Rugsėjį tėvams tenka prisitaikyti prie naujos rutinos kelyje: vaikus reikia nuvežti tiek į mokyklą, tiek į būrelius. Miestuose padaugėjus eismo transporto priemonėms ir dalyviams, Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovai primena būti ypač atidiems ir prisiminti pagrindines vaikų vežimo taisykles.
Žemesnius nei 135 cm ūgio vaikus privaloma prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis prisegimo sistemomis. Automobilių vairuotojai privalo užtikrinti, kad vežami vaikai naudotų įrengtas ir jiems pritaikytas prisegimo sistemas.
Priminkite vaikams, kad išlipti ir įlipti jie gali tik tada, kai transporto priemonė visiškai sustoja.
Draudžiama vežti daugiau keleivių nei numatyta transporto priemonės techninėje charakteristikoje, taip pat vežti keleivius krovininio automobilio kėbule ar priekabose. Vaikus iki 12 metų draudžiama vežti mopedais, motociklais (išskyrus motociklus su priekabomis), triračiais ir visų rūšių keturračiais.
Lietuvos kelių policijos tarnyba rekomenduoja pirmokų tėveliams labia gerai pagalvoti, kaip saugiai pristatyti savo atžalas į mokyklą, pasirinkti tinkamiausią maršrutą, kad būtų išvengta automobilių spūsčių keliuose. Parodykite vaikams artimiausią perėją, paaiškinkite, kaip saugiai pereiti į kitą kelio ar gatvės pusę. Akcentuokite, kad, einant per perėją, reikia būti budriems ir atidiems: jose negalima išdykauti su draugais, naudotis mobiliuoju telefonu, dėvėti ausinių. Pasirūpinkite, kad Jūsų vaiko kuprinė ir viršutiniai drabužiai būtų su atšvaitais. Nuolat priminkite savo vaikais saugaus eismo abėcėlę, paraginkite, kad jie atkreiptų dėmesį į mokytojų pamokymų apie eismo saugumo svarbą.
Saugumas mokykliniame autobuse
Tėvams pravartu žinoti, kad vaikus vežančio mokyklinio autobuso ar kitos transporto priemonės salone turi būti vienas lydintis asmuo. Lydinčio asmens funkcijas gali atlikti ir transporto priemonės vairuotojas. Jis turi užtikrinti saugų vaikų įlipimą ir išlipimą iš jos bei palydėti į kitą kelio pusę jaunesnius kaip 10 metų amžiaus vaikus. Pagal galimybes vaikus reikia įlaipinti ir išlaipinti stotelėse. Draudžiama: išlaipinti važiuojamosios dalies pusėje, vežti daugiau mokinių negu įrengta sėdimųjų vietų, stovinčius vaikus.
Lydintis asmuo arba vairuotojas, būdamas kelyje, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, o transporto priemonė turi būti iš priekio ir iš galo pažymėta skiriamaisiais ženklais.
Savarankiškai atvykstantiems į mokyklą dviračiu ar elektriniu paspirtuku
Važiuojamąja kelio dalimi važiuoti dviračiu arba elektriniu paspirtuku leidžiama tik nuo 14 metų amžiaus. Nuo 12 metų – išklausius Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir gavus pažymėjimą. Dar jaunesni vaikai (nuo 8 metų amžiaus) važiuojamąja dalimi dviračiu ir elektriniu paspirtuku gali važiuoti tik prižiūrimi suaugusiojo. Nepilnamečiai (iki 18 metų), važiuojantys važiuojamąja kelio dalimi, privalo dėvėti saugos šalmus ir ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio ar elektrinio paspirtuko priekyje turi degti baltos, o gale – raudonos šviesos žibintai.
Važiuodami pėsčiųjų ir dviračių takais, šaligatviu ar kelkraščiu dviračių ar elektrinių paspirtukų vairuotojai privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi trukdyti ir kelti pavojų. Atminkite, kad griežtai draudžiama važiuoti pėsčiųjų perėja, savo transporto priemonę reikia stumti. Įsidėmėkite, kad kelyje išdykavimams ne vieta – elektriniu paspirtuku negalima važiuoti dviese!
Būkime atsakingi ir budrūs, pasirūpinkime vieni kitų saugumu, kad išvengtume nelaimių kelyje!