Mama su kūdikiu ant rankų namie. Aprimsta skausmas, pagerėja savijauta ir vėl norisi vyro artumo. Kaip išvengti nėštumo, kada ateina tinkamas metas, ar nepaskuba poros, suartėjančios jau po dešimties dienų? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja akušerė ginekologė Laima Bagušytė.
Kada po gimdymo jau reikėtų pagalvoti apie kontracepciją?
Medikai pataria vengti lytinių santykių tol, kol neužgyja gimdoje vieta, kurioje buvo prisitvirtinusi placenta. Ir pagimdžius natūraliai, ir atlikus cezario pjūvį žaizda gyja maždaug 6-8 sav. Tad tiek laiko patariama susilaikyti. Praėjus minėtam laikui moteris turi apsilankyti pas ginekologą ar šeimos gydytoją.
Jis nustato, ar jau baigėsi pogimdyminis laikotarpis, ar nėra priežasčių atsisakyti vieno ar kito kontracepcijos būdo. Kontracepcija leidžia šeimai kitą nėštumą atidėti vėlesniam laikui, palaukti, kol vaikelis paaugs. Ji naudojama ir tada, kai sutuoktiniai mano, kad jau „įvykdė vaikų planą”.
TAIP PAT SKAITYKITE:
7 frazės, kurių verčiau nesakykite jaunoms mamoms
Mažojo princo George krikštynų rūbas sulaukė kritikos
Kokį būdą šeimai rinktis, priklauso ir nuo sutuoktinių amžiaus, intymaus gyvenimo ypatybių, pasaulėžiūros bei religinių įsitikinimų, nuo to, ar mama žindo, kiek laiko praėjo po gimdymo, kokios moters ligos ir žalingi įpročiai, ar ilgai planuoja vengti nėštumo.
Nors medikai rekomenduoja apie 6 sav. po gimdymo vengti intymumo, kartais poros labai nori mylėtis. Jei moteris gerai jaučiasi, galima mylėtis, bet tik naudojant barjerines priemones, pvz., vyrišką prezervatyvą. Jis sulaiko ne tik spermą, bet ir saugo, kad infekcija nepatektų į makšties išskyras, tad moteris taip gali išvengti gimdos uždegimo.
Ar visos kontracepcinės priemonės tinka nežindančiai mamai?
Per nėštumą dėl tam tikrų pokyčių labiau kreša kraujas. Per anksti (nespėjus organizmui grįžti į įprastą būklę) pradėtos vartoti sudėtinės kontraceptinės (hormoninės) tabletės didina trombozės riziką, tad nerekomenduotinos.
Mama, kuri nežindo vaikelio savo pienu, sudėtinių kontraceptinių tablečių gali pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 3-4 sav. Dėl šių priežasčių jai netinka kontraceptinis žiedas ar pleistras. Kaip ir sudėtinėse hormoninėse tabletėse, šių priemonių sudėtyje yra kelių rūšių hormonų: ir estrogenų, ir gestagenų. Per makšties ar poodžio kraujagysles jų patenka į moters kraujotaką, estrogenai mažina pieno gamybą, gali turėti įtakos kūdikio raidai, tad netinka žindančiai mamai.
Mamos yra įsitikinusios, kad žindant apie kontracepciją galima negalvoti. Ar neklysta?
Žindymo sukeliamas kontracepcinis efektas – tai vienas natūralių kontracepcijos metodų, medikų vadinamas laktacine amenorėja. Šis metodas yra pats geriausias žindančiai mamai: iki 3-4 mėn. rizika pastoti prilygsta nuliui, o po šio laiko iki pusės metų po gimdymo pastoja tik apie 2 proc. moterų. Tačiau tai netinka, jei žindant:
– atsiranda mėnesinės (jos gali prasidėti ir nesulaukus 6 mėn.);
– mėnesinių nėra, bet nuo gimdymo jau praėjo 6 mėn.;
– mama žindo rečiau nei kas 6 val. arba nežindo naktį;
– kūdikis papildomai gauna pieno pakaitų.
Norint, kad užtektų pieno, kūdikį reikia dažniau ir ilgiau žindyti pienuku iš krūties. Jei mama netenka kantrybės, nusiperka mišinėlių, krūtyse pieno tikrai nepadaugėja, atsiranda savaiminės ovuliacijos kiaušidėje galimybė ir moteris gali pastoti, net ir nesulaukusi mėnesinių.
Kokia kontracepcija tinka žindančiai mamai po pusmečio ar prasidėjus mėnesinėms?
Kad ir kiek laiko praėjo po gimdymo, žindyvei nepatartinos sudėtinės kontraceptinės tabletės ar analogiškų hormonų turintys kontraceptiniai pleistrai ar makšties žiedai. Tinka barjerinės priemonės (Lietuvoje populiariausi vyriški prezervatyvai), gimdinė spiralė, naudojamos kontraceptinės cheminės priemonės į makštį. Per anksti įdėta spiralė gali iškristi. Ją reikėtų įdėti praėjus pogimdyminiam periodui (6-8 sav.) arba per pirmas mėnesines, 2-4-ą kraujavimo dieną.
Ar tinka spiralė su hormonais?
Spiralė gali būti impregnuota variu arba hormonu gestagenu. Tinka abi. Hormonas pieno gamybai įtakos neturi ir nekenkia kūdikiui. Vyresnei nei 35 m. moteriai, kuri nebeplanuoja turėti vaikų, ypač jei menstruacijos yra gausios, geriau rinktis hormoninę spiralę. Ji tirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidams sunkiau nukeliauti į gimdą. Hormonas veikia ir gimdos gleivinę, ji plonėja, todėl mažiau išsiskiria menstruacinio kraujo, neretai jo visai nebūna.
