53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Paskelbtas verdiktas kūdikių genus redagavusiems mokslininkams

Paskelbtas verdiktas kūdikių genus redagavusiems mokslininkams

Teismas kinų mokslininką He Jiankui pripažino kaltu dėl neteisėtos medicinos praktikos – genų redagavimo, pranešė „Deutsche Welle“. Kinijos teismas pirmadienį mokslininkui biofizikui H. Jiankui skyrė trejų metų kalėjime bausmę už pirmųjų pasaulyje kūdikių su pakeistais genais sukūrimą. Dar dviem H. Jiankui padėjusiems mokslininkams buvo skirtos lengvesnės bausmės.

„Trys kaltinamieji neturėjo tinkamo leidimo praktikuoti mediciną ir, siekdami šlovės ir pinigų, sąmoningai pažeidė nacionalinius mokslinių tyrimų ir gydymo nuostatus, – buvo teigiama teisme, o šiuos komentarus citavo Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“. – Jie peržengė etikos mokslinių tyrimų metu ir medicinos etikos ribas.“

2018 m. H. Jiankui paviešino vaizdo įrašą „YouTube“ platformoje, kuriame paskelbė apie medicininės intervencijos rezultatus ir dvynių su redaguotais genais gimimą. Jis teigė, kad genai buvo pakeisti pasitelkiant CRISPR, kad embrionai būtų apsaugoti nuo užsikrėtimo ŽIV, prieš tai pabrėžęs, jog dvynių tėvas buvo šio viruso nešiotojas.

„Jų tėvai nenorėjo sukonstruoto kūdikio, – sakė jis. – Tik vaiko, kuriam nereikėtų kentėti dėl ligos, nuo kurios gali apsaugoti medicina. Suprantu, kad mano darbas yra kontroversiškas, tačiau tikiu, jog šios technologijos yra reikalingos šeimoms, ir esu pasiryžęs priimti kritiką.“

Nemažai mokslininkų bendruomenės narių H. Jiankui veiksmus pasmerkė už tyrimų gairių nesilaikymą – mokslininkų principai draudžia tokią praktiką, ypač be specialios priežiūros.

JAV ši medicininė procedūra leidžiama atlikti tik vykdant tyrimus laboratorijose. Kinijoje, nors žmonių klonavimas yra uždraustas, genų redagavimas – ne.

Leidinys „MIT Technology Review“ perspėjo, kad „(ši) technologija turi etinį krūvį, nes embriono pakeitimai yra perduodami ateities kartoms ir galiausiai gali paveikti visą genofondą.“

Paviešinti vėliau atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad žmonių, kurių genai yra panašiai redaguoti, gyvenimo trukmė yra trumpesnė.

Mano išsaugoti straipsniai