Ką turėtų valgyti kūdikio laukianti moteris, o kokius produktus geriau apeiti ratu? Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.
KIAUŠINIAI
Jeigu jie gerai termiškai apdoroti, nieko blogo, tačiau jeigu žali, kurie naudojami naminiam majonezui ruošti, tiramisu ir kitiems desertams, įvairiausiems plakiniams, tarkime, sveikatingumo kokteiliams, dėl salmoneliozės (salmonelės bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais) grėsmės nėščiajai itin pavojingi. Kiaušinius, prieš vartojant kepimui ar virimui, būtina gerai nuplauti tekančiu vandeniu, geriausia su soda ir šepetėliu.
VAISIAI IR DARŽOVĖS
Jie turi būti labai kruopščiai nuplauti, nes galima užsikrėsti listerioze, ant prastai nuplautų vaisių gali būti pesticidų liekanų, todėl, pavyzdžiui, vynuoges patariama mirkyti ir plauti kelis kartus. Plauti viską, kas turi luobelę, privaloma – net jei ji yra skutama ar lupama. Nėščioji suvalgo, tarkime, neplautą morką ir užsikrečia askaridėmis, o šios – tai lyg jūsų pilve apsigyventų dar vienas vaisius – ryja viską. Vaisių ir daržovių nėščiajai patartina suvalgyti apie 7 porcijas ir kuo daugiau žalių, neapdorotų. Maisto racione kasdien turi būti vaivorykštė: daug spalvotų vaisių, daržovių, uogų. Pastarųjų stenkitės valgyti kiekvieną dieną ir įvairių: šilauogių, mėlynių, braškių, juodųjų serbentų. Patartina rinktis šviežias arba šaldytas, ne uogienę ir ne kompotą. Uogos užtikrina reikiamą vitaminų ir antioksidantų kiekį, kuris reikalingas imunitetui stiprinti.
PIENAS
Nepasterizuotas pienas gali būti listeriozės ar encefalito (pažeidžiančio galvos smegenis) šaltinis. Karvės ūkiuose paprastai šeriamos hormonais, kurie skatina laktaciją, natūraliai auginama žaloji tikrai neduoda tiek pieno. Nuo nuolatinio melžimo ir spenių tampymo jos serga mastitu, todėl nuolat gauna antibiotikų. Parduotuvėse esantį pieną geriausiu atveju galime vadinti pieno gėrimu, kuris kažin ar toks jau sveikas. Iš patikimų šaltinių gautą pieną, pavyzdžiui, močiutės karvytės, vis tiek būtina užvirinti ir tik tada gerti.
Atsiminkite, kad pieno puodelyje yra apie 130 kalorijų. Tai labai daug! Kalorijos dabar jau ne taip svarbu, bet svarbus yra paties pieno poveikis, o jis nėščiajai nepageidautinas dėl įvairių minėtų ir nepaminėtų priežasčių, tokių kaip galimas autoimuninių procesų skatinimas, diabeto grėsmė vaisiui ir pan. Geriau rinktis avižų, ryžių, migdolų, nemodifikuotų sojų pieną. Nėštumo metu patartina vartoti tik raugintus pieno produktus be dirbtinių priedų, dažų, skonio stipriklių ir cukraus.
ŽUVIS IR VĖŽIAGYVIAI
Juos reikėtų vartoti itin atsargiai, nes yra linkę kaupti gyvsidabrį. Žuvį patariama valgyti ne dažniau kaip du–tris kartus per savaitę po 140 g. Karališka skumbrė, kardžuvė, ryklys ir kitos didelės žuvys nėščiajai griežtai nerekomenduojamos dėl gyvsidabrio kaupimo. Tuno taip pat geriau vengti – nors turi daug riebiųjų rūgščių, jis kaupia gyvsidabrį, gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų. Tunas skardinėse, mano nuomone, nėščiosioms iš viso turėtų būti uždraustas, nes tai perdirbtas maistas. Dėl jo vartojimo, tikėtina, nėščioji nesuvalgys žymiai vertingesnio ir saugesnio maisto. Reikėtų vengti rūkytos žuvies, kuri patiekiama iš šaldytuvo, dėl listeriozės (pirmiausia pasireiškia nervų sistemos pažeidimu, sukeldama meningitą) pavojaus.
