Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Penketuko besilaukianti nėščioji įsiamžino įspūdingoje fotosesijoje

Skiepai nėštumo metu: ką reikia žinoti? 

Šalies valstybės biudžetas finansuoja du skiepus nėščiosioms – nuo gripo ir kokliušo. Tačiau, remiantis statistika, praėjusių metų gripo sezoną šia galimybe pasinaudojo tik 5,6 proc. visų nėščiųjų. Kokios priežastys lemia tokį žemą skiepijimosi rodiklį ir kodėl svarbu šią situaciją keisti?

Patirtis išgąsdino

„Kai laukiausi pirmagimės, buvau įsitikinusi, kad organizmas pats susitvarkys su bet kokia infekcija ir nėra čia ko papildomai kištis į jo veiklą“, – pasakoja 32 metų Justina Bendikienė.

Tačiau septintą nėštumo mėnesį moteris susirgo gripu. Iš pradžių atrodė, kad tai tik įprasta peršalimo liga – galvos skausmas, kosulys, nedidelė temperatūra. „Po paros temperatūra pakilo iki 39,5 laipsnių ir nekrito. Jaučiausi taip silpnai, kad vos galėjau nueiti iki vonios. Labai išsigandau dėl kūdikio, vis galvojau: o kaip dabar jaučiasi jis? Norėjau kuo greičiau susigrąžinti jėgas“, – prisimena J.Bendikienė.

Moteris buvo skubiai paguldyta į ligoninę. Gydytojai diagnozavo sunkią gripo formą ir pradėjo intensyvų gydymą. „Iki šiol prisimenu tą baimę ir nerimą, ar viskas bus gerai kūdikiui? Laimei, viskas baigėsi sėkmingai“, – pasakoja jau antrojo vaikelio besilaukianti moteris.

Šį sezoną pasiskiepyti nuo gripo Justina nuskubėjo viena pirmųjų. „Nulėkiau kaip pirmūnė, – juokiasi ji. – Labai gaila, kad tik tokios pamokos mus šio to išmoko. Sąmoningumo visuomenei dar trūksta.“

Imuninės sistemos iššūkiai

Nėštumas – ypatingas laikotarpis, kai moters kūnas saugo ne tik save, bet ir būsimą naujagimį, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė. Dėl šios priežasties nėščioji tampa labiau pažeidžiama įvairioms infekcijoms, todėl svarbu tinkamai pasirūpinti apsauga nuo ligų dar prieš nėštumą arba jo metu.

„Prieš planuojant nėštumą, moteriai reikėtų pasirūpinti persirgtų ligų ir skiepų istorijomis. Nėštumo metu moters imuninė sistema saugo dvi gyvybes – tiek mamą, tiek būsimą naujagimį. Dėl to imuninė sistema gali dirbti mažiau efektyviai, nėščioji tampa labiau imli įvairioms užkrečiamoms ligoms, įskaitant tas, kurios valdomos skiepais. Nėščiajai rekomenduojama pasiskiepyti dar prieš nėštumą, bet jei to padaryti nepavyko, nėštumo periodu jai galima skiepytis nuo kokliušo, gripo ir COVID infekcijų“, – tris ligas išskiria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Pavojingiausia kūdikiui

„Besilaukiančių moterų sergamumas kokliušu nesiskiria nuo šios ligos paplitimo tarp kitų moterų. Skiepai nuo kokliušo yra labiau svarbūs ne dėl nėščiųjų, o dėl naujagimių sveikatos. Didžiausią žalą kokliušas daro naujagimiams ir kūdikiams, ypač iki 6 mėnesių amžiaus, nes jų imunitetas yra silpnas, ir jie yra itin imlūs šiai infekcijai”, – pabrėžia NVSC specialistė.

„Sunkiausiai serga kūdikiai: maždaug pusei jaunesnių nei vienerių metų kūdikių reikalingas gydymas ligoninėse, jiems išsivysto komplikacijos – plaučių uždegimas, miego sutrikimas, kai miegant protarpiais nutrūksta ir vėl atsinaujina kvėpavimas, neurologiniai sutrikimai. Apie vieną procentą kūdikių dėl šios ligos miršta“, – perspėja specialistė.

