Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Užgavėnės
Užgavėnės

Įdomūs faktai apie artėjančias Užgavėnes

Užgavėnės – viena iš seniausių ir laukiamiausių švenčių Lietuvoje, kurios simbolizuoja žiemos pabaigą ir pavasario atėjimą. Šios šventės metu Lietuvoje gausu tradicijų, papročių ir spalvingų renginių, kurie leidžia atsikratyti žiemos nuovargio ir pasiruošti šiltesniems mėnesiams. Užgavėnės – tai ne tik laikinas atitrūkimas nuo kasdienio gyvenimo, bet ir puiki proga susiburti su šeima ir draugais, pasinerti į lietuvių liaudies papročius ir džiaugtis nepaprasta šventine nuotaika.

Kokios tradicijos vyrauja Užgavėnėse Lietuvoje?

Užgavėnės yra šventė, turinti gilias šaknis lietuvių tradicijoje. Tai – šventė, skirta atsikratyti žiemos ir pasiruošti pavasario darbams. Jos dažnai siejamos su įvairiomis apeigomis ir ritualais, kurie pritaikyti siekiant išvaryti blogąsias dvasias ir nepalankias jėgas. Štai keletas svarbiausių Užgavėnių tradicijų:

  1. Maskuotės ir persirengimai: Užgavėnės dažnai būna pasipuoštos įvairiais persirengimais. Žmonės apsirengia spalvingais, dažnai juokingais ar bauginančiais kostiumais, kurie simbolizuoja pavasario atėjimą ir žiemos išvarymą. Populiariausi persirengėliai – čigonai, velniai, močiutės, o taip pat įvairūs gyvūnai, kaip ožiai, meškos ir kiškiai. Šie personažai pasirodo tiek miestų gatvėse, tiek kaimų šventėse.
  2. „Lašiniai“ ir „Pyragai“: Užgavėnės neapsieina be tradicinių patiekalų. Lašiniai, kiaulienos patiekalai, įvairūs riebūs kepiniai ir, žinoma, blynai – tai dažniausi šios šventės valgiai. Lašiniai, kaip ir kiti riebūs patiekalai, simbolizuoja gausą ir derlių, o blynai – saulės simbolį, nes jie apvalūs ir aukso spalvos.
  3. „Kanapinis“ ir „Lašininis“: tai dvi pagrindinės Užgavėnių veikėjos, kurios kovoja tarp savęs – Kanapinis, simbolizuojantis pavasarį ir gerovę, ir Lašininis, reiškiantis žiemą ir blogas jėgas. Tradiciškai jie dalyvauja įvairiose rungtyse, kuriose išryškėja kontrastas tarp šaltos žiemos ir šilto pavasario.
  4. „Morė“ deginimas: viena iš svarbiausių Užgavėnių tradicijų Lietuvoje yra Morės deginimas. Morė – tai simbolinė žiemos ir šalčio įsikūnijimas, dažnai kuriama iš šiaudų ir senių drabužių. Jos sudeginimas simbolizuoja žiemos pabaigą ir pavasario pradžią. Tai labai svarbi apeiga, kuri skatina tikėti, kad žiema pabėgs ir bus pasitiktas geras ir šiltas oras.

Blynai
Blynai
Mano išsaugoti straipsniai