Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaiko motorinė raida: ką sugeba 1-3 metų mažyliai ir kaip paskatinti juos daugiau judėti

Vaiko motorinė raida: ką sugeba 1-3 metų mažyliai ir kaip paskatinti juos daugiau judėti

Ko dvimečiui reikia kambaryje be lovos ir lentynos? Kuo daugiau vietos! Judėjimas ne tik teikia džiaugsmą, bet ir didina mažylio pasitikėjimą savimi. Šiame straipsnyje apžvelgsime vaiko motorinę raidą nuo 1 iki 3 metų.

Daug judantys vaikai susipažįsta su savo kūnu ir jo galimybėmis, kartu stiprina savimonę. Tai reiškia: fizinė veikla ne tik teigiamai veikia organizmą, bet ir didina pasitikėjimą savimi. Todėl nenuostabu, kad vaikams didelis džiaugsmas yra mankštintis ir siausti. Kad tik šį prigimtinį norą visada būtų galima patenkinti! Tai nėra lengva, nes namuose tam ne visada yra sąlygos. Kenčia ir artimųjų nervai. Kai kurie maži vaikai dažnai patiria, kad yra pagiriami tada, kai klusniai sėdi ant kėdės. Tačiau tik tada, kai vaikai turi pakankamai galimybių judėti, jie gali ir nurimti bei susikaupti.

Vaikai nori judėdami eksperimentuoti

Jie nori savo kūnu patirti pasaulį ir jo fizikos dėsnius. Ir kaip jie patys gali daryti jiems įtaką. Taigi pirmiausiai turime išmokti džiaugtis savo vaikų judrumu, net jei kartais norime ramybės. Ir nereikėtų mažųjų šokliukų užkrėsti savo pačių baime. Kol jie nesikaria į knygų lentyną, turėtume susilaikyti nuo perspėjimų. Labai svarbus ir mūsų pačių pavyzdys. Nuolat į televizorių spoksantys tėvai, deja, pakankamai dažnai užaugina tinginukus. Nereikia būti atletu, tačiau kas pats nesportuoja, galėtų su savo trimečiu bent jau miške pažaisti gaudynių ir slėpynių, išeiti pasivaikščioti į parką ir pan.

Vaikai namuose turi turėti erdvės judėti – tai jų prigimtinis poreikis.
Vaikai namuose turi turėti erdvės judėti – tai jų prigimtinis poreikis.
Shutterstock nuotr.

Nuo maždaug 18 mėnesių vaikas moka:

• Paeiti kelis žingsnius atbulomis;

• Užlipti ant kėdės;

• Šokinėti ant abiejų kojų;

• Pro ką nors pralysti.

Nuo maždaug 24 mėnesių vaikas moka:

• Nesilaikydamas rankomis lipti laiptais;

• Spirti kamuolį nevirsdamas;

• Išlaikyti pusiausvyrą ant 20 cm pločio pagrindo;

• Atsitiktinai pagauti kamuolį;

• Suktis ant išilginės ašies;

• Bėgioti, šokinėti.

Nuo maždaug 30 mėnesių vaikas moka:

• Trumpai pastovėti ant vienos kojos;

• Šokinėti ant vienos kojos;

• Nuo ko nors nušokti;

• Verstis kūlvirsčiu.

Erdvė judėjimui

Namuose vaikui reikia erdvės, kad galėtų vienas padūkti ir nereikėtų visada maldauti: “Tėveli, einam su manim į lauką”. Net nedideliame bute galima sukurti laisvą erdvę vaikui. Vaikų kambaryje turėtų būti tik tie baldai, kurie yra būtini: lova, lentyna ar komoda, galbūt stalas su kėde. Kuo mažiau nereikalingų daiktų, tuo daugiau bus vaikui judėjimo laisvės. Gerai, jeigu kambaryje yra leistina tai, ant ko galima suptis ar užlipti. Pvz.: sūpynės, nuleistos nuo durų staktos arba prie lubų pritvirtinta virvė, ant kurios galima užlipti, čiužinys šokinėjimui. Dažnai pakanka ir kasdieninių daiktų, kad vaikai žaisdami judėtų.

Darželinukų sportas

Kol vaikui yra treji, ketveri metai, jam nereikia įmantrių žaidimų. Svarbiausia, kad jis bet kokius naujus įgūdžius – bėgti, šokinėti, suktis, laikyti pusiausvyrą – galėtų kuo dažniau išbandyti. O kada ateina metas “tikram” sportui? Jau darželinukai gali lankyti vaikų gimnastiką, plaukimą, jogą, kitus sporto užsiėmimus. Nes taip treniruojamas visas kūnas. Nuo penkerių vaikas jau gali mokytis ir specifinio sporto, pavyzdžiui, dziudo, taip pat baleto.

Vaikų joga
Vaikų joga
Shutterstock nuotr.

Mano išsaugoti straipsniai