Kosulys yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių vaikystės ligų simptomų ir, nors tai gali skambėti siaubingai, dažniausiai nėra labai pavojingas simptomas. Tiesą sakant, kosulys yra sveikas refleksas, padedantis išvalyti kvėpavimo takus.
Dažniausia kosulio priežastis yra kvėpavimo takų infekcija, pavyzdžiui, peršalimas. Antibiotikai nepadeda nuo virusų sukelto kosulio. Kartais vaikai gali kosėti kelias savaites po virusinės infekcijos – tai vadinama po virusiniu kosuliu, antibiotikai tokiais atvejais dažniausiai irgi nepadeda. Kartais kosulį gali sukelti bakterinė gerklės ar krūtinės infekcija. Tokiais atvejais gydytojas gali skirti antibiotikų bakterinei infekcijai gydyti.
Retais atvejais kosulys atsiranda dėl svetimkūnio kvėpavimo takuose. Tai gali įvykti po užspringimo epizodo, tačiau kartais užspringimo epizodas gali būti nepastebimas, ypač jaunesniems vaikams. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei įtariate, jog vaiko kvėpavimo takuose gali būti svetimkūnis.
Jei po virusinės kvėpavimo takų infekcijos vaikui pasireiškia kosulys, jam paprasta užtenka gydymo atsikosėjimą lengvinančiais preparatais, kurie suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti. Taip pat patartina vartoti kuo daugiau skysčių. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Lėtinio kosulio gydymas turi būti pagrįstas jį sukėlusia priežastimi. Šios priežasties paieška paprastai prasideda nuo apsilankymo pas gydytoją. Taip pat kreipkitės į gydytoją, jei vaiko kosulys neįprastai vargina, tęsiasi ilgiau nei kelias savaites, jei atkosėjama krauju arba jei kosulys trukdo jūsų vaiko kasdienei veiklai.
Kosulys, trunkantis trumpiau nei dvi savaites, laikomas ūminiu. Ilgiau trunkantį kosulį gali sukelti astma, alerginis rinitas (šienligė), refliuksas ar kitos priežastys. Alergologas dažnai yra tinkamiausias specialistas, į kurį reikėtų kreiptis norint nustatyti lėtinio kosulio priežastį.
Be recepto parduodami atsikosėjimą lengvinatys preparatai, pavyzdžiui, ambroksolio hidrochloridas priklauso kosulio ir peršalimo atveju vartojamų preparatų grupei, mukoliziniams (gleives skystinantiems) vaistams. Ambroksolio hidrochloridas (Flavamed) vartojamas sergant ūminėmis arba lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai susidaro klampios gleivės. Jis suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti.
Manoma, kad medus gali sumažinti kosulio sunkumą ir trukmę. Vyresniems nei 12 mėnesių vaikams kaip trumpalaikis sprendimas gali būti naudinga suvartoti vieną ar du arbatinius šaukštelius medaus 30 minučių prieš miegą.
Vėsūs gėrimai, pavyzdžiui, sultys, gali nuraminti vaiką, tačiau venkite gazuotų ar citrusinių gėrimų, nes oro burbuliukai ir citrinos rūgštis gali dirginti kvėpavimo takus ir paskatinti kosulį.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei vaikui pasireiškia pasunkėjęs kvėpavimas, pamėlynuoja lūpos ar liežuvis, girdimas švokštimas iškvepiant, atsiranda stiprus karščiavimas ir vaikas tampa vangus ar pasireiškia silpnumas.