53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Kokių klaidų nedaryti, kai gydomas vaikų kosulys?

Vaikų kosulys, atrodo, gali kamuoti ištisus metus. Ir tai visai tikėtina, mat mažyliai iki trijų metų amžiaus gali sirgti net… iki dvylikos kartų per metus! Tad jei vienas ūminio kosulio epizodas trunka bent keletą savaičių, gali atrodyti, kad vaikas kosėja ištisai. Ar žinote, dėl kokių priežasčių dažniausiai kosėja vaikai? Kokių klaidų nedaryti, kai gydomas vaikų kosulys?

Dėl kokių priežasčių dažniausiai kosėja vaikai?

Dažniausia vaikų kosulio priežastis yra infekcinės kilmės, pavyzdžiui, virusų ar bakterijų sukeltas bronchitas. Vertėtų paminėti tai, kad vaikams kosulį dažniau sukelia virusai nei bakterijos, todėl griebtis antibiotikų reikia tik retesniais atvejais (net apie aštuonis – devynis atvejus iš dešimt sukelia įvairūs virusai).

Ne tokia jau ir reta vaikų kosulio priežastis yra gastroezofaginis refliuksas, kai pasikartojantis kosulys gali būti bene vienintelis šios virškinimo sistemos patologijos požymis.

Vaikai gali kosėti ir dėl kvėpavimo takuose užstrigusio svetimkūnio, astmos, per sauso ar užteršto oro, užnosinio varvėjimo. Apie 90 proc. ūminio kosulio epizodų, kurių dažniausia priežastis – virusinė infekcija, praeina per tris savaites, vis dėlto ne taip jau ir retai vaikas gali kosėti dar kurį laiką ir po šio laikotarpio – svarbiausia, kad kosulys nestiprėtų, o bendra vaiko būklė – neblogėtų.

Kokių klaidų nedaryti, kai gydomas vaikų kosulys?

  • Priimamas pernelyg skubotas sprendimas gydyti kosulį antibiotikais. Vertėtų atsiminti, kad dažniau vaikų kosulį sukelia virusinės infekcijos ir po jų vaikas gali kosėti dar keletą savaičių, o kartais – net ir keletą mėnesių – tai vadinama liekamaisiais kvėpavimo takų infekcijos reiškiniais arba nespecifiniu poinfekciniu kosuliu. Antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos, o be reikalo vartojant antibiotikus, ypač kai sergama virusinės kilmės infekcija, tik dar labiau nusilpsta vaiko imuninė sistema.
  • Pasveikti bebaigiančio vaiko nereikėtų skubėti vėl vesti į darželį ar į mokyklą (kolektyvus) – pasirodo, kad kai kurie tėvai veda antibiotikus gydomus ir sergančius vaikus, taigi kaip imuninei sistemai atsigauti ir atstatyti savo resursus, jeigu jai tenka vis nauji iššūkiai? Geriausia, kai vaikas namuose (nelankydamas kolektyvų) pabūna bent vieną – dvi savaites, priklausomai nuo ligos pobūdžio, simptomų, sveikimo spartos.
  • Skysčių naudos ignoravimas. Sergant (ypač karščiuojant) vaikui skysčių reikia dar daugiau, todėl būtina suprasti, kad jų mažyliui būtina siūlyti kuo dažniau – tai svarbi sveikimo dalis. Skysčiai skatina sauso kosulio tapsmą drėgnu, atsikosėjimą ir organizmo valymąsi nuo toksinų; taip pat skysčiai padeda išvengti dehidratacijos, mažinti aukštą kūno temperatūrą ir pan.
  • Nosies nevalymas. Vaikai gana dažnai kosėja dėl iš nosiaryklės į gerklę tekančios ir ją dirginančios slogos, tad reikėtų kuo dažniau valyti vaiko nosį. Tokiu būdu kosulys turėtų suretėti, pavojingų komplikacijų rizika – sumažėti. Puikiai tiks izotoninės druskų koncentracijos jūros vanduo, kuris nesausina nosies gleivinės. Nosį atkemšančių dekongestantų nereikėtų vartoti ilgiau kaip tris – penkias dienas, nes jie sausina nosies gleivinę, o ilgas ir neatsakingas jų vartojimas gali sukelti lėtinę (medikamentinę) slogą.
  • Netinkamas vaistų nuo kosulio parinkimas. Blogiausia, kai drėgnas kosulys slopinamas, o sausas kosulys – skatinamas. Tarkime, skatinant sausą kosulį, tik dar labiau dirginama kvėpavimo takų gleivinė, o slopinant drėgną kosulį, skrepliai gali pradėti kauptis kvėpavimo takuose ir sukelti žalingų pasekmių. Dėl bet kokių vaistų vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti vaiko sveikatai.  
  • Pavojingų simptomų ignoravimas. Dažnas kosulys – nieko tokio, ypač jei nėra jokių lydinčių simptomų, mat vaikų kvėpavimo takų gleivinė itin jautri ir kosulys gali kamuoti gana dažnai. Vis dėlto jei kartu pasireiškia ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vangumas, blyškumas, padažnėjęs kvėpavimas, sparčiai besikilnojanti krūtinė, odos melsvumas, dusulys, girdimi papildomi kvėpavimo garsai ir pan., tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

Kaip gydyti drėgną kosulį?

Kai kosulys (dažniausiai po dviejų – trijų parų) jau tampa drėgnas, tačiau atsikosėjimas – komplikuotas, ambroksolio hidrochloridas gali padėti šias gleives suskystinti. Ambroksolis turi gleives skystinantį ir jų sekreciją skatinantį poveikį. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Vis dėlto jeigu per 4-5 dienas vaiko savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją, o dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Mano išsaugoti straipsniai