Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje kviečia švęsti hiphopo 50-metį

Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje kviečia švęsti hiphopo 50-metį

Visą šią savaitę Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje kartu su garsiais atlikėjais kviečia švęsti hiphopo kultūros 50-metį ir rengia gilesniam hiphopo pažinimui skirtas kūrybines dirbtuves, diskusijas bei hiphopo stiliaus vakarėlį.

Hiphopo kultūros atstovai DJ Mamania, reperis Mr. Black, breiko šokėjai BBoy M ir „Lietuvos talentų“ nugalėtojas Edgaras Kerpė, grafičių meistrai Antanas Repečka „Funkie Freshie“ ir Darius Janonis „Teska“ ne tik ves kūrybines dirbtuves moksleiviams apie skirtingus hiphopo elementus, bet ir diskutuos apie hiphopo reikšmę pasaulyje bei dalinsis savo istorijomis apie hiphopo kultūros įtaką jų gyvenimams.

 

„Hiphopas nuo pat pradžių buvo jaunimo kultūra ir judėjimas, galimybė visuomenės atstumtiems jaunuoliams išreikšti savo poziciją, skleisti unikalų balsą, pasakoti istorijas ir būti išgirstiems. Todėl mums, kaip mokyklai, labai tinka organizuoti hiphopo kultūros šventę. Šiandieniniai moksleiviai taip pat klausosi hiphopo, todėl norime jiems parodyti daug platesnį vaizdą: hiphopo istoriją, šaknis, nuo ko viskas prasidėjo prieš 50 metų Niujorke, Pietų Bronkse, ir kaip ši diskriminuojamo jaunimo saviraiška tapo globaliu fenomenu“, – sako vienas iš hiphopo savaitės organizatorių, Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (The American International School of Vilnius – AISV) muzikos mokytojas Kenneth White.

DJ Mamania vienas iš hiphopo savaitės vedėjų
DJ Mamania vienas iš hiphopo savaitės vedėjų
Organizatorių archyvas

Keturi hiphopo elementai

Hiphopo kultūrą sudaro 4 elementai: muzikinis ritmas/didžėjavimo menas, repavimas, breiko šokis bei grafičių piešimas. Hiphopo muzika atliekama taip, kad vienas atlikėjas repuoja (energingai deklamuoja ritmišką tekstą), o kitas suka plokšteles akomponuodamas. Hiphopo didžėjai pirmieji panaudojo „scratching“ techniką – plokštelės „braižymą“, kuris paįvairina ritminę struktūrą.

Spalio 16-20 dienomis minėti atlikėjai ves kūrybines dirbtuves moksleiviams, kasdien pristatydami vis kitą hiphopo kultūros elementą.

„O penktąją dieną surengsime hiphopo vakarėlį, vadinamą „Block party“ – tokį, kokie vykdavo Amerikoje, kai, prasidėjus hiphopo judėjimui, jaunimas rengdavo vakarėlius savo rajone, kieme, parke. Man labai svarbu groti tokią muziką, kad jaunimas šoktų – tikiu, kad spalio 16-20 dienomis moksleiviai pasikraus daug energijos ir kūrybinės laisvės, nuo kurios hiphopas ir prasidėjo“, – sako vienas iš hiphopo savaitės vedėjų, garsiausios Lietuvos hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ narys DJ Mamania.

Dalinsis istorijomis apie hiphopo įtaką gyvenime

Pasak DJ Mamania, vaikai pripratę klausytis muzikos telefone paspausdami „play“, o kūrybinėse dirbtuvėse jie turės galimybę miksuoti, „braižyti“ ir kitaip valdyti muziką rankų pagalba, tarsi paliesti muziką.

 

Šalia didžėjavimo, breiko ir grafičių, moksleiviai praktikuos ir svarbų hiphopo elementą emceeing.

„Gero emcee bruožas yra ne tik gerai repuoti savo tekstus, bet ir įtraukti publiką, sukurti pramogą. Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje turi puikią muzikos klasę ir įrašų studiją, tad moksleiviai nesunkiai galės sukurti savų hiphopo kompozicijų“, – pasakoja DJ Mamania.

Hiphopo savaitės metu jis, kartu su kitais garsiais atlikėjais, atvirai dalinsis istorijomis apie savo brendimo metais atrasto hiphopo įtaką tolesniam gyvenimui.

”Prisimenu muzikinį nepriteklių, kurį jutau augdamas Tarybų sąjungoje, o kai po nepriklausomybės į Lietuvą pradėjo plūsti daug muzikos stilių, hiphopas mane įtraukė labiausiai. Susižavėjęs stebėjau, kaip vaizdo klipe paišomi grafičiai, DJ braižo plokšteles, juda breiko šokėjai. 1997-1998 mokydamasis Vokietijoje įsitikinau, kad hiphopo kultūra yra prieinama ir draugiška kiekvienam. Žmogui nereikia turėti muzikinio ar kitokio išsilavinimo, kad jis bandytų kažką sukurti iš šių 4 elementų: gali pasiimti tėvų patefoną, namie rašyti ketureilius, šokti ar piešti“, – įsitikinęs DJ Mamania.

Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje muzikos mokytojas Kenneth White vienas iš hiphopo savaitės iniciatorių
Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje muzikos mokytojas Kenneth White vienas iš hiphopo savaitės iniciatorių
Organizatorių archyvas

Hiphopas skatina kritinį mąstymą, socialinį teisingumą ir aktyvizmą

Mokytojas K. White akcentuoja, kaip svarbu, kad jaunuoliai žinotų ir istoriją, prasmę tos muzikos, kurios klausosi, nes populiarioje kultūroje lengva pasiklysti.

”Pastaraisiais metais mokytojai vis labiau įsitikina, kokia galinga transformacine jėga gali tapti populiariąją kultūrą atliepianti pedagogika. Todėl, jeigu moksleiviai klausosi hiphopo, svarbu šią muziką atnešti ir į klases. Tai yra moksleivius ir mokytojus apjungiantis momentas. Hiphopas kviečia reflektuoti savo gyvenimo patirtį, skatina kritinį mąstymą, tarpkultūrinį supratimą, smalsumą ir kūrybiškumą, kalba apie socialinį teisingumą ir aktyvizmą, ugdo literatūrinius gebėjimus, moko priimti žmonių įvairovę ir daug kitų dalykų. Visa tai, kalbėdami apie hiphopą, mes integruojame į anglų, kitų kalbų, istorijos, menų ir kitas pamokas”, – pasakoja AISV mokytojas K. White.

Spalio 16-20 dienomis vyksianti hiphopo kultūros savaitė yra tik viena iš AISV iniciatyvų menų srityje. AISV mokykloje menai yra prioritetas – čia moksleiviai visus metus stato miuziklus, veikia kelios roko grupės. Be to, AISV yra vienintelė mokykla Lietuvoje, siūlanti menų programą tarptautinio bakalaureato lygmeniu.

Mano išsaugoti straipsniai