiuojasi boružėlės, bitutės ir kiti vabaliukai.

 

Kaip tapote iliustratore ir redaktore?

Pirmaisiais žurnalo iliustracijų kūrimo metais geriausia mano įkvėpėja buvo dukra, kuriai dabar – jau vienuolika. Galima sakyti, žurnalą iliustravau jai, o savo vaikui juk kažko nesuprantamo ir nuobodaus nedarysi. Matau didelę savo darbo prasmę žurnale „KUTIS“. Jis – lyg pirmas vaikų draugas, mielas, linksmas ir pamokantis. Man smagu visapusiškai auginti skaitytojus ir kartu su jais nenustoti augti pačiai kaip vaikų raidos ekspertei.

„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
„KUTIS“ – pirmasis užduočių žurnalas 2–4 metų vaikams
Asmeninio archyvo nuotr.

Kur semiatės įkvėpimo kurdama žurnalą patiems mažiausiesiems?

Dažnai dalyvauju renginiuose vaikams, vedu edukacinius užsiėmimus apie mažylių emocijų pažinimą, spalvas, pasitelkdama „KUTIS“ ženklo knygeles. Kasdienybė – bendravimas su lopšelių-darželių grupėmis, taip pat dirbame su žurnalo „KUTIS“ gerbėjų mamų bendruomene, turinčia šio amžiaus mažylių. Mažųjų ir juos supančios aplinkos stebėjimas geriausiai įkvepia kūrybai. 

 

Žurnalą prenumeruoti galima: www.prenumerata.lt; www.prenumeruoti.lt

 

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI