53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kai tėvai netenka kantrybės: kaip susivaldyti ir nepakelti balso ant savo vaiko

Kai tėvai netenka kantrybės: kaip susivaldyti ir nepakelti balso ant savo vaiko

Tėvystė – vienas didžiausių iššūkių žmogaus gyvenime. Ir tikrai nėra nė vieno tėvo, kuris nebūtų nors kartą pakėlęs balso ant savo vaiko. Tikrai ne visuomet ir ne visiems pavyksta susivaldyti ir nešaukti ant savo vaikų. Pervargimas, kitos problemos – viskas susideda į krūvą ir kantrybės mažiesiems jau nebelieka. Tačiau po protrūkio dauguma tėvų jaučia pyktį ant savęs ir sąžinės graužatį. Ką daryti kritinėmis situacijomis, kai jau jaučiate, kad jūsų kantrybės taurė perpildyta?

Labai svarbu, kad šaukimas, balso kėlimas, rėkimas ant vaikų netaptų dažnu ar pastoviu bendravimu, nes tai gali sukelti ilgalaikių neigiamų padarinių. Tad kaip susivaldyti tokiose situacijose, kai norisi šaukti?

1. Atsitraukite nuo situacijos

Kai jau pradedate jausti, kad tuoj prarasite kantrybę, pamėginkite šiek tiek atsitraukti. Tai gali būti tiesioginis fizinis atsitraukimas, pavyzdžiui, išėjimas į kitą patalpą, arba tiesiog akių užmerkimas. Pykdami nepamirškite giliai kvėpuoti ir sutelkti dėmesį į kvėpavimą: lėtas įkvėpimas ir dar lėtesnis iškvėpimas. Tai padės jums „įsižeminti“ ir atitrauks dėmesį nuo dirgiklio.

2. Meditacija ir kvėpavimo pratimai

Tokios praktikos, kaip meditacija ar kvėpavimo pratimai, padeda ne tik susikoncentruoti ir atsitraukti nuo dirgiklio, bet ir sumažinti įtampą. Kai jausite, jog tuoj prarasite kantrybę, pamėginkite lėtai skaičiuoti iki dešimties ir keletą kartų giliai įkvėpti ir iškvėpti.

3. Atpažinkite ir pripažinkite savo emocijas

Labai svarbu laiku atpažinti savo emocijas. Pripažinkite jas, bet „karštoje būsenoje“ neužsikabinkite ties jomis. Visos emocijos praeina, o jei išmoksite jas paleisti, bus žymiai lengviau išlaikyti ramybę ir šaltą protą.

4. Nustatykite ribas

Aiškiai ir ramiai nubrėžkite ribas vaikui. Nešaukite ir nerėkite – vaikai daug geriau supranta ir reaguoja į aiškias, bet ramiai išdėstytas instrukcijas.

5. Kalbėkite su vaiku

Vietoj rėkimo pasirinkite pokalbį su vaiku. Atsitūpkite į jo lygį, pažvelkite į akis ir klauskite, kodėl jis taip elgiasi, kaip elgiasi, pabandykite suprasti jo veiksmus iš vaiko perspektyvos – gal tai tiesiog raidos etapas, gal jūsų vaikas labai smalsus, o gal tiesiog judrus?

6. Mokykitės būti „čia ir dabar“

„Mindfulness“, arba dėmesingumas, yra praktika, kuri padeda žmonėms būti „čia ir dabar“. Tai gali padėti sumažinti stresą ir padėti jums reaguoti į situacijas ne impulsyviai, o racionaliai.

7. Nebijokite paprašyti pagalbos

Kai jausite, jog jau nebegalite susivaldyti, paprašykite savo antrosios pusės, draugo ar kito šeimos nario pagalbos. Kartais pakanka trumpos pertraukos, ramiai išgerti arbatos ir vėl jausitės kupini pozityvumo ir energijos.

8. Mokykitės iš savo klaidų

Nesmerkite savęs ir negraužkite, jei nepavyko ir užrėkėte ant vaiko. Graužatis neleis jums pailsėti ir įsileisti šviesesnių minčių, kurios pripildytų jus džiugesiu ir pozityvumu. Pripažinkite, kad visi daro klaidas. Labai svarbu ne tik iš jų pasimokyti, bet ir nuoširdžiai atsiprašyti vaikų, pripažinti jiems, jog jūs suklydote.

9. Ieškokite priežasčių

Gali būti, kad kai kurie tėvai auklėdami vaikus dažnai rėkia dėl savo pačių vaikystės traumų ar kitų neišspręstų emocinių problemų. Nebijokite kreiptis į profesionalą, kad išsiaiškintumėte šias priežastis ir išmoktumėte, kaip su tuo dirbti.

10. Nepamirškite, kad vaikai yra vaikai

Vaikai dar tik mokosi, daug klysta, bando mūsų ir savo ribas – taip jie stengiasi suprasti save ir juos supantį pasaulį. Jie nėra tobuli, taip pat, kaip ir nė vienas iš mūsų toks nėra.

Labai svarbu suprasti, kad visi tėvai kartais gali patirti stresą ir netekti kantrybės. Tačiau tai, kaip mes reaguojame į šias situacijas, gali turėti didžiulę įtaką mūsų santykiams su vaikais. Stenkitės rasti būdus, kaip susivaldyti, ir visada ieškokite būdų, kaip būti geriausiu tėvu savo vaikui.

Mano išsaugoti straipsniai