JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Spalinėms NE!

Spalinėms NE!

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai primena, kad spalinės yra mažytės, maždaug 1 cm dydžio, balto siūlo pavidalo kirmėlytės, kurios parazituoja žmogaus plonosios žarnos apatinėje dalyje (nesubrendę kirminai) ir storosios žarnos viršutinėje dalyje (subrendę kirminai). Šie parazitai gali sukelti pykinimą, pilvo skausmus, žmogui gali sumažėti apetitas.

Plinta greitai

Viena spalinė, iššliaužusi iš tiesiosios žarnos ant perianalinių raukšlių, gali išskirti net iki 15 tūkstančių kiaušinėlių. Įdomu tai, kad dažniausiai ji tai daro naktį. Svarbiausia, kad spalinių kiaušinėliai subręsta per 4–6 val., ir ryte žmogus jau gali pats nuo savęs iš naujo užsikrėsti, jei atsikėlęs tuoj pat nenusiplaus rankų, nenusimaudys po dušu, nepasikeis apatinių drabužių, karštu lygintuvu neišlygins patalynės

Tūkstančiai spalinių kiaušinėlių gali pasklisti ant grindų, kėdžių, žaislų, rankšluosčių, vonios, tualeto kraštų ir kitur. Buitinėje aplinkoje spalinių kiaušinėliai užkrečiami lieka iki 20–30 dienų.

Netirti, negydyti vaikai bei suaugę asmenys yra ilgalaikiai infekcijos nešiotojai ir ligos sukėlėjų platintojai kolektyvuose, šeimose, baseinuose, mokyklose ir kitur. Taip nuo sergančiųjų užsikrečia sveiki vaikai ir suaugusieji. Šia liga serga tik žmonės, tačiau gyvūnai spalinių kiaušinėlius gali pernešti ir taip jie patenka ant šeimininkų rankų.

Helmintų invazija vaikams gali tęstis mėnesiais, kadangi mažieji dar neturi higieninių įgūdžių ir pirštus bei žaislus dažnai kiša į burną taip pakartotinai įnešdami užkratą.

Kaip atpažinti

Užsikrėtimą kirmėlėmis-spalinėmis išduoda anksčiau minėti simptomai, o taip pat padažnėjęs tuštinimasis, įkyrus naktinis, dažnai ir dieninis, išangės niežulys. Sergantis enterobioze asmuo blogai miega, dėl išangės nusikasymo ir bakterijų patekimo į žaizdeles gali atsirasti pūlinukai. Spalinės gali būti ir dantų griežimo bei šlapimo nelaikymo priežastimi.

Kaip išvengti šio nemalonumo

Visų pirma, žinoma, reikėtų kuo kruopščiau laikytis asmens higienos ir palaikyti aplinkos švarą.

Sveikatos apsaugos ministro įsakyme Nr. V-383 „DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE“ yra reikalavimas, kad vaikai prieš pradėdami lankyti ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą ir pereidami į kitą ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą turi būti profilaktiškai patikrinti dėl spalinių ir kitų kirmėlinių susirgimų. Tad tyrimas besiruošiant naujiems mokslo metams yra puiki proga visiems šeimoje pasitikrinti dėl spalinių ir taip užkirsti kelią jų plitimui. NVSPL parazitologai pataria, kad metodiškai teisingai paimtas tepinėlis nuo perianalinių raukšlių garantuoja rezultatų patikimumą. Todėl geriausia, kai mėginius paima specialistai. Norint išsitirti dėl enterobiozės reikėtų atvykti ryte, neapsiplovus sėdmenų ir geriau nesituštinus.

Jau sergant enterobioze, kad sunaikinti spalinių kiaušinėlius, patalynę po nakties miego reikėtų lyginti, o apatines kelnaites (geriausiai būtų dėvėti prigludusias) keisti dušo kabinoje ar vonioje, kad spalinių kiaušinėlių neišbarstyti aplinkoje. Reikėtų trumpai kirpti rankų pirštų nagus, žinoma, po miego ir prieš valgį plauti rankas. O taip pat gydyti susirgimą vaistais nuo kirmėlių (antihelmintikais). Tačiau antihelmintikai paveikia tik pačias kirmėlytes, kiaušinėlių nesunaikina. Todėl tik kruopštus aplinkos daiktų valymas, žaislų nuplovimas karštu vandeniu sumažins kirmėlių kiaušinėlių gausą. Minkštus žaislus galima padėti saulėkaitoje – saulės spinduliai sunaikins spalinių kiaušinėlius, grindų šluostę po valymo užpilti verdančiu vandeniu, dulkių siurblio daugkartinį surenkamąjį maišelį išpilti taip, kad aplinkoje nepasklistų dulkės, o su jomis kartu – ir spalinių kiaušinėliai.

Dėl kirmėlių-spalinių tyrimo galite kreiptis į Parazitologinių tyrimų poskyrį Gėlių g. 9, Vilnius

Perianalinės srities nuoplovų ir nuograndų tyrimas grehemo metodu – 2,14 Eur (mėginio paėmimas – 1,65 Eur)

Mėginių paėmimas – darbo dienomis 7:30–15 val.

El. p. priimamasis.geliu@nvspl.lt

Tel. nr. 8 6701 4159

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI