JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
„Mūsų pėdutės“ – augame su gamta

„Mūsų pėdutės“ – augame su gamta

Privataus vaikų darželio Vilniuje „Mūsų pėdutės“ įkūrėjos, psichologės Agnė Stasiulytė ir Evelina Valiukaitė, vietos ugdymo įstaigai ieškojo atsakingai ir kruopščiai. Merginos norėjo, kad darželis būtų ramioje vietoje, šalia gamtos, su apželdintu kiemu. 

Pradžių pradžia

Labai norėjome, kad darželis būtų įkurtas ramioje vietoje. Tad mums labai pasisekė, kad sostinėje radome būtent tokį kampelį: naujas jaukus namas, šalia esantis mielas ežeriukas, didelis žalias kiemas ir viską supanti nuostabi gamta. Ankstyvais vasaros rytais prie darželio atbėga zuikiai ir stirnos, nes netoli yra miškas. Čia ramu, automobilių tik vienas kitas, tad jaučiamės tarsi kaime, nors esame Vilniuje. Mūsų siekis buvo, kad vaikai augtų gryname ore ir kuo daugiau laiko praleistų lauke. Vasarą beveik visas gyvenimas ir persikelia į kiemą, nes tiek daug veiklos: mūsų ten laukia sirpstančios uogos, augančios daržovės, žydintys gėlynai, inkiluose įsikūrę paukšteliai. 

Privatus vaikų darželis Vilniuje „Mūsų pėdutės“
Privatus vaikų darželis Vilniuje „Mūsų pėdutės“
R. Kotvickaitės nuotr.

Mūsų sodas

Tik įsikėlę pradėjome galvoti apie vaismedžių sodinimą. Pirmais metais pasodinome vyšnių, aviečių o dar kitais metais – trešnių. Taip pat pasodinome skaniųjų aviečių ir šilauogių krūmelių. Norėjome sukurti darželyje „Mūsų pėdutės“ sodą vaikams, kuriame jie galėtų džiaugtis vaisiais ir uogomis. Mums labai svarbu buvo, kad vaikai ugdytųsi ne tik iš knygelių, bet gyvai stebėdami gamtos procesus lauke. Matytų, kaip vyšnios ar trešnės žydi, kaip atsiranda mažas žalias vaisius, kaip reikia laukti stebint, kol jis po truputį sirpstą, o galiausiai – mėgautis jau pačia uoga. Tai yra ir gamtos pažinimas, bet drauge ir kantrybės ugdymas, nes ne taip lengva trimečiui ar keturmečiui laukti savaičių savaites, kol galiausiai prisirpusią uogytę galės paragauti. Taip pat turėjimas savo sodo darželyje vaikučius moko darbų ir atsakomybės. Mes kartu su mažyliais vaismedžius ir sodinome, ir rišome prie pagaliukų, ir kiekvienais metais juos genime bei baliname kartu. Taip vaikučiai suvokia, kad norint turėti rezultatą, reikia įdėti pastangų, kantrybės ir rūpesčio. Tai ne tik darželio sodo auginimas, bet daugiau – tai ir vidinio kiekvieno mažo vaikučio viduje esančio sodelio auginimas.

Privataus vaikų darželio Vilniuje „Mūsų pėdutės“
Privataus vaikų darželio Vilniuje „Mūsų pėdutės“
R. Kotvickaitės nuotr.

Pakeltų lysvių projektas

Kadangi buvome jau pradėjusios kurti sodą, nusprendėme, kad vaikučiams kartu reikia ir daržo. Pasirinkome pakeltų lysvių pagalba sukurti daržiuką, kuriame augintume su vaikučiais įvairias daržoves. Kaip tarėme, taip ir padarėme – darželio meistriukas mums sukalė pakeltas lysves. Su vaikučiais kiekvienais metais sodiname žirniukus, morkas, krapus, moliūgus, svogūnus ir kitas daržoves. Visus darbus su mažyliais darome kartu: mažas sėklelės sėjame į žemę, atsakingai užberiame žemėmis, o vėliau jomis kruopščiai rūpinamės. O darbų netrūksta…. Vasara, ypač jeigu ji pasitaiko karšta, reikia kasdien laistyti daržoves. Kiekvienas vaikutis turi savo laistytuvėlį ir tik atėjęs į kiemą skuba palieti daržo – kad tik daržovės augtų. Šis užsiėmimas labai mėgiamas vaikučių. Taip pat dirbame ir kitus darbus prie daržo – rišame žirniukus prie kuoliukų, retiname morkas ar išrauname atsiradusias piktžoles. Kantriai laukiame, kol pasirodys pirmos daržovės, kurias galėsime ragauti – tai dažniausiai būna žirniukai. Vaikučiai labai mėgsta susėdę ant žolytės šalia lysvių juos gardžiai valgyti, vėliau prasideda morkos, kurias gardžiai sukramtome tarsi kiškučiai. Taip vaikučiai mato, kaip auga daržovės, taip jie jaučia gamtos ciklų kaitą, o kas svarbiausia, išmoksta atsakomybės, rūpesčio ir kantrybės per patyrimą. Neabejojame, kad būtent toks patyrimas darželyje „Mūsų pėdutės“ – gyvas, natūralus ir tikras, kai galima viską pačiam pačiupinėti – labiausiai turtina mažo vaiko pasaulį.

Privataus vaikų darželio Vilniuje „Mūsų pėdutės“ įkūrėjos, psichologės Agnė Stasiulytė ir Evelina Valiukaitė
Privataus vaikų darželio Vilniuje „Mūsų pėdutės“ įkūrėjos, psichologės Agnė Stasiulytė ir Evelina Valiukaitė
G. Gedminaitės nuotr.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI