Pasak naujausių tyrimų, 14 procentų dažniau neišnešioti gimsta berniukai, o gimę jie susiduria su didesne sveikatos sutrikimų bei mirties rizika, nei tokio pat amžiaus gimusios neišnešiotos mergaitės.
„Lyginant du tiek pat laiko neišnešiotus gimusius vaikus, paaiškėjo, kad berniukai susiduria su didesne mirties ir neįgalumo rizika, nei mergaitės“, – sako Londono higienos ir tropinės medicinos centro (London School of Hygiene Tropical Medicine) gydytoja dr. Joy Lawn, vadovavusi tyrimų serijai apie neišnešiotų kūdikių sveikatą.
„Netgi įsčiose mergaitės bręsta greičiau už berniukus, todėl jos turi savotišką pranašumą, nes jų plaučiai ir kiti organai būna labiau išsivystę”, – aiškina ji.
Tyrimų metu tyrėjai analizavo daugiau nei 15 milijonų pasaulyje gimusių neišnešiotų kūdikių sveikatos įrašus. Šiek tiek daugiau nei pusė šių kūdikių buvo berniukai. Iš 13 milijonų pirmąjį mėnesį išgyvenusiųjų net 4,4 procentams buvo būdinga lengva negalia, pavyzdžiui, mokymosi problemos, o 2,7 procentams būdinga vidutiniška arba sunki negalia, pavyzdžiui, aklumas, kurtumas ar cerebrinis paralyžius.
Išsivysčiusiose šalyse išgyvena daugiau nei 80 procentų neišnešiotų kūdikių, tačiau net kūdikiai, gimę tik keletą savaičių anksčiau laiko, taip pat turi didesnę riziką patirti sunkumų besimokydami ar turėti tam tikrų elgesio problemų.
Skurdesnėse šalyse gimę neišnešioti kūdikiai miršta 10 kartų dažniau nei gimę labiau išsivysčiusiose šalyse. Tyrimų metu Pietų Azijoje ir Afrikoje mirė 2,2 milijonai neišnešiotų kūdikių, o daugiau nei 600000 buvo pripažinti turintys kokią nors negalią.