Labiausiai užterštos žuvys: lašiša, dryžuotasis ešerys, upėtakis. Vėžiagyviai gali turėti įvairiausių parazitų. Šie maisto produktai nėra būtini, todėl per nėštumą geriau jų vengti. Be to, jie visi atvežtiniai – galėjo būti kelis kartus užšaldyti, atšildyti, o tai sumažina jų vertę ir padidina pavojų. Patartina vartoti jūros dumblių (jūržolių). Norite sušių? Valgykite tuos, kurie be žalios žuvies, krevečių ir kitų vėžiagyvių. Pakentėkite devynis mėnesius be austrių, krevečių, midijų ir sraigių. Galima valgyti gėlavandenių žuvų iš patikimų telkinių. Lietuvoje dabar pilna dirbtinių vandens telkinių, kuriuose auginama žuvis ir jų gyvenimas buvo trumpas, t. y. nespėjo prisirinkti įvairiausių teršalų. Atkreipkite dėmesį į tai, kuo jos šeriamos, ar nėra higienos centro draudimų ar apribojimų dėl vartotino kiekio, ar nedraudžiama vaikams ir nėščiosioms.
ŽALIA MĖSA IR PAUKŠTIENA
Griežtai nerekomenduojama dėl listeriozės, salmoneliozės ir toksoplazmozės (sukelia nervų sistemos pažeidimų, kepenų ir blužnies padidėjimą ir t. t.). Bet kokią mėsą, prieš apdorojant termiškai, būtina nuplauti. Jokių vidutiniškai keptų, „su kraujuku“, karpačio, totoriškų bifšteksų, jei tai ne iš sojos mėsos. Bet ir jos geriau nevartoti – tai perdirbtas produktas.
ARBATA
Negalima gerti šalavijų (didina kraujospūdį, gali sukelti persileidimą), petražolių (gali sukelti persileidimą, skatina gimdos susitraukimus), čiobrelių, medetkų, senų lapų, pelyno ir gulsčiosios serenojos (sabalpalmės) arbatų.
Rekomenduojama: aviečių lapų (nuo 24 savaitės, puikus kalcio ir magnio šaltinis), imbiero (gelbėja nuo pykinimo ir vėmimo), mėtų (lengvina pykinimą, atpalaiduoja skrandį, raumenis), raudonoji (mažina refliuksą), dilgėlių lapų (gausi geležies, kalcio ir magnio, tik negerkite kartu su pienu), kiaulpienių (nuo antro nėštumo trimestro, truputį varo šlapimą, aktualu, kai prasideda tinimai), melisos (mažina nuovargį ir įtampą, padeda užmigti), ramunėlių (gausi kalcio ir magnio, ramina skrandį, gerina virškinimą) arbatos. Pirkite tik tas, dėl kurių kokybės esate tikros, ir geriausia birias, o ne pakeliuose.
KAVA
Nėščiajai rekomenduojama neviršyti 200 mg kofeino. Viename kavos puodelyje (priklauso nuo stiprumo) gali būti 30–90 ml kofeino. Reikėtų nepamiršti, kad arbata, tonizuojamieji gėrimai, šokoladas taip pat turi kofeino. Kodėl padauginti kavos yra blogai? Kofeinas veikia kaip diuretikas, t. y. norisi dažniau šlapintis ir prarandama daug skysčių, su jais – ir kalio, todėl, išgėrus kavos, reikia gerti daug vandens. Besaikis kavos vartojimas gali lemti priešlaikinį gimdymą, nėštumo komplikacijas, mažą naujagimio svorį.
Reikėtų paklausti savęs, kodėl norisi kavos: ar nepakanka poilsio, ar nėra energijos, ar patinka saldžios pieno putos skonis? Jeigu nepakanka poilsio, reikia peržiūrėti dienotvarkę, o kava, kuri padeda paslėpti problemą, yra tikrai pavojinga. Jeigu nėra energijos, gal kalta netaisyklinga mityba ar stresas, tuomet kava vėlgi sprendžia problemą laikinai ir nepilnavertiškai.
