Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Pirmieji gresiančio persileidimo požymiai ir patarimai nėščiajai

Pirmieji gresiančio persileidimo požymiai ir patarimai nėščiajai

Jei sužinojus apie nėštumą ir neilgai spėjus juo pasidžiaugti prasideda kraujavimas, skausmas, būsimos motinystės džiaugsmą keičia nerimas: ar pavyks nėštumą išsaugoti? Kodėl kyla persileidimo pavojus, kokie jo požymiai?

Kai persileidimas gresia nėštumo pradžioje

Savaiminis persileidimas – tai vaisiaus netektis iki 22–os nėštumo savaitės, vėliau iškilusi rizika nutrūkti nėštumui vadinama gresiančiu priešlaikiu gimdymu. Pirmoje nėštumo pusėje moteris dažniausiai kraujuoja dėl gresiančio, prasidėjusio ar jau įvykusio persileidimo.

Pirmais nėštumo mėnesiais moteris gali kraujuoti, jei pastojo ne gimdoje arba dėl neįprastai besivystančio nėštumo gimdoje (pvz., jei vaisius nustoja vystytis arba vyksta kokie nors pūsliniai pokyčiai placentoje, t. y. atsiranda pūslinė išvisa). Kraujavimą gali paskatinti ir kitos priežastys, nesusijusios su nėštumu, pavyzdžiui, kraujuojantys gimdos kaklelio polipai ar net vėžys.  

Jei pirmą nėštumo mėnesį keliomis dienomis vėliau nei įprastai laukiamų mėnesinių dienomis moteris kraujuoja gausiai ar panašiai kaip per mėnesines, net nesužino, kad buvo pastojusi, nes užsimezgęs gemalas pasišalina kartu su krauju. Laukiamų mėnesinių laiku gali negausiai tepti.

Kad ir koks būtų kraujavimas – ar tik tepliojimas, ar gausus, net su krešuliais, moteris, žinanti, kad jau laukiasi vaikelio, būtinai turi kreiptis į ginekologą. Jis patikrins, ar neatsiveria gimdos kaklelis, atliks ultragarso tyrimą, kuris leis sužinoti, ar vaisius vystosi, ar pastojo gimdoje, kur formuojasi placenta ir kt. Kruopščiai ištyręs ginekologas nuramins ir išleis namo arba patars skubiai vykti į ligoninę.

Iki 12–os nėštumo savaitės įprastai jokių vaistų neskiriama, išskyrus folio rūgšties tabletes. Vienintelis gydymas – vengti sunkaus fizinio darbo, streso, lytinių santykių. Kartais tokio tausojamojo režimo tenka laikytis ilgai – mėnesį ar dar daugiau. 

Straipsnį PIRMIEJI PERSILEIDIMO ŽENKLAI skaitykite ČIA.

Persileidimas įpusėjus nėštumui

Kai nėštumas 13–14 savaičių, baigia formuotis placenta ir pavojus persileisti sumažėja. Tačiau jei moteris pradeda kraujuoti, tai gali būti pavojinga, todėl atliekamas ultragarso tyrimas ir kiti tyrimai. Štai dvi dažnos priežastys:

Netinkamai prisitvirtinusi placenta. Jei ji prisitvirtina žemai ar net dengia gimdos kaklelį, yra atsidalijusi nuo gimdos sienelės, gali prasidėti net labai gausus kraujavimas. Moteris gali nejausti jokio skausmo arba justi pavienius gimdos susitraukimus. Tai labai pavojinga, būtina vykti į ligoninę.

Atšokusi, atsidalijusi placenta. Kraujavimą gali sukelti ir atšokusi arba atsidalijusi placenta (trečdalis, pusė arba visa). Placentai atsiskyrus nuo gimdos sienelės, net jei buvo gerai prisitvirtinusi, galimas kraujavimas į gimdos ertmę. Vienintelis požymis – skausmas placentos vietoje, vėliau gali atsirasti vis didėjantis silpnumas ar net alpimas. Taip nutinka dėl eklampsijos, aukšto kraujospūdžio, kraujagyslių ir kai kurių inkstų ligų, diabeto, esant daugiavaisiam nėštumui, gimdai užspaudus tuščiąją veną, patyrus traumą arba kai gimdoje yra auglių, įgimtų anomalijų. Atsidalijus daliai placentos už jos susiformuoja kraujo krešulys, kuris toliau skatina ją atsidalyti, kraujo gali prasisunkti į gimdos raumenį ir vaisiaus vandenis.  

Patarimai nėščiajai:

Sužinojusios apie nėštumą, pradėkite lankytis pas gydytoją kuo anksčiau, geriausiai 8–12 nėštumo savaitę ir atlikite visus reikiamus tyrimus. 

Sulėtinkite gyvenimo ritmą, venkite streso, nesinervinkite, siekite daugiau malonių įspūdžių.

Jei kraujuojate, venkite sunkių buities darbų. Nekelkite aukštai rankų: nevalykite langų, nekeiskite užuolaidų, taip pat žemai nesilenkite, nieko sunkiai nekelkite ir neneškite. Paprašykite namiškių. Valgį gaminkite sėdėdama, nes per ilgai stovint gali pradėti susitraukinėti gimda.

Laikykitės dienos režimo. Nenaktinėkite, o ryte ilgiau pasilepinkite lovoje. Atradusi laisvesnę minutę pailsėkite, eikite pasivaikščioti į parką, mišką.

 

Valgykite reguliariai, rinkitės visavertį maistą, vietoj bandelių į krepšį įsimeskite ryšulėlį morkų ar obuolių, nes jums ir kūdikiui labai reikia vitaminų. 

Planuodama nėštumą du tris mėnesius prieš ir jau pastojusi iki 12–os nėštumo savaitės vartokite folio rūgšties bent po 400 mikrogramų per dieną (pasitarkite su gydytoju, nes kai kuriuose papilduose jos yra pakankamai, papildomai nebereikia).

Mano išsaugoti straipsniai