JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
ką lengviau auginti berniuką ar mergaitę?
mergaičių ir berniukų raidos skirtumai

Berniukai ir mergaitės: raidos ypatybės

Auginantys berniukus ir mergaites pastebi tam tikrus jų raidos skirtumus. Žinoma, neatmestina tikimybė, kad tai lemia ne tik lytis, bet ir temperamentas bei kiti dalykai. Vieno tyrimo metu pusantrų metų sulaukusiems berniukams ir mergaitėms buvo parodytos lėlės ir mašinos nuotraukos. Paaiškėjo, kad dauguma mergaičių rinkosi nuotrauką su lėle, o dauguma berniukų – su mašina.

Tyrimo išvadose teigiama, kad nors pusantrų metų vaikai jau gali būti paveikti lyčių stereotipų (nes dažniausiai berniukams ir mergaitėms dovanojamos skirtingos dovanos), vis dėlto akivaizdu, kad dauguma lyčių skirtumų pastebimi nuo gimimo. Ir tai tik ledkalnio viršūnė, kalbant apie lyčių skirtumų tyrinėjimus. Pateikiame pagrindinius akivaizdžiausius mergaičių ir berniukų skirtumus.

Berniukai

Jiems patinka mechaniniai judesiai: psichologų iš Kembridžo universiteto teigimu, berniukai mieliau stebi mechaninius nei žmonių judesius. Metų sulaukusiems berniukams mokslininkai leido rinktis, ar stebėti kalbančius žmones, ar veikiančius langų valytuvus. Lengva atspėti, ką jie pasirinko. Be to, paaiškėjo, kad maži berniukai greičiau perpranta judančių objektų veikimo principus. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad berniukai beveik dviem mėnesiais anksčiau nei mergaitės perpranta judėjimo dėsnius (kad, pvz., paridenus kamuolį po sofa, kitoje pusėje jis išriedės tik po kelių sekundžių).

Pritrenkianti reakcija gimdyvės
Berniukas

Motorikos įgūdžiai

Sakoma, kad mergaitės pradeda anksčiau kalbėti, o berniukai – vaikščioti. Tai tik iš dalies tiesa. Mergaitės iš tiesų kalbėti pradeda anksčiau nei berniukai, bet vaikščioti berniukai ir mergaitės pradeda maždaug vienodai, tas pats sakytina ir apie kitus pagrindinius motorikos įgūdžius. Nesunku atsekti, iš kur kilo šis visuotinai paplitęs klaidingas įsitikinimas.

Kūdikystėje berniukai daug daugiau spurda, spardosi ir kruta nei mergaitės. Tai yra, kaip nurodoma naujame tyrime, vyriškos lyties kūdikiai dažniau atvežami į skubios pagalbos skyrius dėl patirtų traumų. Tačiau toks aktyvumas berniukams nepadeda anksčiau išlavinti motorikos įgūdžių. Vis dėlto ikimokykliniame amžiuje berniukai daug sparčiau įgyja motorinius įgūdžius ir ima lenkti mergaites.

Jie emocingesni nei paprastai yra manoma: yra įrodymų, kad berniukai greičiau susijaudina nei mergaitės ir jiems po to sunkiau nusiraminti patiems. Vieno tyrimo išvadose teigiama, kad patyrę nusivylimą 6 mėnesių berniukai išoriškai atrodė tokie pat ramūs kaip mergaitės, tačiau patikrinus visų kūdikių pulso dažnį ir kvėpavimą paaiškėjo, kad berniukai stresą išgyvena stipriau.

Jiems patinka minia

Berniukams patinka stebėti veidų grupes, o ne atskirus veidus. Jei gali rinktis, berniukai mieliau žiūri į lovelės karuselę, o ne į žmogaus veidą.

Jie yra (palyginti) bebaimiai: berniukai vėliau nei mergaitės ir daug rečiau išreiškia baimę. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, 3-12 mėnesių amžiaus berniukų tėvai rečiau nei to paties amžiaus mergaičių tėvai pranešdavo apie tai, kad jų vaikas išsigąsta išgirdęs stiprų garsą ar reaguodamas į kitus dirgiklius. Kitas tyrimas atskleidė, kad kai metų amžiaus sulaukusių berniukų motinos nutaisydavo išsigandusią miną, jų vaikui artėjant prie žaislo, berniukai nekreipdavo dėmesio į mamos mimiką ir toliau siekdavo žaislo. O mergaitės sulėtindavo judesius.

Mergaitės

Jos apsigimusios mimės: praėjus trims valandoms nuo gimimo, mergaitės lenkia berniukus imituodamos mimikas ir judesius, tai abipusio bendravimo pradžia. Tyrimo, kuris buvo atliktas pernai, išvadose teigiama, kad naujagimėms mergaitėms geriau nei berniukams sekėsi pamėgdžioti pirštų judesius. Peržengusios kūdikystės ribą, mergaitės geriau nei berniukai įvaldydavo su žmonių bendravimu susijusį imitavimą, pavyzdžiui, vaidindamos, kad rūpinasi kūdikiu. Įdomu tai, kad vaidinant, kad vairuoja mašiną ar laisto gėles (veiksmai, nesusiję su žmonių bendravimu), mergaitės nesiskyrė nuo berniukų.

Smulkioji motorika

Kūdikystėje mergaitės lenkia berniukus atlikdamos smulkiosios motorikos įgūdžių reikalaujančias užduotis, jos greičiau įvaldo žaislų veikimo principus, anksčiau pradeda naudotis stalo įrankiais ir pradeda rašyti anksčiau (ir tvarkingiau) nei berniukai.

Šią mergaitę vadina stebuklu: ji neturėjo gimti
Mergaitė

Jos labiau įsiklauso į žmonių balsus: tyrimai parodo, kad mergaitės greičiau nei berniukai ima skirti žmogaus balsą ir, atrodo, jis jiems patinka labiau nei kiti garsai. Į barškučio skleidžiamą garsą naujagimiai berniukai ir mergaitės reaguoja vienodai, o pasigirdus žmogaus balsui, mergaitės sureaguoja greičiau.

Joms patinka atskiri veidai: mergaitės labiau linkusios užmegzti ir išlaikyti akių kontaktą, jas domina atskiri veidai – ypač moterų. Be to, joms labiau pavyksta suprasti emocines išraiškas. Pavyzdžiui, kai joms rodomas išsigandęs veidas, jos žiūri į mamą arba susijaudina, o kai pamato laimingą veidą, jos nerodo jokių streso ar išgąsčio požymių. Berniukams šį skirtumą įžvelgti prireikia daugiau laiko, teigiama 26 tyrimų, susijusių su vaikų gebėjimu atpažinti veido išraiškas, analizės išvadose.

Jos anksčiau pradeda kalbėti

Visas šis stebėjimas ir klausymasis atsiperka: mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda rodyti gestus, tokius kaip rodymas pirštu arba mojavimas ranka atsisveikinant. Mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda suprasti, kas joms sakoma, anksčiau pradeda kalbėti (sulaukusios metų, o berniukai – sulaukę 13-14 mėnesių) ir kalba daugiau nei berniukai. Sulaukusios 16 mėnesių mergaitės pasako apie 100 žodžių, o tokio pat amžiaus berniukų žodyną sudaro vidutiniškai 30 žodžių. Tačiau su amžiumi ši spraga ima mažėti, ir sulaukus pustrečių metų, ir berniukų ir mergaičių žodyną sudaro apie 500 žodžių.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI