Po gimdymo suglebęs kūnas ir likusieji nereikalingi kilogramai verčia sunerimti dažną moterį. Tačiau tik sportuodamos likusio antsvorio po gimdymo neatsikratysime, sako patyręs sporto specialistas, ir sugriauna dažniausius mitus, kurie lydi sporto po gimdymo temą.
Konsultuoja naujojo sporto ir laisvalaikio klubo „GOODLIFE” sporto dalies vadovas ir asmeninis treneris Bronius Burneika.
1 mitas: kol kūdikį žindau, sportuoti negalima.
Netiesa. Protingas ir saikingas sportavimas neturi jokios blogos įtakos žindymui. Tai, kad pradėjus sportuoti, dingsta mamos pienas, yra mitas. Žinoma, negalima po gimdymo iš karto pulti itin aktyviai sportuoti, drastiškai laikytis dietų. Tik tai gali turėti neigiamos įtakos pieno gamybai, bet ne sportuojant saikingai.
2 mitas: sportuoti galiu iš karto po gimdymo.
Ir taip, ir ne. Tam tikri mankštos pratimai tikrai įmanomi ir ilgai nelaukus po gimdymo, tačiau reguliarus sportavimas, grįžimas į sporto klubą rekomenduojamas ne anksčiau kaip po kelių mėnesių pagimdžius. Be to, prieš pradedant sportuoti, būtina pasirodyti gydytojui, kad jis įvertintų sveikatos būklę, atliktų reikalingus tyrimus.
Ši taisyklė svarbi ne tik jaunoms mamoms, bet ir visiems, kurie planuoja pirmą kartą (arba po pertraukos) ateiti sporto salę. Šeimos gydytojui įvertinus jūsų sveikatą, bus lengviau treneriui, pas kurį ateisite, nes jis turės daugiau informacijos apie jus.
3 mitas: sportas yra veiksmingiausias būdas atsikratyti po nėštumo likusių kilogramų.
Tik sportuoti, norint susigrąžinti ankstesnes formas ir buvusį svorį, tikrai neužtenka. Pirmiausia reikėtų apgalvoti, koks yra dabartinis jūsų gyvenimo būdas, ir stengtis, kad jis būtų kuo sveikesnis bei aktyvesnis. Labai svarbu sportuojant nepamiršti tinkamos mitybos: derinti maisto produktus, valgyti dažnai ir po nedaug, ir pan.
Be tinkamos mitybos nenumesite nė vieno nereikalingo kilogramo. Tuo tarpu, derinant sportą su mityba, galima pasiekti puikių rezultatų.
4 mitas: naujagimis ir kūdikis dėmesio reikalauja kone visą parą. Kartais tenka ištisą dieną nešioti jį ant rankų. Argi tai ne pakankamas sportas?
Taip, tai yra fizinis krūvis, bet tikrai ne idealiausias sportas moteriai po gimdymo. Ką veikia jaunos mamos? Daug lankstosi, kilnoja ir nešioja kūdikį, taip stipriai apkraudamos savo juosmenį, nugaros apatinę dalį bei stuburą. Dažna pagimdžiusių moterų problema – skaudanti nugara, stuburo pakitimai.
Dėl to apie nugaros stiprinimą reikėtų pagalvoti ne tik po gimdymo, bet dar iki jo, nėštumo metu. Tam reikėtų atlikti pratimų, skirtų nugaros ir juosmens raumenims stiprinti.
5 mitas: šiais laikais internete pilna vaizdo filmų, kaip sportuoti namuose, galiu pasinaudoti jais neišeidama iš namų.
Mėgėjiškas sportavimas namuose kartais gali ir pakenkti, ypač, jei žmogus neturi pakankamai sporto žinių. „Sportuok, kaip aš, ir numesk aštuonis kilogramus”, – išgirdus tokią reklamą, galima susigundyti, bet gal minėti pratimai tam žmogui visiškai netinka?
Gana dažna klaida, kad pasirenkamas sportavimo būdas yra per daug intensyvus. Internete yra begalė informacijos, kaip sportuoti namuose, tik reikia mokėti iš jos atsirinkti tinkamą, tačiau geriausia, jei prieš tai pasitarsite su sporto profesionalu. Jam patarus, mama tikrai galės smagiai sportuoti namuose su atžalomis. Tačiau šiais laikais ir sporto klubuose siūlomi užsiėmimai mamoms su mažais vaikučiais.
6 mitas: po gimdymo viena dažniausių bėdų – nukaręs pilvukas, todėl tinkamiausi yra pratimai, skirti pilvo presui stiprinti.
Moterims, ir ne tik pagimdžiusioms, riebalinis audinys dažniausiai kaupiasi klubų ir juosmens srityse. Jį mažinti padėtų ne tik specialūs skirti pratimai, tinkamas krūvis, bet ir mityba (reikėtų suvartoti maždaug 200 kcal mažiau per dieną, negu reikalauja kūnas).
Kalbant apie pratimus, nereikėtų vien tiesmukiškai daryti pratimus, skirtus pilvo presui. Kai naikiname riebaliukus nuo juosmens, kūnas, degindamas riebalus, ima juos nuo viso kūno, todėl nereikia manyti, kad jei darysite tik pilvo presui skirtus pratimus, tie riebaliukai ir sudegs. Tam reikia tinkamo pratimų komplekso. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad net ir dviratį minant galima sudeginti riebalų nuo pilvo preso?
7 mitas: renkantis sportavimo būdą, reikia klausyti širdies.
Ir taip, ir ne. Prieš pradedant sportuoti po gimdymo, labai rekomenduotina pasitarti su treneriu asmeniškai, kad jis įvertintų jūsų fizinę būklę ir paskirtų užsiėmimus. Treneris konsultantas nustatys, kurios moters kūno vietos yra labiausiai probleminės, išklausinės apie buvusias traumas. