Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą.
Vis dar pirmaujame pagal jaunų žmonių savižudybių skaičių pasaulyje, apie 80 proc. Lietuvos studentų nuolat jaučia nerimą, o trečdalis mokinių mokykose yra patyrę patyčias. Psichinės sveikatos sutrikimai vis dar stigmatizuojami, o emocinio raštingumo jauniems žmonėms labai trūksta. Situaciją pakeisti galime tik visi kartu: nuolat kalbėdami ir primindami sau bei kitiems, kad psichinė sveikata yra svarbi mūsų kasdienės gerovės dalis ir ja reikia rūpintis.
Siekdama stiprinti emocinį atsparumą tarp jaunų žmonių, „Jaunimo linija“ rengia nemokamą viešą pamoką spalio 10-osis ryte visos Lietuvos mokyklų mokiniams (ir mokytojams). Pamokos metu „Jaunimo linijos“ psichologas Mykolas Kriščiūnas pasakos, ką daryti, kai jaunuoliai patiria didesnę ar mažesnę krizę ir pasiūlys būdus, kaip tas krizes įveikti. Dar dvi paskaitos apie perdegimą ir jaunų žmonių emocinius sunkumus rengiamos spalio 17 dieną ir 24 dieną.
Į neformalų pokalbį, kaip tinkamai ir atsakingai kalbėti ir rašyti apie psichinę sveikatą, „Jaunimo linija“ pakvies ir žiniasklaidos atstovus.
Kasmet prie akcijos jungiasi Lietuvos miestų ir miestelių bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos, jaunimo centrai, bibliotekos. Apšviesti pastatus žaliai, rengtis žaliai, gerti žalius kokteilius, socialiniuose tinkluose ir savo artimuose ratuose kalbėti apie psichinę sveikatą jau pasižadėjo 70 įstaigų ir organizacijų visoje Lietuvoje – mokyklos, bibliotekos, jaunimo ir kultūros centrai, ligoninės.
Spalio 10-osios vakare žaliai nušvis Vilniaus televizijos bokštas, pagrindiniai Vilniaus miesto tiltai, didžiųjų Lietuvos miestų aikštės ir pagrindiniai pastatai. Prie akcijos jungiasi ir verslo įmonės – bendrovė „Eika“ žaliai nušvies instaliaciją Vilniaus „Live Square“ aikšteje, bendrovė „SBA“ žalią šviesą įžiebs savo pastatuose „Green Hall“ Vilniuje bei BLC Kaune.
Akciją vainikuos „Jaunimo linijos“ paramos koncertas „Žalia šviesa gyvenimui“, kuris vyks Vilniuje, Lukiškių kalėjimo 2.0 Cerkvės erdvėje. Koncerte pasirodys „Jaunimo linijos“ ambasadoriai – atlikėjai Dominykas Vaitiekūnas bei Gabrielė Vilkickytė kartu su „stand-up“ komikais Vita Žiba bei Evaldu Jasaičiu. Visi jie pasakos savo asmenines istorijas, taip skatindami ir kitus jaunus žmones dalintis savo sunkumais, iki kol jie tampa per sunkūs. Patekimas į koncertą „Žalia šviesa gyvenimui“ – parama „Jaunimo linijai“.
„Caffeine“ tinkle nuo spalio 10-osios bus galima išgerti specialios akcijos kavos. Akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ informaciniai partneriai – LNK televizija, žurnalas „Žmonės“, portalas 15min.lt, Lukiškių kalėjimas.
Kaip galite prisidėti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“:
Spalio 10 dieną įžiebti žaliai tiltus, miesto pastatus, darboviečių langus. Bent vieną naktį tegul sušvinta žaliai!
Spalio 10 dieną, pasikeiskite savo logotipą į žalią ir tegul tai būna pretekstas jūsų socialiniuose tinkluose, komunikacijos kanaluose kalbėti apie psichinę sveikatą ir kaip svarbu, ja rūpintis.
Apsirenkite žaliai, gaminkite žalius kokteilius, gerkite žalią arbatą – žalia spalva reiškia viltį ir gyvenimą, tegul tai būna priminimas, kad pilnavertis gyvenimas neįsivaizduojamas be subalansuotos psichinės sveikatos.
Spalio 10-ąją surenkite pokalbį, diskusiją ar paskaitą apie psichinę sveikatą bei emocinį raštingumą savo mokykloje, darbovietėje ar organizacijoje. Tegul tai būna diena, kai visi ir visur kalbės apie psichinę sveikatą.
Pasižadėti rūpintis savimi galima čia: https://zaliasviesa.jaunimolinija.lt/
„Jaunimo linija“ – viena pirmųjų nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, įkurta 1991-iasiais. Šiuo metu „Jaunimo linijoje” savanoriauja beveik 400 savanorių, organizacija turi padalinius Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bei skyrių Skuode. Be nenutrūkstamos kasdienės emocinės paramos telefonu bei internetiniais pokalbiais „Jaunimo linija“ kasmet surengia iki 100 viešų švietimo renginių, kuriuose mokinius, studentus, mokytojus, mokyklų psichologus, tėvus ir visuomenę edukuoja apie tai, kas yra emocinė higiena, kaip ją prižiūrėti, kaip pasirūpinti savimi.