Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Jei mažylį vargina pilvo diegliai

Pilvo diegliai ir pilvo pūtimas – baubai, kurių neįmanoma suvaldyti?

Pilvo diegliai arba pilvo pūtimas – tai terminai, apie kuriuos tikriausiai teko girdėti visiems tėveliams ar globėjams, kurių šeimose yra mažų vaikų. Šių sutrikimų priežastys ne visuomet aiškios, tačiau, kas tikrai aišku, yra tai, kad pilvo diegliai ir (arba) pilvo pūtimas gali sukelti ypač daug diskomforto ir pačiam kūdikiui, ir jo šeimai. Ką reikėtų žinoti apie dieglius ir pūtimą bei kaip padėti mažyliui, o kartu ir sau? Ar pilvo diegliai ir pilvo pūtimas – baubai, kurių neįmanoma suvaldyti? Mes sakome, kad juos tikrai įmanoma suvaldyti… arba bent jau sušvelninti.

Kas tai – pilvo diegliai arba pilvo pūtimas?

Pilvo diegliai gali būti „persipynę“ su pilvo pūtimu, nes, kaip manoma, žarnyno spindyje susikaupusios dujos gali būti viena pagrindinių, tačiau tikrai ne vienintelė, pilvo dieglių priežastis. Žinotina ir tai, kad pilvo pūtimas ne visuomet sukelia pilvo dieglius. Vis dėlto ir pilvo pūtimo, ir pilvo dieglių sukelti simptomai ir požymiai yra gana panašūs, pavyzdžiui:

  • Mažylis graudžiai verkia ir riečia kojas link pilvuko, tarsi bandytų susirangyti į gemalo pozą;
  • Kūdikio pilvukas kietas ir įsitempęs (pilvo sienos išsipūtimas būdingesnis meteorizmui);
  • Gulėdamas jis spardosi, yra neramus, irzlus, be to, gniaužo kumštelius;
  • Mažylis po maitinimo dažnai atpila;
  • Kūdikis dažnai riaugėja ir (arba) leidžia dujas iš virškinimo trakto (šie požymiai būdingesni meteorizmui);
  • Ilgas ir nenumaldomas verkimas dažniau informuoja apie pilvo dieglius, tuo tarpu pilvo pūtimo diskomfortas dažniausiai gana sėkmingai suvaldomas pasišalinus perteklinėms žarnyno dujoms.

Pilvo diegliai gali būti įtariami tuomet, kai mažylis neturi jokių žinomų kitų sveikatos sutrikimų, tačiau gana graudžiai ir nenumaldomai verkia bent tris kartus per savaitę, o verkimo „priepuoliai“ trunka bent keletą valandų, be to, nepadeda jokios įprastos priemonės, palengvinančios greitesnį ir geresnį perteklinių žarnyno dujų pasišalinimą.

Kaip sumažinti pilvo dieglių ir (arba) pilvo pūtimo pasireiškimo tikimybę?

Kai kurios priemonės gali suretinti pilvo dieglių priepuolių ar pilvo pūtimo pasireiškimą ir (arba) jų pasireiškimo intensyvumą:

  • Įvertinkite savo mitybą, jei maitinate kūdikį krūtimi – pamėginkite iš jos bent jau laikinai eliminuoti produktus, kurie sukelia pilvo pūtimą Jums pačioms. Galite mėginti kuriam laikui atsisakyti pieno produktų ir per dieną išgerti bent keturis puodelius žolelių arbatos, padedančios mažinti pilvo pūtimą. Puikiai tiks kmynų, pankolių, pipirmėčių, melisų arbatos;
  • Jei kūdikį maitinate pieno mišiniu, įsitikinkite, kad kaltas tikrai ne mišinys, o gal kaltas būtent jis? Galbūt verta jį pakeisti kitos sudėties pieno mišiniu, kuriame, tarkime, yra labiau suskaidytų pieno baltymų. Kai kuriems kūdikiams virškinimo sistemos sutrikimus sukelia geležimi papildyti pieno mišiniai, nes geležis gali kietinti vidurius, dirginti skrandį ir pan.;
  • Stebėkite, kaip mažylis valgo; ar jis nenuryja pernelyg daug oro? Stenkitės, kad kūdikis valgytų reguliariai ir pernelyg neišalktų, nes valgymas paskubomis gali padidinti nuryjamo oro kiekius. Ir, atvirkščiai, nepermaitinkite mažylio. Po valgymo visuomet leiskite mažyliui atsirūgti – taip iš viršutinės virškinimo trakto dalies pasišalins didžioji dalis nuryto oro ir jis nenukeliaus į žarnyną, tuo pačiu nesukeldamas skausmingo ir nemalonaus pilvo pūtimo;
  • Jei manote, kad pilvo diegliai gali kamuoti dėl didelės kasdienės kūdikio stimuliacijos, stenkitės kasdienybę leisti ramiau, pernelyg nedirginant jautrios kūdikio nervinės sistemos. Vertėtų vengti ekranų, ryškių spalvų ir šviesų, garsų ir t.t.

Kaip padėti mažyliui, kuriam pučia pilvuką?

Gali padėti lengvas pilvelio masažas, sukant ratu pagal laikrodžio rodyklę. Sulenktų kojyčių lenkimas prie pilvelio taip pat gali palengvinti perteklinių dujų pasišalinimą. Kai kuriems vaikams itin veiksmingos šiltos vonelės su eteriniais aliejais (jei vaikelis nealergiškas jiems), o kai kuriems – nešiojimas lėktuvėlio poza (kai kūdikis pilveliu žemyn paguldomas ant rankos dilbio).

Gali padėti ir specialūs vaistiniai preparatai su simetikonu, pavyzdžiui, Espumisan L 40 mg/ ml geriamieji lašai (emulsija). Espumisan L sudėtyje yra simetikono – stabilaus, paviršių veikiančio polidimetilsiloksano. Jis keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Simetikonas veikia tik savo fizinėmis savybėmis, jis nedalyvauja cheminėse reakcijose ir yra farmakologiškai ir fiziologiškai inertiškas. Espumisan L vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui ir tinkamas kūdikiams nuo pirmosios jų gyvenimo dienos. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Mano išsaugoti straipsniai