53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Nuo šalčio įraudę žandukai: ką daryti

Nuo šalčio įraudę žandukai: ką daryti, kai mažylio oda sausėja ir šerpetoja? 

Mažyliams žiemą nieko nėra smagiau nei lipdyti senį besmegenį, leistis rogutėmis nuo kalniuko ir mėtytis sniego gniūžtėmis. Įšilę, laimingi – tikras mamos džiaugsmas, ar ne tiesa? Tik štai bėda su tais įraudusiais žandukais… Kai šalta, vėjuota ir drėgna, paūmėja odos problemos. Ypač kenčia tie vaikai, kurių oda jautri, linkusi sausėti ir šerpetoti. Kodėl taip atsitinka, paaiškino gydytoja dermatologė Jurgina Ūselienė.

„Oda – didžiausias kūno organas, apsaugantis mus nuo fizinio, cheminio ir mikrobinio išorės poveikio, bet jos pačios būklei didelę įtaką daro aplinkos temperatūra ir jos pokyčiai, drėgmė. Štai kodėl keičiantis sezonams pasikeičia odos būklė.“

Jurgina Ūselienė
Jurgina Ūselienė
Partnerio archyvas

Šaltuoju metų laiku, prasidėjus šildymo sezonui, pasak med. dr. J. Ūselienės, padaugėja pacientų, atvykstančių dėl atopinio dermatito ar žvynelinės paūmėjimo. Net ir anksčiau nesirgusiems odos ligomis žmonėms atsiranda bėrimų, oda išsausėja, šerpetoja, niežti, vargina nemalonus odos sausumo ir tempimo pojūtis. Kai išsausėjimas labai ryškus, gali atsirasti skausmingų odos įtrūkimų. Išbertoje, paraudusioje odoje visuomet randama daugiau streptokokų, stafilokokų, todėl kartais skiriamas gydymas antibiotikais.

Atopiniu dermatitu sergančių mažylių mamos pastebi, kad tai liga, paūmėjanti būtent žiemą. „Paūmėjimo intensyvumas priklauso nuo kelių veiksnių – odos sausumo ir savybių, amžiaus, priežiūros įgūdžių. Yra duomenų, kad atopiniu dermatitu, astma, šienlige sergančių tėvų vaikams atopinis dermatitas dažnesnis. Visuomet atsižvelkite ir į orą. Manau, mamoms, auginančioms kūdikius ar ikimokyklinukus vertėtų žinoti, kad šaltuoju metų laiku svarbu drėkinti patalpų orą namuose, naudoti švelnius bemuilius prausiklius ir po dušo odą patepti emolientu – drėkinamuoju kūno losjonu. Tai puikus kasdienis šalčio išsausintos odos pagalbininkas, nes drėkina, maitina ir apsaugo nuo nepageidaujamo aplinkos poveikio. Taip pat reikėtų nepamiršti naudoti apsauginius kremus nuo šalčio vedant vaiką į lauką.“ 

Dažniausiai, jeigu odos liga sergantis žmogus naudoja emolientus, o esant paūmėjimui tepasi 3-5 kartus per dieną, oda gyja greitai ir net kartais pavyksta apsieiti be hormoninių vaistų ar antibiotikų.

Kaip išsirinkti geriausią emolientą? Med. dr. J. Ūselienė pataria rinktis tokią priemonę, kuria lengva ir malonu tepti odą. „Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad odos priežiūra šiek tiek skiriasi priklausomai nuo jūsų atžalos amžiaus, todėl geriausia produktą išsirinkti vaistinėje, kur jums patars, kokia priemonė tinkamiausia. Naujagimių ir kūdikių oda būna ypatingai jautri. Todėl žiemą norint išvengti bėrimų dažno kūdikio odelę po vonios reikėtų tepti emolientu, o jei oda sausa – net kelis kartus per dieną, o emolientų tepimas nuo gimimo apsaugo tokius vaikus nuo sunkių atopinio dermatito formų. Vaikams emolientus reikėtų rinktis pagal amžių, nereikėtų naudoti priemonių su daugiau nei 10 proc. šlapalo ar salicilo. Geriau rinktis priemones su ceramidais, izoleucinu, probiotikais bei kitomis drėkinamosiomis ir apsauginėmis medžiagomis. Emolientai su polidokanoliu ne tik saugo ir gydo, bet ir labai veiksmingai mažina niežėjimą“, – sakė med. dr. J. Ūselienė. 

 

Vienas veiksmingiausių emolientų – su antibakterine veikliąja medžiaga L-izoleucinu. Mūsų organizmas gerai žino, kas yra izoleucinas, nes tai yra viena labiausiai paplitusių aminorūgščių, kurių gauname su maistu. Sportuojantys žmonės mėgsta papildyti savo racioną izoleucinu norėdami padidinti raumenų masės procentą ar baltymų sintezę, nors nėra įrodyta, kad tai iš tikrųjų veiksminga. O štai kosmetikos gamintojai turi įrodymų, kad izoleucinas (baltymuose vyraujanti forma vadinama L-izoleucinu) pasižymi išskirtine savybe aktyvinti antimikrobinių peptidų (AMP) gamybą. Šias tris raides rasite ant ispanų gamintojo „Isdin“ apsauginio veido odos kremo „Nutratopic Pro-AMP“ pakuotės.   

AMP stoja į mūšį su bakterine mikroflora, kuriai kur kas lengviau patekti į odą, kai ši išsausėja.  Sergančiųjų atopiniu dermatitu odos barjerinė odos funkcija itin silpna, nes ši liga stipriai pažeidžia ceramidų sluoksnį. L-izoleucinas kartu su ceramidais padidina odos drėgmę iki 24 valandų. Tyrimais įrodyta, kad kremas „Nutratopic Pro-AMP“ veikia iškart vos užtepus ir veiksmingai padeda sustiprinti apsaugines odos funkcijas net 8 valandas.

Emolientai padeda palaikyti fiziologinį, rūgštinį odos pH, taip stabdydami patogeninių mikroorganizmų dauginimąsi, o priemonės su L- izoleucinu gali padėti išvengti antibiotikų.

Po 28 dienų nepertraukiamo vartojimo „Nutratopic Pro-AMP“ akivaizdžiai mažina pagrindinius matomus veido odos atopinio dermatito požymius: niežėjimą, sausumą, pleiskanojimą, eritemą ir odos paburkimą. Šis kremas yra tinkamas net kūdikiams nuo 5 mėnesių amžiaus. Priemonė itin greitai įsigeria, o jei ir suaugusiems šeimos nariams prireiktų sudrėkinti odą ar nuraminti sudirgimą – geresnio pagalbininko neverta nė ieškoti. 

ISDIN ieškokite didžiausiose vaistinėse ir jų internetinėse parduotuvėse.

Mano išsaugoti straipsniai