Mamos dažnai dejuoja, kad jų vaikas visiškai nevalgo ir reikia kažką daryti. Gal duoti vitamino C? Ar tiesa, kad vitaminas C skatina norą valgyti?
Vaikų gydytojas gastroenterologas prof. dr. Vaidotas Urbonas sako yra apie tai girdėjęs: “Gal vienam iš tūkstančio, kuriam trūksta to vitamino, ir padarys įtaką apetitui, bet piktnaudžiauti nereikėtų, nes galima padaryti daugiau žalos. Vaikui, neturinčiam apetito, skrandžio sultys vis tiek gaminasi, jos pakyla iki stemplės, taigi, rūgščių pakankamai, o dažnai net ir per daug.
Kas yra vitaminas C? Stipri rūgštis, kurią dar pili ant skrandžio sulčių rūgšties, o gauname rezultatą – skrandžio, stemplės uždegimus. Nepiktnaudžiaukite vitaminu C, mielieji tėveliai! Natūralių produktų, skatinančių apetitą, taip pat nėra. Dažnas mūsų vaikystėje, jei buvome nevalgūs, gaudavome pelynų arbatos, aš pats ne išimtis, bet ši vaistažolė yra labai nuodinga, t. y. ji gali pažeisti kepenis, ja piktnaudžiauti jokiu būdu negalima. Nebent burnos receptoriams sužadinti galima tokių žolių arbatos paskalauti ir išspjauti”.
Kitas klausimas – ar vaikas tikrai nevalgus ar jūs tik taip manote?
“Kiek maisto turi suvalgyti sveikas naujagimis, kūdikis ar vaikas, yra absoliučiai subjektyvu, – sako V. Urbonas. – Egzistuoja tam tikros normos, tarkime, darželyje, mokykloje, pagaliau ligoninėje. Jų reikia, kad žinotume, kiek maisto skirti vidutiniškai ir, aišku, kiek tam reikia pinigų. Bet tai vidutinis statistinis vidurkis.
Juk visi žinome, kad vienas žmogus gali suvalgyti tik vieną bandelę ir vis tiek bus stambus, kitas sukemša dešimt ir vis tiek yra liesas. Kyla klausimas, kodėl. Ogi todėl, kad kiekvieno organizmas yra kitoks. Vienas, valgydamas pagal rekomenduotas normas, bus liesas, o kitas nutukęs. Objektyvus apetito įvertinimas – vaiko svoris, ūgis, gydytojo apžiūra, ar nėra kokių nors ligų, kraujo tyrimai. Jeigu viskas gerai, kiekvieno vaiko kąsnio skaičiuoti ir dejuoti, girdi, jis visai neturi apetito, tikrai nereikėtų”.
Kiek pagal savo amžių turėtų suvalgyti vaikas sužinosite šiame straipsnyje (SKAITYTI).