JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Pirmas gimtadienis: praktiški patarimai

Pirmas gimtadienis: praktiški patarimai, kad šventė būtų įsimintina

„Pirmasis gimtadienis… Ši tema aktuali ir mūsų šeimai, nes netrukus viena dukra švęs penktąjį, o kita – pirmąjį gimtadienį. Vos metukų sulaukusi mažylė šventės neatsimins, todėl gimimo dienos temas ir idėjas pasitaupysiu ateičiai”, – sako Eva – trijų vaikų – Mažvydo, Žygintos ir Žemynos mama.

VIETA: namai, gamta, žaidimų kambarys ar šeimoms draugiška kavinė. Jei neplanuojate kviesti begalės svečių, jaukų pirmąjį gimtadienį siūlau surengti namuose. Metų mažyliui dar labai svarbus miegas ir poilsis. Jei bijote per ilgai užsisėdėsiančių svečių ar ketinate pakviesti vyresnių vaikų, žaidimų kambarys – gera išeitis. Jei atvyks daugiau metinukų, būtų puiku, jei kambarys būtų išklotas kilimine danga: mažiesiems ropliukams taip saugiau, o mamoms – laisvesnės rankos. 

Rinkdamiesi kambarį atsižvelkite į dalyvių amžių ir poreikius: metinukams puiki pramoga – kamuoliukų baseinai, o vyresnėliams reikia ir aktyvesnių pramogų. Nepamirškite, kad svarbiausia – saugumas, pagrindinis šventės dalyvis net ropodamas turi būti saugus ir jo kely neturi būti smulkių detalių ir kitų pavojų keliančių daiktų. Paruoškite pagalvėlių šventei ant grindų: suaugę šventės dalyviai dažnai prisėda šalia savo atžalos ir mielai žaidžia kartu su kitais vaikais. 

TEMA: šio amžiaus mažyliams ypač svarbios spalvos, tai galite tiesiog rinktis temą „Spalvos“. Jeigu turite kokią vaikystėje neįgyvendintą svajonių temą, įkūnykite ją dabar. Būkite sąžiningi – pirmasis gimtadienis labiau tėvų, o ne vaiko šventė, tad jūs turite teisę daryti, ką tik norite. Po kelerių metų vaikas labai aiškiai pasakys, kokios temos pageidauja, o kol kas jūs galite rinktis gėlyčių, boružėlių, drugelių, lėktuvėlių, jūros, drambliuko svajonių, taškučių ar dryžiukų ir bet kokią kitą širdžiai artimą temą. Mažylis tikrai nesupyks.

APRANGA: populiarios glaustinukės su vienetukais, pieštais kaklaraiščiais ar kitokiais užrašais, šmaikščiais paveiksliukais, mergytės dažnai puošiamos tutu sijonėliais. Tiesa, antras patogių drabužių komplektas privalo būti jūsų rankinėje ne tik tam atvejui, jei mažiukas išsipurvins ar sušlaps, jų gali prireikti ir tuomet, jeigu pavargs pozuoti su ne itin patogiu tutu, siaurais džinsais ar ištaiginga suknele. 

ŠVENTĖS TRUKMĖ IR LAIKAS: iki dviejų valandų. Nurodykite šventės trukmę, net jei kviesite pasisėdėti namuose. Jei svečius ketinate priiminėti ilgiau, atsiprašykite ir laiku užmigdykite jubiliatą. Stenkitės laikytis jo dienos režimo. Miegas ir valgis – vis dar metinuko prioritetas, todėl paisykite jo poreikių. Rekomenduoju pirmojo gimtadienio šventės nenukelti į vėlyvą pavakarį, nes popiet mažyliai dažnai būna irzlesni ir šiek tiek pavargę nuo dienos įspūdžių. Tad tinkamiausias laikas – pora valandų iki pietų miego, o po jo galėsite džiaugsmingai kartu pakuoti dovanas, tad praleisite įspūdžių kupiną dieną. Jei vis dėlto rinksitės popietinį laiką, planuokite iškart po pokaičio miegelio ir sotaus užkandžio. Svarbiausia – šventė turi vykti vaiko būdravimo metu ir jo per daug neiškankinti. Jei jaučiate, kad kūdikis darosi irzlus, tiesiog ramiai pabūkite dviese su juo atskiroje patalpoje.

NUOTRAUKOS: manau, net neverta priminti, kad įamžintumėte šventės akimirkas, kad ir kur ji vyktų, kad ir kiek svečių dalyvautų. O jei galite, būtinai surenkite ir šeimos fotosesiją šia ypatinga proga. 

