Nėštumo metu keičiasi moters kūnas. Kaip išlaikyti jį gražų? Kaip prižiūrėti krūtinę ir odą?
Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė
Dauguma moterų bijo, kad po gimdymo krūtinė taps negraži. Kaip išsaugoti jos grožį?
Ne visoms vienodai didėja
Ne visoms pastojusioms moterims vienodai padidėja krūtinė. Jeigu ji iki nėštumo buvo maža, pastojus padidėja labiau. Dažniausiai didelė krūtinė per nėštumą sustangrėja. Įdomu tai, kad ji didėja tam tikrais periodais: (1) nėštumo pradžioje – (2) maždaug 16 nėštumo savaitę – (3) pabaigoje, likus mėnesiui iki gimdymo. Pastaruoju periodu pieno latakai prisipildo priešpienio. Bet tai nėra būdinga visoms be išimties. Kai kurioms moterims priešpienio atsiranda jau nuo 20 ar 24 savaitės, tad ir krūtinė padidėja anksčiau.
Pavojai
Krūtis raumenų neturi, ji „tvirtinasi“ prie krūtinės ląstos korseto – raumenyno. Kai krūtinė padidėja, pieno liaukos išsiplečia, ji pasunkėja. Jeigu moteris nedėvi kokybiškos liemenėlės, gerai prilaikančios krūtinę, ji gali deformuotis ir atrodyti negražiai. Dažniausiai dėvint tinkamą liemenėlę krūtinė po maitinimo vėl tampa graži. Krūtinę labai veikia svorio pokyčiai. Jeigu nėščioji priaugo daug svorio, natūralu, kad padidės ir krūtinė, nes joje irgi kaupiasi riebalai. Būna atvejų, kai daug svorio nėštumo metu priaugusi moteris, vos baigusi maitinti mažylį, bando sulieknėti, laikosi dietų, kurios krūtinei yra pražūtingos. Krūtinė praranda riebalinį audinį ir subliūkšta, oda nespėja susitraukti ir krūtų išvaizda primena tuščius maišelius. Todėl svarbiausias dalykas norint išsaugoti gražią krūtinę – stengtis nepriaugti per daug svorio. Kiek įmanoma reikėtų vengti cukraus ir baltų miltų gaminių, dažniau užsiimti fizine veikla – mankštintis, plaukioti. Džiaukitės kiekviena nėštumo diena. Supraskite, kad kūnas po gimdymo pasikeis. O pokyčių mastas labiausiai priklauso nuo lėkštės turinio.
Strijos
Ši odos problema vargina net 90 procentų nėščiųjų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Nėščiosioms strijų dažniausiai atsiranda ant krūtų, klubų, apatinėje pilvo dalyje, vidinėse šlaunų srityse.
Kodėl atsiranda strijos?
1. Hormonų pusiausvyros sutrikimai – pagrindinė strijų atsiradimo priežastis. Tuomet pablogėja baltymų, polimerų, kolageno ir elastino sintezė, oda tampa mažiau elastinga, pradeda plonėti ir įtrūksta.
2. Didėjantis pilvas ir krūtys. Oda ypač suplonėja tose vietose, kurios linkusios išsitempti. Augant vaisiui pilvo raumenys ir oda vis labiau tempiasi, todėl gali įplyšti. Tokie patys procesai vyksta ir didėjant kūno svoriui.
Kaip susidaro strijos?
Organizmas greitai atsinaujina. Jame yra jungiamojo audinio, todėl odos įtrūkimai greitai „užglaistomi“. Panašiai po traumos gyja žaizdos. Tačiau odoje lieka pastebimų randelių – strijų. Ilgainiui kraujagyslės ištuštėja ir strijos tampa baltos. Jos sudarytos iš jungiamojo audinio, kuriame nėra pigmento, todėl įdegus lieka baltos ir labai rėžia akį.
Ką daryti?
IKI GIMDYMO
Kol laukiatės kūdikio, vienintelis dalykas, ką galite padaryti, tai išsaugoti odos elastingumą. Keli patarimai:
1. Naudokite specialias nėščiosioms skirtas priemones arba visiškai natūralius augalinius aliejus. Ypač gerai drėkina ir išsaugo odos elastingumą – migdolų aliejus, kurio sudėtyje yra daug vitaminų ir polinesočiųjų rūgščių. Taip pat tinka naudoti kosmetines priemones su migdolų aliejumi. Jei oda labai sausa, rekomenduojama išbandyti avokadų, makadamijų, vynuogių kauliukų, kokosų, kanapių ar alyvuogių aliejų.
2. Masažuokite tam tikras kūno vietas. Kad oda išliktų elastinga, ji turi būti tinkamai aprūpinta krauju ir deguonimi. Nepatingėkite kasdien šepečiu ar kempine pamasažuoti probleminių odos vietų. Masažuokite švelniais sukamaisiais judesiais, kol oda truputį paraus. Tepdamos kūną aliejumi neužmirškite pamasažuoti pilvuko, sėdmenų, apatinės nugaros srities, krūtų.
3. Nešiokite specialų diržą ir liemenėlę – oda mažiau įsitemps.
4. Kad krūtinė nesuglebtų, jau nuo ketvirtojo nėštumo mėnesio patrinkite ją frotiniu rankšluosčiu, suvilgytu šaltu vandeniu. Tinka ir kontrastinis dušas.
5. Bent keletą minučių per dieną pabūkite nuoga krūtine – oras gerai veikia odą.
PO GIMDYMO
Pradėti gydyti strijas specialistai rekomenduoja praėjus 3–6 mėnesiams po gimdymo. Žinotina, kad procedūros neatliekamos žindančioms moterims. Kuo anksčiau pradėsite gydyti strijas, tuo greičiau jos taps mažiau pastebimos.
Mezoterapija
Šios procedūros metu į problemines kūno vietas įšvirkščiama veikliųjų preparatų mišinių. Vaistai patenka į giliuosius sluoksnius ir veikia odą iš vidaus: poodiniame sluoksnyje gerėja kraujotaka, medžiagų apykaita, greičiau gaminamos kolageno ląstelės. Oda atsinaujina. Daugybė injekcijų atliekamos greitai ir neskausmingai, nes jų sudėtyje yra ir nuskausminamojo preparato. Rekomenduojama atlikti nuo 5 iki 15 procedūrų.
Kūno šveitimas
Šveičiant kūną įvairiomis šveičiamosiomis medžiagomis arba naudojant lazerį nuo odos paviršiaus „nuimamas“ viršutinis negyvųjų ląstelių sluoksnis. Po procedūrų strijos tampa mažesnės, tarsi „išblanksta“. Kosmetinį efektą galima pasiekti ir odą šlifuojant lazeriu. Juo šalinti strijas galima ne anksčiau kaip praėjus šešiems mėnesiams po gimdymo.
Masažas
Kol strijos dar „šviežios“ ir jų nedaug, gydymą galima pradėti nuo masažo. Rankomis atliekamas masažas suaktyvina kraujotaką, gerina limfos drenavimo sistemos veiklą, audinių mitybą. Oda tampa elastingesnė, stangresnė, pranyksta patinimai. Vakuuminio masažo metu suaktyvinama limfos apytaka, skatinama odos ir poodžio mikrocirkuliacija, padidinamas leukocitų kiekis kraujyje. Kai patenka daugiau deguonies, suminkštėja audiniai, maitinami gilieji odos sluoksniai. Rekomenduojamos trys procedūros per savaitę. Iš viso 10–15 procedūrų. Procedūrą reikia kartoti kas 2–4 savaites.
Odos šlifavimas
Oda šlifuojama smulkiomis dalelėmis ir tuo pat metu vakuuminiu siurbliu siurbiami milteliai bei epidermio ląstelės. Mikrokristalai „išmuša“ paviršinio odos sluoksnio daleles ir skatina atsinaujinti epitelį. Jaučiami švelnūs dilgčiojimai. Procedūras rekomenduojama atlikti kartą per 7–10 dienų.