NEPASTERIZUOTOS SULTYS, t. y. tokios, kurios spaudžiamos kur nors kavinėje ar pan. Tomis pačiomis rankomis maigo kasos aparatą, tomis pačiomis ima vaisius ir spaudžia sultis. Stebėkite sulčių paruošimo procesą, prašykite išspaustų, naudojant lėtaeigę sulčiaspaudę, gerkite su tirščiais. Stenkitės gerti daržovių sultis, truputį paskanintas vaisių sultimis, o ne atvirkščiai. Norite šviežių sulčių? Išsispauskite pačios namuose patikimai ir švariai. Spauskite agurkų, salierų, kopūstų, burokėlių sultis. Vaisių sultys lengvai pakelia cukraus kiekį kraujyje, nors ir šviežiai išspaustos, todėl vis tiek rekomenduočiau geriau pagraužti obuolį ar morką, kuriuose gausu ląstelienos. Naudos bus tikrai daugiau.
ĮVAIRŪS DAIGINTI KVIEČIAI, PUPELĖS IR KITI ŪGLIAI vartojami tik plikyti arba apvirti.
KONSERVUOTAS MAISTAS
Konservuotas maistas jau yra netekęs didžiosios dalies maistinės vertės, antioksidantų, vitaminų, yra itin perdirbtas, todėl nerekomenduojamas. Nitratai ir kiti konservantai, kurių gausu apdirbtuose mėsos produktuose, gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų.
Jei nesate alergiškos, RIEŠUTAI labai naudingi. Prieš vartodamos, pasitarkite su savo gydytoju. 6 graikiniai riešutai, suvalgyti kasdien nėštumo metu, padidina šansą, kad vaikas mokysis universitete. Kuri motina to nenori?.. Migdolai turi daug kalcio, kasdien patartina suvalgyti 12 vienetų per naktį pamirkytų migdolų. Pistacijos naudingos dėl magnio ir vitamino A, tik reikėtų valgyti nesūdytas. Paprastieji lazdyno riešutai naudingi dėl magnio, kalcio, B grupės vitaminų ir geležies. Bertoletijų riešutai unikalūs ne tik dėl magnio ir kalcio, bet ypač naudingi dėl seleno, pasižymi priešuždegiminiu, reguliuojančiu cukraus kiekį kraujyje efektu, tereikia 2 vienetų per dieną.
SALDUMYNAI
Saldumynų griebiamasi bet kokiais atvejais: išlipus ne ta koja iš lovos, kad vyras ne taip pažiūrėjo, kad už lango lyja, o pilvas didelis ir pan. Jokių savo norų ar kaprizų tenkinti produktais, kuriuose yra daug cukraus, negalima. Porcijos ledų kaloringumas prilygsta normalaus ir sveiko patiekalo kaloringumui. Nėščiosios perteklinis cukraus vartojimas skatina nuotaikų nepastovumą, alkio priepuolius, didina įvairių ligų pavojų ne tik jai pačiai, bet ir vaisiui.
RIEBUS MAISTAS
Riebus maistas gali būti naudingas, jeigu tai sveiki riebalai: alyvuogės, avokadai, riešutai, sėklos, humusas. Sotieji riebalai ypač dideliais kiekiais negalimi vartoti, nes didina cholesterolio kiekį kraujyje, skatina nutukimą, širdies bėdas. Jeigu jau labai norisi kokio nors lašinuko, tai pačiulpkite jo, o ne rykite gabalais. Derinkite su žaliomis lapinėmis daržovėmis, raugintais agurkais, raugintais kopūstais. Riebus maistas lėčiau virškinamas, bet ilgiau suteikia sotumo. Svarbu maisto derinimas ir saikingas vartojimas.
VITAMINAI
Jokių vitaminų be gydytojo rekomendacijos! Visos besiruošiančiosios pastoti gali saugiai vartoti 400 mcg per dieną folio rūgšties.
NAMINIAI KEPINIAI, pavyzdžiui, naminė duona, gaminami kildinant mieles, nerekomenduojami, nes gali būti netinkamai paruošti, sukelti virškinimo sutrikimų. Apskritai, kepinius palikite kaip šventinius patiekalus – retoms progoms – ir vartokite saikingai. Pagalvokite, kiek torto ar picos leistumėte suvalgyti savo vaikui. Jis jau čia – pratinasi valgyti sveikai su jumis kartu.