DEKORACIJOS: žodis „pirmas“ turi ypatingą reikšmę ir ženklų svorį, todėl puikiai tiks dekoracijos tiesiog su 1. Visa kita – pagal jūsų pasirinktą šventės tematiką. Jei turite laiko, pagaminkite patys ar užsakykite vardinius, jei ne – internete ir šventinės atributikos parduotuvėse rasite devynias galybes sprendimų. Aplinką galite papuošti balionais, vėliavėlių girliandomis. Kadangi pirmaisiais metais kūdikio pokyčiai itin spartūs, padarykite stendą ar girliandą iš 12-os jo augimo mėnesių nuotraukų. Taip pat svečiams smagu bus pamatyti įdomiausių, smagiausių mimikų stendą, jei tokias esate įamžinę. Arba tiesiog iš pirmų metų nuotraukų sukonstruokite didelį vienetą ant lapo. Šventinei nuotaikai sukurti būtinai paleiskite fone vaikiškų dainelių, tokia smulkmena kuria ypatingą atmosferą ir šventinę nuotaiką. Jei norite sukaktuvininką pasodinti prie bendro vaišių stalo, dekoruokite maitinimo kėdutę. Šalia arba tiesiog tarpduryje galite sukonstruoti spalvingą balionų arką, jos šventiškai atrodo ir nesunkiai padaromos, tačiau balionų gali prireikti kelių dešimčių, tad išmintinga būtų nusipirkti ir pūtimo pompą.

PERSONAŽAS, ANIMATORIAI: apie juos pamirškite, iki vaikui sukaks bent 2 metai, nebent turite vyresnių draugų. Tuomet animatorius galėtų užimti vyresniuosius, kad tėveliai ramiai pasišnekučiuotų ar išgertų arbatos.

DOVANOS: štai keletas minčių, ką galite dovanoti ar prie kokios dovanos prisidėti. Galima įteikti paspiriamąją mašinėlę, stambių detalių konstruktorių, medinį arkliuką, triratuką, medinių kaladėlių, piramidžių, sudedamųjų indelių, stambių detalių dėlionių, atradimų kilimėlių ir knygelių, lavinamųjų, lietuviškai šnekančių žaislų. Už virvutės traukiami ar ant pagaliuko stumiami žaisliukai labai patinka vos pradėjusiems vaikščioti mažučiams.

Pagalvokite apie lauko pramogas – puikia dovana taps pripučiamasis baseinas, smėlio dėžė ir smėlio žaislai, čiuožykla, sūpynes, rogės.  Paklauskite tėvų, galbūt jie dar neturi naktipuodžio, inhaliatoriaus, autokėdutės ūgtelėjusiam mažyliui ar vardinių, žaismingų stalo įrankių. Dažni tėvai jums bus be galo dėkingi, jei padovanosite profesionalių fotografų šeimos fotosesiją ar kuponus apsilankyti mažylių užimtumo ar lavinimo grupėse, žaidimų erdvėse, mažamečiams skirtuose spektakliukuose ar koncertuose.

Dovanos priklauso nuo jūsų išradingumo ir biudžeto, tačiau visada pasitarkite su tėvais, kad netektų nusivilti padovanojus brangų, tačiau visiškai nereikalingą daiktą. Verčiau šiek tiek prisidėkite prie išties mažyliui svarbaus pirkinio. Galbūt tėvelius pradžiugins smagi, rūpestinga smulkmena, pavyzdžiui, dantukų dėžutė, žaisminga ūgio matavimo lenta ar vardinė žaislų dėžė. 

VAIŠĖS: pirmasis gimtadienis neturėtų ilgai užsitęsti, todėl, be simbolinio torto, pasirūpinkite lengvais užkandžiais: daržovių lazdelėmis, vieno kąsnio sumuštinukais, krekeriais, vaisiais, gaiviaisiais gėrimais ir, žinoma, jubiliato taip mėgstamais kukurūzais (o jų gali būti įvairiausių – burokėlių, morkų, topinambų skonio). Suaugusiesiems prie torto galite pasiūlyti kavos ir arbatos, bet pati tai retai darau. Mane itin gąsdina karštieji gėrimai mažiausiųjų šventėse: esu mačiusi nelaimingų atsitikimų, todėl paranojiškai juos perkeliu nuo krašto į stalo vidurį, patraukiu iš visų pavojingų vietų ir akylai saugau.

SVEČIAI: nors mažylis svečių neatsimins ir ką kviesti nepasakys, jums tai puiki proga suburti artimiausius draugus, šeimos narius ir gimines. Itin smagu regėti bendraujančius vienmečius, jei tokių turite, pakvieskite. Bus miela stebėti jų išraiškingą komunikaciją, o jei dar kas iš suaugusiųjų įgarsins, ką jie tuo metu galvoja, juoko ašarų pliūpsnis garantuotas. Jei bus vyresnių vaikų, numatykite jų užimtumą, žaidimus, veiklas. Pasiūlykite nupiešti atvirukų jubiliatui arba bendrą piešinį sukaktuvininkui ant didelio lapo – puikiai tiks ir po remontų likęs tapetų gabalas. Jums taip pat pravers pora artimųjų, galinčių pasirūpinti svečiais ir vaišėmis, kol jūs keisite sauskelnes, migdysite ar maitinsite mažylį. Jūs geriausiai pažįstate savo mažiuką, todėl gerai apsvarstykite, koks žmonių kiekis jo neišgąsdintų ir neišvargintų.