Dažniausiai kūdikiai ir vaikai kokliušu užsikrečia nuo šeimos narių, todėl, siekiant apsaugoti naujagimius, kūdikius ir vaikus nuo kokliušo, jau daug metų rekomenduojamas „kokono” principas, kai laukiantis naujagimio paskiepijami visi jo aplinkoje būsiantys asmenys: tėvai, seneliai, broliai, seserys ir pan.

„Paskiepyta nuo kokliušo nėščioji perduos apsaugą naujagimiui jį žindydama, – aiškina specialistė, – bet ne mažiau svarbu pasiskiepyti ir kitiems šeimos nariams. Šis principas sukuria papildomą apsaugos sluoksnį aplink naujagimį ir sumažina užsikrėtimo riziką.“

Nėščiosios skiepijamos trivalente difterijos, stabligės ir kokliušo vakcina, kuri papildomai apsaugo dar nuo dviejų ligų, labai pavojingų naujagimiams, tačiau retesnių nei kokliušas. Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos rekomendacijas, šia vakcina moteris turi būti skiepijama kiekvieno nėštumo metu 27-36 nėštumo savaitę. Esant neišnešiotumo rizikai, vakcinacija galima ir anksčiau – nuo 20 nėštumo savaitės.

Nuo pernai pavasario nėščiosios kokliušo vakcina skiepijamos valstybės biudžeto lėšomis.

Naudinga mamai ir kūdikiui

Valstybės lėšomis nėščiosios skiepijamos ir gripo vakcina.

„Aukšta temperatūra, kuri būdinga gripo virusinei infekcijai ir trunka kelias dienas, gali neigiamai paveikti vaisiaus raidą. Nuo gripo nėščiajai galima skiepytis bet kuriame nėštumo trimestre. Tačiau reikia įvertinti tai, kad imunitetas susidormuoja ne iškart, bet maždaug per dvi savaites. Skiepas saugo tiek motiną, tiek vaisių“, – pasakoja D.Razmuvienė.

„Nėščiosios dažnai bijo, kad skiepai neigiamai paveiks kūdikį, tačiau klinikiniai tyrimai, ypač su gripo vakcina, kuri naudojama jau apie 30 metų, rodo, kad baimei pagrindo nėra. Visos reakcijos į vakcinas yra registruojamos Europos vaistų agentūros stebėsenos centre. Rezultatai rodo, kad jos visiškai saugios”, – teigia NVSC specialistė.

Saugios nėščiajai ir COVID-19 vakcinos. „Atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad nėščiosioms skiepytis COVID-19 vakcina ne tik kad nepavojinga, bet ir naudinga. Skiepas nuo pavojaus sveikatai saugo ne tik moterį, bet ir vaikelį“, – aiškina D.Razmuvienė.

Po skiepų galimos tik vietinės reakcijos – paraudimas, patinimas ar skausmas dūrio vietoje, taip pat mieguistumas, bendras silpnumas, kartais – nedidelė temperatūra.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad prieš kiekvieną skiepą – ar tai būtų kokliušo, gripo ar COVID-19 – nėščiosios sveikatos būklė turėtų būti įvertinta šeimos gydytojo ar nėštumą prižiūrinčio akušerio ginekologo.

Rekomenduojami ne visi skiepai

NVSC specialistė atkreipia dėmesį, kad gyva susilpninta vakcina nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės nėščiajai skiepytis negalima. Taip pat besilaukiančiai moteriai negalima skiepytis nuo erkinio encefalito.

Žinia abiturientams: skiepai gali tapti galimybe grįžti ruoštis egzaminams į klases

„Šios vakcinos yra saugios. Tačiau klinikiniuose tyrimuose nėščiosios ir žindančios moterys nedalyvauja, tad nėra duomenų apie vakcinų joms poveikį. O kadangi duomenų nėra, kai kurių vakcinų naudojimas yra tiesiog ribojamas, – aiškina D.Razmuvienė. – Apsauga nuo šių infekcijų reikėtų pasirūpinti dar iki nėštumo. Visgi jeigu moteris gyvena endeminėje zonoje, kur nors pamiškėje, ir jai gresia didelė rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu, gydytojas gali nuspręsti nėščiajai leisti pasiskiepyti. Jeigu tokios rizikos nėra, nei nėštumo metu, nei maitinant kūdikį, skiepytis nerekomenduojama dėl tų pačių priežasčių – vakcinų poveikio tyrimuose nėščiosios ir maitinančios moterys nedalyvauja.“

Mano išsaugoti straipsniai