Du 6 ir 11 metų amžiaus vaikai (sesuo ir brolis) Austrijoje žaidė ant batuto. Bandydami naujus triukus jie susidūrė. Jaunesnis vaikas – mergaitė – nukrito nuo batuto ant kieto akmeninio grindinio. Ji susilaužė alkūnę, o tai pareikalavo dviejų operacijų ir kelių savaičių su gipsu.
Kodėl batutai laikomi problema?
ES sužalojimų duomenų bazės (IDB) duomenimis, kasmet 28 ES šalyse apie 51 000 vaikų iki 14 metų susižaloja šokinėdami ant batuto taip sunkiai, kad prireikia medikų pagalbos. Jungtinėje Karalystėje 2005 m. apie 4 200 vaikų iki 15 metų amžiaus atvyko į ligoninę dėl sužalojimų, patirtų naudojantis batutais. Kodėl batutai yra pavojingi vaikams?
Sužalojimai ir mirtys dėl batutų įvyksta šokinėjant susidūrus su kitu žmogumi, netinkamai nusileidus šuolio metu, darant įvairius triukus ar nukritus bei nušokus nuo batuto, užšokus ant spyruoklės ar rėmo. Daugelis dėl batuto įvykusių sužalojimų įvyksta namuose. Apie 75 proc. sužalojimų įvyksta, kai ant batuto šokinėja daugiau nei vienas asmuo. Kuo mažiau sveria žmogus, tuo didesnė tikimybė susižeisti, todėl vaikai iki 6 metų amžiaus yra itin pažeidžiama grupė. Sužalojamos įvairios kūno dalys: kaklas, rankos, kojos, veidas ir galva. Pavojingiausi su batutais susiję sužalojimai yra galvos ir kaklo traumos. Suaugusiųjų priežiūra neužtikrina saugos – daugiau nei pusė sužalojimų įvyksta prižiūrint suaugusiesiems. Tačiau turintis žinių „prižiūrėtojas” gali sumažinti riziką.
Į ką atkreipti dėmesį prieš perkant ir naudojant batutus?
– Patikrinkite, ar batutas atitinka Europos standartus EN 913:2008 ir EN 13219:2008 „Gimnastikos įranga. Batutai. Funkciniai ir saugos reikalavimai, bandymo metodai”.
– Deja, nėra specialaus standarto vidaus, namų ir sodo batutams.
– Ieškokite batutų su apsauginiais tinklais, nes jie gali apsaugoti nuo kritimų, arba įsigykite juos atskirai, kad sumažintumėte vaiko nukritimo ant žemės riziką.
Naudokite batutus tik su apsauginiu tinklu ir juos statykite ant lygaus, minkšto, smūgį sugeriančio pagrindo. Vienu metu leiskite šokinėti tik vienam vaikui.
– Patikrinkite, ar metalo rėmas ir stulpai yra su paminkštinimu ir kad nėra ertmių ar tarpų batute, kur galėtų įstrigti pirštai.
– Įsigykite apsauginius paminkštinimus ar įsitikinkite, kad paminkštinimai uždengia visą batuto rėmą, spyruokles, kilpas. Apsaugos turi būti kitokios spalvos nei matracas.
Kaip saugiai naudoti batutus?
Batuto pastatymas:
– Statykite batutą toliau nuo tvorų ar sodo baldų, medžių, betoninių paviršių, žaidimo aikštelių.
– Batutas turi būti pastatytas ant lygaus, minkšto, smūgį sugeriančio paviršiaus (pavyzdžiui, minkštos pievelės ar medžio žievės drožlių, smėlio, porolono ar kitų panašių medžiagų).
– Niekada nestatykite batutų ant kietų dangų (pavyzdžiui, betono, kietai suplūktos žemės) be kokio nors kritimą sušvelninančio kilimėlio ar saugos tinklo.
– Spyruoklės ir tarpai turi būti uždengti, kad neprignybtų kojų ar rankų pirštų, odos.
– Užlipti ant batuto galima tik per uždaromus vartelius, kurie turi būti užrakinti, kai šalia nėra suaugusiojo, kad vaikai nešokinėtų be priežiūros.
– Neleiskite vaikams naudotis kopėtėlėmis, kad užliptų ant batuto, nes taip maži vaikai turi galimybę be priežiūros juo naudotis.
Prieš naudodami batutą:
– Susėskite ir su vaiku aptarkite taisykles, kaip galima naudotis batutu. Paaiškinkite, kas gali nutikti, jei jis batutu naudosis netinkamai.
– Nuimkite nuo vaikų kaklo papuošalus ir drabužius, kurie gali įstrigti į batuto ar apsauginio tinklo dalis.
– Prieš naudojimą patikrinkite, ar batute nėra skylių ir ar rėmai nėra pažeisti. Taip pat patikrinkite, ar paminkštinimai uždėti teisingai ir saugiai, ar batuto kojos yra užfiksuotos.
Batuto naudojimas:
– Kad sumažintumėte sužalojimų riziką, niekada neleiskite ant batuto šokinėti daugiau nei vienam vaikui. Geriau leiskite jiems šokinėti pamainomis.
– Neleiskite vaikams bandyti atlikti salto, nes nusileidimas ant galvos ar kaklo gali lemti paralyžių, paraplegiją (abiejų rankų ar kojų paralyžių) ir stuburo lūžius.
– Nenaudokite batuto be amortizuojančių paminkštinimų, kurie visiškai uždengia spyruokles, kilpas ir rėmą.
– Vaikai iki 6 metų amžiaus turėtų naudotis batutais, pritaikytais jų amžiui ir dydžiui; batutai nėra tinkami labai mažiems vaikams ir kūdikiams.
– Neleiskite vaikui nušokti nuo batuto.
– Prižiūrėkite vaikus, šokinėjančius ant batuto, stovėdami prie jo krašto.
Informacija iš Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro leidinio “Produktų vaikams saugos vadovas”, kurį galima rasti ir parsisiųsti www.smlpc.lt skiltyje “Metodinė medžiaga/Neinfekcinių ligų profilaktika.