„Disney“ princesės daro teigiamą ar neigiamą poveikį vaikams, jų suvokimui apie save ir savo kūną? Įvairūs tyrimai atskleidžia gana kontrastingas, viena kitai prieštaraujančias išvadas.
Naujausiame tyrime, kurį rugpjūtį paskelbė Amerikos psichologijos asociacijos žurnalas „Psychology of Popular Media“, buvo tiriamas „Disney“ princesių poveikis vaikų pasitikėjimui savimi, ypač didelį dėmesį skiriant kūno pagarbai ir lyčių žaidimams.
Šiame tyrime buvo pateikta tobulesnė „Disney“ princesių poveikio perspektyva, kurioje atsižvelgiama į modernesnių princesių, pavyzdžiui, Moanos – Polinezijos princesės, poveikį vaikams.
Kodėl apskritai kyla diskusijos
Sutariama, kad „Disney“ princesės padarė didelę įtaką popkultūrai, ypač jauniems žmonėms, kurie jas dievino nuo 1937 m. debiuto „Snieguolė ir septyni nykštukai“.
2004 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad šių princesių įtaka vaikams yra didžiulė ir nebūtinai gera. Tuo metu mokslininkai padarė išvadą, kad, pavyzdžiui, „Disney“ animaciniuose filmuose „Pelenė“ ir „Undinėlė“ vaizdo įrašo turinyje buvo „daugiausia su kūno įvaizdžiu susijusių pranešimų. Tyrime nustatyta, kad tuose filmuose vaizduojamas kūno idealas buvo eurocentriškas ir lieknas, o tai turėjo įtakos jaunų merginų nepasitenkinimui savo kūnu.
Vėlesni tyrimai tik patvirtino ir dar labiau užaštrino šias išvadas. Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad vaikai, kurie savo kūną vertino prasčiau, daug dažniau žiūrėjo „Disney“ animacinius filmus.
Tačiau 2021 m. Coyne atliktas tyrimas parodė, kad „Disney“ princesės neigiamą įtaką daro tik trumpuoju laikotarpiu. Šio tyrimo išvadose pateikta, kad ilgalaikis teigiamas princesių kultūros poveikis yra susijęs su mūsų mąstymu apie lytį. Buvo nustatyta, kad tiek berniukai, tiek mergaitės, kurie augo žiūrėdami „Disney“ animaciius filmukus apie princeses, mažiau laikosi toksiško vyriškumo ir labiau suvokia lyčių lygybę.
„Disney“ princesės tobulėja
Jei pirmosios „Disney“ princesės buvo liesumo pavyzdys, tai dabartinės „Disney“ princesės daug labiau primena realias merginas. Anksčiau fizinis moterų patrauklumas „Disney“ animaciniuose filmuose buvo siejamas su gėriu, bendravimu, sėkme ir laime, o blogiečiai personažai buvo vaizduojami nepatrauklūs, luoši, stambūs ir pan. Šiais laikais „Disney“ vis labiau atskleidžia žmonių daugiasluoksniškumą, rodo, kad visi turi ir gerų, ir blogų savybių, neatsižvelgiant į jų išvaizdą.
Negana to, bėgant laikui princesių vaidmenys keitėsi iš visiškai pasyvių ar net miegančių, pavyzdžiui, „Snieguolė ir septyni nykštukai“, „Pelenė“ ir „Miegančioji gražuolė“, iki asistavimo princui „Pokahonta“ ir „Mulan“. Princesės vaidmuo laikui bėgant išlaikė savo moteriškumą, bet ir įgavo kai kurias tradiciškai vyrams būdingas savybes.
Tėvai vaidina didžiulį vaidmenį
Kad ir kokį animacinį filmą pasirinktumėte kartu žiūrėti su vaikais, labai svarbu atkreipti dėmesį ne į personažų išvaizdą, o į jų būdą, siekius, tikslus ar tiesiog žmogiškumą. Pavyzdžiui, tokios princesės kaip Moana yra kupinos gelmės, aistros ir gerumo. Istorija yra ne apie tai, kaip ji atrodo, o apie tai, kaip sekti savo svajones ir sužinoti, kas esate.