53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vėl šlapia lova? Kaip tėvai gali padėti savo vaikams

Vėl šlapia lova? Kaip tėvai gali padėti savo vaikams

„Mama, tai ir vėl atsitiko“. Daugelis tėvų atsibunda nuo šių žodžių, kartais rytas po ryto. Vaikai ir suaugusieji gali būti nusivylę ir net sumišę dėl nuolatinio vaiko šlapinimosi į lovą.

Labai svarbu suprasti, kad tai normalu. Tai taip normalu, kad, pavyzdžiui, 30 mokinių klasėje 4-5 vaikai 6-erių metų amžiaus vis dar karts nuo karto prisišlapina į lovą. Vaikui augant šie nutikimai retėja ir, pavyzdžiui, jau iki 14 metų telieka vos 1 proc. vaikų, kurie vis dar šlapinasi į lovą.

Bet kas sukelia šlapinimąsi į lovą ir kaip vaikai gali tai įveikti? Štai ką turi žinoti tėvai, kurie pavargę n-ąjį kartą iš eilės meta patalynę į skalbimo mašiną.

Kas yra „šlapinimasis į lovą“?

Šlapinimasis į lovą, taip pat žinomas kaip naktinė enurezė, yra atsitiktinis arba netyčinis šlapimo išsiskyrimas vaikui miegant. Įprastai tokių „avarijų“ tikimybė sumažėja nuo 4 iki 6 metų amžiaus.

Tai, kad vaikas karts nuo karto prisišlapina į lovą, dar nereiškia, kad jis turi problemų su šlapinimusi. Tai turi vykti du kartus per savaitę tris mėnesius, kad būtų laikoma sutrikimu. Taigi atsitiktiniai nelaimingi atsitikimai ar šlapinimosi į lovą epizodai nėra laikomi diagnostiniais. Paprastai enurezė diagnozuojama tik sulaukus 5 metų, nes šlapinimasis į lovą prieš tai laikomas normaliu ir yra paaiškinamas fiziologiniu ir psichologiniu vystymusi.

Kas sukelia šlapinimąsi į lovą?

Tėvai turėtų manyti, kad šlapinimasis į lovą yra visiškai netyčinis, nebent jie turi rimtos priežasties manyti kitaip, pavyzdžiui, vaikas sako, kad tai daro tyčia.

Dažniausiai šlapinimasis į lovą atsiranda dėl šlapimo pūslės brandos ir kontrolės stokos. Kitos dažnos priežastys yra genetiniai veiksniai, padidėjęs šlapimo susidarymas naktį (naktinė poliurija), vaikai, kurie sunkiai miega, asmenys, kurių šlapimo pūslė yra maža ir vaikai, turintys pernelyg aktyvią šlapimo pūslę ir vidurių užkietėjimą. Vaikai, turintys ADHD, taip pat dažniau šlapinasi į lovą, kaip ir tie, kurie serga miego apnėja, vidurių užkietėjimu, diabetu, šlapimo pūslės infekcijomis ir kitomis ligomis.

Vaikai, sergantys ADHD, šešis kartus dažniau šlapinasi į lovą nei vaikai, neturintys ADHD, ir jų gydymo sėkmės rodikliai yra šiek tiek mažesni, tačiau nėra tiesiogiai žinoma kodėl. Vaikai, kuriems sunku sutelkti dėmesį esant ADHD ar kitiems neurodivergentiniams sutrikimams, dažniausiai nesupranta arba nejaučia subtilių užuominų apie šlapimo pūslės persipildymą, o tai gali turėti įtakos jų šlapinimuisi į lovą.

Prie šlapinimosi į lovą dažnumo gali prisidėti ir patiriamas stresas ar traumos. Vaikai gali išgyventi šlapinimosi į lovą periodą, kai patiria didelių gyvenimo pokyčių, tokių kaip brolio ir sesers atėjimas arba naujos mokyklos pradžia, stresiniai įvykiai, tokie kaip tėvų išsiskyrimas, ar net traumos, pavyzdžiui, smurtas artimoje aplinkoje.

Kada tėvai turėtų sunerimti?