Išėmus paprastą spiralę, vaisingumas sugrįžta tuoj pat, nes ji neseklina gimdos gleivinės. O pašalinus spiralę su hormonu moteris vėl vaisinga tampa tik kai gimdos gleivinės atsinaujina. Kartais tai trunka kelis mėnesius. Net jei moteris pastotų, apvaisintas kiaušinėlis gali neprisitvirtinti seklioje gimdos gleivinėje, nes nėra būtino „gemalo patalo”, gali įvykti persileidimas.
Ar žindyvė gali naudoti žvakutes, kremukus, kontraceptines plėveles ir pan.?
Šiose priemonėse esanti cheminė medžiaga žudo spermatozoidus, todėl jos vadinamos spermicidinėmis. Žudomos ir kai kurios makštyje esančios bakterijos, bet vaistai kartais dirgina makšties, gimdos kaklelio sieneles. Cheminių medžiagų jose nedaug, į kraujotaką patenka minimaliai ir poveikio pieno gamybai neturi. Tačiau spermicidinės priemonės mažiau efektyvios nei kitos. Svarbu atidžiai perskaityti instrukciją ir jos laikytis. Pvz., jei priemonė per anksti pašalinama, dalis spermatozoidų lieka gyvi ir iš makšties per gimdos kaklelio gleives gali patekti į gimdos ertmę, kiaušintakius ir moteris gali pastoti.
Kontraceptinė plėvelė, makšties gaubtuvėlis nepopuliarus nei Lietuvoje, nei užsienyje, nes plėvelę galima išimti tik po 6 val., o įsidėti gaubtuvėlį reikia įgūdžių. Vyrišką prezervatyvą naudoti paprasčiau, tad jis poroms labiau priimtinas.
Ar yra žindančiai mamai tinkamų kontraceptinių tablečių?
Lietuvos vaistinėse buvo pasirodžiusių kontraceptinių tablečių vien tik su hormonu gestagenu. Jo yra labai nedidelė dozė, todėl tabletės žindyvei saugios. Kitaip nei kitos tabletės, jos neslopina ovuliacijos kiaušidėse, bet tirština gimdos kaklelio gleives ir plonina gimdos gleivinę. Poveikis prasideda jau po kelių valandų ir trunka apie 27 val.
Tabletes reikia gerti tiksliai nustatytu laiku, nes pavėlavus vos 3 val. kyla rizika pastoti. Taip pat yra gaminama į raumenis švirkščiamų gestageninių vaistų, kurių reikia leistis kas 3 mėn. Tačiau mama turi žinoti, kad šie vaistai labai veikia gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę ir patartini vyresnei moteriai.
Ką pasiūlytumėte šeimai, dėl religinių įsitikinimų nenorinčiai kontraceptikų?
Kalendorinis, gleivių ir vidinės kūno temperatūros matavimo metodas po gimdymo nėra labai efektyvus. Kol nepraėjo trys mėnesinių ciklai, kalendorinį metodą sunku taikyti. Apie vaisingas dienas spręsti pagal gleives taip pat nelengva, nes po gimdymo iš gimdos jų išsiskiria gausiau. Jei vyras pasitiki savimi, sėkla neišsiveržia per anksti, sutuoktiniams gali tikti nutrauktas lytinis aktas.
Kaip dar gali vyras „saugoti” savo vaiko mamą?
Jau minėtas prezervatyvas saugo nuo nepageidautino nėštumo ir lytiškai plintančių ligų. Jei pora naudoja lubrikantus, kad prezervatyvas nesukeltų diskomforto, reikėtų dėl visa pikta perskaityti lubrikantų instrukciją. Kai kuriuose jų būna medžiagų, reaguojančių su prezervatyvo medžiaga.
Vyro sterilizavimas (sėklinis latakėlis perrišamas naudojant vietinę nejautrą) Lietuvoje visiškai nepopuliarus, nors pasaulyje gan dažnas. Procedūra trumpa, komplikacijų rizika maža, bet maždaug dar 3 mėn. vyras gali likti vaisingas. Kol jo sėkloje nebelieka spermatozoidų, pora turi naudoti kitą kontracepcijos metodą.
Norint vėl susilaukti vaikų, vyrui reikia atkuriamosios operacijos (kuri negarantuoja, kad jis vėl galės turėti vaikų). Todėl šį apsaugos būdą besirenkanti pora turi gerai pagalvoti. Šalyse, kuriose jis naudojamas, šeima turi atitikti tam tikrus reikalavimus: būti atitinkamo amžiaus, turėti nustatytą skaičių vaikų ir kt.
Hormoninė vyrų kontracepcija dar nėra populiari. Ją naudojant kartą per 1 mėn. į raumenis suleidžiama gestagenų. Jie veikia per centrinę nervų sistemą, tad po šių injekcijų reikia ir testosterono injekcijų vyriškumui palaikyti.
Kokie kontracepcijos būdai patikimiausi?
Svarbiausia, kad pasirinktu kontracepcijos būdu pora tinkamai naudotųsi. Tačiau tokio, kuris nuo nėštumo saugotų 100 proc., nėra. Pasitaiko, kad moteris pastoja net be vaginalinių santykių, spermatozoidui pakliuvus ant jos lyties organų.
Kiek efektyvios kontracepcinės priemonės? (Perlo indeksas*)
Kontracepcijos būdas/ Indeksas
Sterilizavimas (vyrų) 0-0,002 (moterų) 0-0,15
Kontraceptinės sudėtinės tabletės 0,1-1
Gestageninės tabletės 0,3-5
Gimdos spiralės 0,3-5
Diafragmos 2-15
Prezervatyvai 2-15
Spermicidai 4-25
Nutrauktas aktas 8-17
*Nenorimų pastojimų skaičius 100 moterų per metus