Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Pilvo dieglius dažniau išgyvena jautresni kūdikiai

Pilvo dieglius dažniau išgyvena jautresni kūdikiai

Pilvo diegliai arba kūdikių kolikos dažniausiai kamuoja pačius mažiausiuosius. Jie gali pasireikšti kūdikiams, kurių amžius tėra kelios savaitės ir tęstis iki 4-6 mėnesių sukakties. Šis metas gali būti nelengvas ir pačiam mažyliui, ir jo tėvams, tad apie pilvo dieglius šį tą žinoti verta kiekvienai šeimai, kuri ruošiasi turėti mažylių – juk geriau būti pasiruošus, nei nepasiruošus.

Pilvo dieglių požymiai

 

Pilvo dieglius galima atpažinti iš šių požymių: kūdikis net kelias valandas nenumaldomai verkia, riečiasi ir spardosi, nors jokių kitų simptomų, kaip karščiavimas, dehidratacija ar kt. nepasireiškia. Kūdikio nenuramina nei pamaitinimas, nei perrengimas, nei sauskelnių pakeitimas. Net ir patenkinus visus galimus poreikius, jis ir toliau graudžiai rauda ir, atrodo, nekreipia dėmesio į jokius, prieš tai veiksmingus buvusius, raminimo būdus. Vertėtų nepamiršti ir to, kad vieni mažyliai į pilvo skausmus reaguoja jautriau, o kiti – silpniau. Manoma, kad berniukams iš prigimties būdingas žemesnis skausmo slenkstis, todėl pilvo dieglius jie gali išgyventi kur kas sunkiau nei mergaitės. Žinoma, tai tik teorija, tačiau pastebėta, kad bent jau dėl stipraus pilvo pūtimo į gydytojus dažniau kreipiasi berniukus turintys tėvai.

 

Manoma, kad pilvo dieglių pasireiškimą gali paskatinti kelios pagrindinės priežastys

 

Viena iš reikšmingiausių kūdikių kolikų priežasčių – papildomas oro nurijimas maitinimo metu, kai praalkęs mažylis labai skuba pasisotinti, todėl netaisyklingai apžioja motinos spenelį arba buteliuką. Kolikų tikimybę padidina ir netinkami buteliukai, kurie neturi specialių vožtuvų, apsaugančių nuo papildomo oro patekimo į virškinimo traktą ar netinkami žindukai, kurių skylutės per didelės. Vadinasi, reikšminga ne tik maitinimo technika, bet ir maitinimo įranga (jei kūdikis ne žindomas, o maitinamas iš buteliuko).

 

Be to, labai svarbu ir tai, ar mažylis po maitinimo tinkamai atrūginamas – jį reikėtų kurį laiką panešioti vertikalioje pozicijoje, kad į skrandį patekęs oras sėkmingai pasišalintų ir nepadidintų kolikų pasireiškimo tikimybės.

Be to, pilvo dieglius gali sukelti ir mažylio permaitinimas. Pasirodo, kad per didelis maisto kiekis gali paskatinti intensyvesnius rūgimo ar net puvimo procesus, kurių metu padidėja žarnyno dieglių tikimybė. Tad svarbu mažylį maitinti nedidelėmis porcijomis ir daryti tai reguliariai – taip jis jausis pasisotinęs, neperalks ir nenuris per daug oro. Kūdikį maitinantis žmogus turėtų sutelkti dėmesį tik į maitinimą ir daryti tai su didele kantrybe bei meile, neužsiimant pašalinėmis veiklomis.

 

Pilvo dieglių ir emocinės būklės ryšys – neabejotinas

 

Pastebėtas glaudus ryšys tarp didesnio kūdikių emocinio jautrumo ir kolikų pasireiškimo. Manoma, kad kūdikio diegliai labai susiję su per dideliu mažylio stimuliavimu dienos eigoje, tad per visą dieną nereikėtų persistengti nei su grojančiais žaislais, nei su spalvotais paveikslėliais, nei su kitokiais stipriais potyriais. Neurologai primygtinai rekomenduoja nejungti televizoriaus tose patalpose, kuriose yra kūdikis arba mažas vaikas, nes ryškūs vaizdai su garsais (ypatingai reklamos) pernelyg stimuliuoja dar nebrandžią nervų sistemą ir tai gali neigiamai atsiliepti ne tik mažylio raidai, bet ir paskatinti pilvo dieglių (kaip emocinės iškrovos) pasireiškimą ir pasikartojimą. Vis dėlto gydytojai pilvo dieglius neretai vadina visiškai natūralia kūdikio raidos dalimi ir siūlo per daug dėl jų nesijaudinti. Jie pasireiškia maždaug kas penktam kūdikiui, vieną dieną jie išnyksta ir tampa tik slogiu atsiminimu.

 

Vienas iš veiksmingiausių pagalbos būdų – simetikonas

 

Simetikono geriamieji lašai (emulsija) yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Simetikono geriamųjų lašų (emulsijos)vartojimas: ligų arba būklių, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Jeigu mažylio savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Mano išsaugoti straipsniai