Dienos metu tėvai turėtų stebėti savo vaikus ir jų tualeto higieną, nes tai gali turėti tiesioginį ryšį su šlapinimusi į lovą. Pavyzdžiui:

  • Vaikas ne visiškai ištuština šlapimo pūslę
  • Varvantis šlapimas
  • Vaikas dažnai sulaiko šlapimą
  • Tėvai dažnai skubina vaiką, kad šis išsišlapintų
  • Dienos šlapimo nelaikymas
  • Šlapimo takų infekcijos

Jei vaikas turi šiuos simptomus, tėvai turėtų įspėti savo pediatrą, kuris taip pat gali kreiptis į vaikų urologą.

Tėvai taip pat turėtų atkreipti dėmesį ir į kitus simptomus, tokius kaip:

  • Vaikas numetė svorio
  • Baltymų atsiradimo šlapime istorija
  • Nuovargis
  • Nuolatinis pykinimas ar vėmimas
  • Pernelyg didelis troškulys arba kėlimasis naktį atsigerti
  • Padidėjusios tonzilės
  • Miego apnėjos simptomai, tokie kaip knarkimas ar kvėpavimo sustojimas miego metu
  • Stuburo anomalijų istorija

Kiekvienas iš jų gali rodyti kitą būklę, kurią reikia gydyti, nuo miego apnėjos iki inkstų ligos. Ir atsižvelgiant į ryšį tarp šlapinimosi į lovą ir ADHD, tėvai taip pat gali atkreipti dėmesį į tokius simptomus kaip per didelis nervingumas ar nesugebėjimas susikaupti.

Kaip tėvai turėtų reaguoti?

Tėvai gali nerimauti dėl savo vaiko, ypač jei šiems tenka miegoti ne namuose (pavyzdžiui, pas draugą ar stovykloje), tačiau jokiu būdu nereikėtų vaiko gėdinti dėl to, kad jis prišlapino į lovą. Kaip ir bet kuria kita tema, dėl kurios vaikas gali jaustis sumišęs, tėvai turėtų elgtis jautriai ir užtikrinti privatumo jausmą.

Šlapinimasis į lovą vaikui gali būti emocinis ir gėdingas, todėl teigiamas pastiprinimas, kai jis lieka sausas, ir kai kurių elgesio pokyčių įvedimas yra naudingas, įskaitant patikinimą, kad su amžiumi tai gerės ir kad jūs esate pasiruošę jiems padėti. Tėvai turėtų vengti aptarinėti šias problemas prie vaiko su kitais asmenimis, išskyrus gydytoją.

Tėvai turėtų išlikti pozityvūs ir ramūs. Nebauskite ir nekaltinkite vaiko dėl nelaimingų atsitikimų, nes tai gali dar labiau pabloginti situaciją. Geriau laikykitės dalykiškai: „Paklodės šlapios, padėk man jas nuvilkti, kad galėčiau nunešti skalbti“.

Ko reikėtų vengti?

Vakarais apribokite vaikui gėrimus su kofeinu, pavyzdžiui, limonadus, sultis ir pan. Dvi valandos iki miego vaikas turėtų visai nieko negerti. Taip pat stenkitės įvesti rutiną ir jos laikykitės.

Ką tėvai gali dar padaryti?

Daugelis vaikų su amžiumi nustos patys šlapintis į lovą. Kol turite šią problemą, naudokite vandeniui atsparias paklodes.

Nepamirškite priminti vaikui prieš pat miegą nueiti į tualetą.

Galite tam tikru nakties metu pažadinti vaiką, kad jis nueitų į tualetą. Vyresniems vaikams galite naudoti žadintuvus.

Taip pat galite naudoti specialius įrenginius, tokius kaip „drėgmės pavojaus signalas“.

Tėvams gali prireikti daug kantrybės ir pastangų, kol ateis sausos naktys, tačiau nepamirškite, kad vaikai patiria didžiulį stresą. Normalizuokite šią problemą ir jokiu būdu negėdinkite ir nebauskite vaiko – tai gali dar labiau pabloginti situaciją.

Mano išsaugoti straipsniai