“Esu girdėjusi, kad yra vaikų, kurie tiesiog negali lankyti darželio. Ar tai tiesa? Ir kaip atpažinti, ar vaikas tiesiog ilgai adaptuojasi darželyje, ar yra vienas iš vaikų, kurie darželio tiesiog negali lankyti?” – klausia mama Vilija.
Atsako darželio „Šilagėlė“ ikimokyklinio ugdymo pedagogė Kornelija Kačinskienė:
Kalbant apie adaptaciją apskritai, psichologai teigia, kad lankyti darželį idealiausia nuo 3 metų iki 5 metų, kuomet vaikams įdomu užmegzti santykius su bendraamžiais, kartu žaisti. Trejų metų vaikas pasitiki savo tėvais, jo išsiskyrimo nerimas yra mažesnis ir mažylis jau gali toleruoti ilgesnį išsiskyrimą (visos dienos) su tėvais.
Adaptacija dažniausiai trunka 2-4 savaites. Kaip greitai vaikas pripranta, priklauso nuo daugelio dalykų – amžiaus, nuo to, kaip pasisekė užmegzti santykius darželyje, ar vaikas yra anksčiau išsiskyręs su tėvais visai dienai, nuo vaiko temperamento. Yra tokių vaikų, kuriems nė nereikia apsiprasti, jie yra mėgstantys bendrauti, smalsūs ir visada mielai eina į darželį, nes ten jiems smagu, yra vaikų bei veiklos. Tačiau yra tokių vaikų, kuriems sunku priprasti prie darželio. Sunkiausiai apsipranta uždaro būdo, lėtesni mažyliai. Jiems visada prireikia daugiau laiko, nes ilgai neprisileidžia artyn kitų žmonių, nedrįsta žaisti su nepažįstamais vaikais.
Ar yra vaikų, kurie negali lankyti darželio? Nėra vieningos ugdymo specialistų nuomonės. Tiesiog reikėtų ramiai duoti laiko vaikui apsiprasti, o jei sunkesnė adaptacija ir trunka daugiau nei keletą savaičių, pasitarus su auklėtojomis rekomenduojama apsvarstyti galimybę lankyti trumpiau (pusę dienos), galbūt pakeisti grupę. Jei vaikas prie darželio yra pratinamas pamažu, laiku į jį išleidžiamas, auklėtojos bendradarbiauja su tėvais, tai ir vaikas greičiau pritaps prie darželio. Svarbu, kad auklėtojos išmanytų savo darbą: žinotų, jog vaikams būna sunkesnių adaptacijos periodų, tad mokėtų jam padėti įsilieti į kolektyvą. Tai, ar sėkmingai mažylis pritampa darželyje, priklauso ir nuo tėvų. Vaiko elgesys ir nusiteikimas dažniausiai atspindi ir tėvų baimes.
NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.
Patarimai tėvams, palengvinantys vaiko adaptaciją darželyje
1. Nedvejokite pasirinktu darželiu, nes abejones gali perimti vaikas ir jam bus sunkiau pritapti darželyje.
2. Ruošiantis į darželį/atvykus į jį, neskubinkite vaiko, nes galite sukelti papildomą stresą ir sau, ir vaikui.
3. Būtinai atsisveikinkite su vaiku. Sukurkite atsisveikinimo ritualą – bučinys, apkabinimas, palinkėjimas.
4. Nereikėtų atsisveikinti su vaiku keletą kartų. Geriau vienas, bet „geras” kartas ir malonus palinkėjimas.
5. Atsisveikinus iškart išeikite. Nereikėtų stoviniuoti ir stebėti vaiko, kai jau pasakėte atsisveikinimo žodžius.
6. Nereikškite gailesčio, neatsiprašinėkite, kad vaikas turi likti darželyje. Nesakykite: „Man labai gaila, bet turiu tave palikti, turiu eiti į darbą” ar „Atsiprašau, bet tu turi likti čia”. Tokiu atveju, vaikas buvimą darželyje suvoks kaip bausmę, supras, kad čia yra blogai.
7. Nebauskite vaiko, jei jis nenori eiti į savo grupę. Nesakykite, kad atimsite jo mėgstamą žaislą, jei neprisijungs prie vaikų. Visada tarkitės gražiuoju.
8. Nemeluokite, nepabėkite. Aiškiai pasakykite, kada atvažiuosite vaiko pasiimti – po pietų, po vakarienės.
9. Išsiskyrimą apsunkina, jei tėvai labai jautriai reaguoja į vaiko verkimą, kaprizus. Tėvai turėtų išlikti ramūs. Jei verkiantis vaikas jaus tėvų susijaudinimą, jis tik dar labiau įsiaudrins.
10. Tėvai turėtų padrąsinti ir palaikyti į darželį einantį vaiką bei atsižvelgti į auklėtojų rekomendacijas – ką galima padaryti, kad mažylis ten jaustųsi dar geriau.
„Šilagėlės“ darželyje mes rekomenduojame tėveliams pirmas dienas būti kartu su vaiku, vėliau – išeiti trumpam iš grupės, kad vaikas pabūtų kurį laiką be tėvelių. Antrąją dieną vaikas kviečiamas pusryčiauti, pietauti su grupe, tačiau darželyje rekomenduojame pabūti tik pusę dienos, kad vaikui būtų lengviau adaptuotis. Kai vaikas susipažįsta su darželio dienotvarke, jaučiasi ramiau, tada jau yra pasiruošęs miegoti pietų miego. Tačiau auklėtojos visada pasiūlo tėveliams pasiimti vaiką iš karto po vakarienės, kad vaikas jaustų kuo mažiau streso ir nerimo.
Kai vaikas apsipranta su darželiu, tėveliai po truputį gali ilginti laiką kada pasiimti vaiką iš darželio. Tėveliams nereikėtų nerimauti dėl rytinių vaiko ašarų – tai yra normalu ir tėveliams išėjus vaikai greitai nusiramina. Svarbiausia – bendradarbiauti, kalbėti visoms pusėms, iš karto aiškintis nepatogias situacijas.