Pilvo plastika
Labai ryškios strijos šalinamos chirurgiškai. Šį būdą galima taikyti tik praėjus 2–3 savaitėms, kai moteris nustoja maitinti krūtimi, arba praėjus šešiems mėnesiams po gimdymo, jeigu moteris nežindo. Dažniausiai pilvo plastikos operacijų griebiamasi, kai strijos jau įsisenėjusios ir kiti būdai neduoda norimų rezultatų.
Kaip išsirinkti apatinį trikotažą?
Pirmaisiais nėštumo mėnesiais apatinio trikotažo lentynoje didelių permainų nebus. Bet vėliau naujų apatinių gali prireikti.
Kelnaitės
■ Pastojusiai moteriai patartina atsisakyti kelnaičių su juostele („stringų“), net jei jos pasiūtos iš natūralaus pluošto. Tokio modelio kelnaitės gali sudirginti jautria tapusią odą ir gleivinę, o tuomet prasidės uždegimas. Geriau mūvėti medvilnines kelnaites, nes laukiantis vaikelio pagausėja makšties išskyrų, o natūralus pluoštas geriau jas sugeria. Jei tokių kelnaičių turite, pirmaisiais mėnesiais keliauti į apatinio trikotažo parduotuvę nebūtina.
■ Kai pilvukas pradeda sparčiau didėti, patartina įsigyti 100 procentų medvilnės kelnaites aukštesniu liemeniu. Jei norite, kad kelnaitės geriau priglustų prie kūno, galite rinktis ir tokias, kurių sudėtyje yra keli procentai elastano.
■ Nėštumui įpusėjus ar pilvukui gerokai padidėjus, pasitarkite su nėštumo eigą prižiūrinčiu ginekologu, kokį diržą ar korsetą, skirtą specialiai nėščiajai, įsigyti, kad būtų geriau prilaikomas pilvas. Vaistinėse ar vaikų ir nėščiųjų drabužių parduotuvėse prekiaujama įvairių gamintojų diržais: siauresniais, platesniais, įvairių dydžių, pagamintais iš elastingos medžiagos (su guma). Vieni jų skirti visam pilvukui, o kiti tik jo apačiai prilaikyti. Kokį rinktis, priklauso nuo pilvo formos ir dydžio. Ant diržo pakuotės yra nurodytas dydis, be to, visų jų apimtis – reguliuojama.
Liemenėlės
■ Jei sintetinės liemenėlės nedirgina odos, jas tinka dėvėti, kol krūtinė nepadidėjo. Bet padidėjus kūno svoriui įprastos liemenėlės gali nebetikti, reikės įsigyti naujų. Nėščiajai patartina pirkti šiek tiek laisvesnes medvilnines, platesnėmis petnešėlėmis ir su galimybe padidinti apimtį, t. y. su 3–4 užsegimo padėtimis (padidėjus krūtinės apimčiai nereikės ieškoti naujos liemenėlės).
■ Maždaug 36 nėštumo savaitę patartina įsigyti nors 2–3 specialiai žindyvei skirtas liemenėles. Porą jų reikia vežtis į ligoninę. Kartais moterys ligoninėje išsiverčia ir be jų, nusiperka vėliau. Bet reikėtų neužmiršti, kad pagimdžiusiai moteriai ne visada lieka laiko lankytis parduotuvėse, o skubant galima įsigyti netinkamą gaminį.
■ Liemenėlių, skirtų vaikelį krūtimi maitinančioms mamoms, būna įvairių modelių: su kabliukais priekyje ir užtrauktukais po kaušelių lankeliais (arba kaušeliai atsisega ties petnešėlėmis). Svarbiausia, kad liemenėlės būtų natūralaus pluošto, nes nuo sintetinių gali atsirasti spenelių įtrūkių.