Susilaukus kūdikio, tėvai dažnai užduoda sau klausimą: kokias „vidines savybes” jie galbūt perdavė vaikams – protą, stiprybę, gabumus? Genetikai, biologai, psichologai ir elgsenos genetikai jau daugiau nei šimtą metų stengiasi atsakyti į šį klausimą, tačiau vienareikšmio atsakymo nėra. Mat atskiros išvados pernelyg prieštarauja viena kitai.
Naujausi tyrimai byloja, kad žmogaus intelektas maždaug 40 procentų sąlygotas genetiškai. Tačiau didžiąją dalį lemia ir aplinka – taigi ir žaidimų draugai, broliai ir seserys, svarbūs įvykiai. Tad žmogus į pasaulį ateina atsinešdamas ir didelį raidos potencialą.
Štai Floridos (JAV) universiteto kriminologijos profesorius Kevinas Beaveris tyrė jaunus žmones (taip pat ir tuos, kurie buvo įvaikinti) ir išsiaiškino, kad intelekto koeficientas nėra auklėjimo ar bendravimo rezultatas.
„Ankstesni tyrimai, rodę, kad tėvų auklėjimas turi įtakos protiniams gabumams, veikiausiai nėra visai teisingi, nes nebuvo atsižvelgta į genetinį paveldimumą, – teigė K. Beaveris. – Ankstesnių tyrimų rezultatai rodė, kad vaikų auklėjimas turi įtakos protiniams gabumams, tačiau realybėje juk išmintingesni tėvai labiau ir užsiima su vaikais, t.y. skiria daugiau dėmesio vaikų auklėjimui”.
Na, jei protingesnių vaikų nepadarysime, gal galime sužadinti jiems smalsumą? Mokslininkai vienareikšmiškai sako taip, mat smalsumas, noras domėtis – charakterio stiprumas, susijęs su visuotine gerove. Smalsūs, noriai besimokantys žmonės įprastai yra laimingesni ir optimistiškesni už tuos, kuriems neįdomu mokytis. Be to, smalsiems žmonėms geriau sekasi akademiniai mokslai, jiems įdomu ieškotis darbo.
Keli patarimai, kaip žadinti vaikų smalsumą
– Demonstruokite norą mokytis – skaitykite, ieškokite atsakymų, atradinėkite. Vaikas jus stebės ir iš jūsų mokysis.
– Gyvenkite pagal moto „išbandome naujus dalykus”. Naujas patiekalas, nauja sporto rūšis, nauja vieta atostogoms, naujas būdas tvarkyti namus parodys jūsų vaikui, kad norite išbandyti naujus dalykus.
– Išmokykite vaiką rasti atsakymus. Kai vaikas užduoda klausimą, užuot atsakę, paskatinkite jį patį rasti atsakymą, pasinaudoti internetu ar kokiu kitu šaltiniu.
– Užduokite klausimus. Jei vaiką kažkas domina, išsiaiškinkite kodėl. Inicijuokite diskusiją, išsiaiškinkite, ką jis jau žino. Jei vaikas ką nors pasako, paklauskite kodėl, pradėkite pokalbį. Jūsų paties smalsumas gali būti puikus pavyzdys vaikui.
– Norėkite kalbėtis. Dažnai lengviau pasakyti „vėliau, dabar neturiu laiko”. Tokie atsakymai nuslopins entuziazmą, vaiko susidomėjimą.
– Eikite į biblioteką, nupirkite knygų, sudarykite galimybę naudotis interneto teikiamomis galimybėmis mokytis.
– Neskatinkite vaiko mokymosi dovanomis. Tyrimai rodo – jei gauname paskatinimą už atliktą užduotį, mums labiau rūpi paskatinimas, o ne pats procesas. Tiesiog skatinkite smalsumą.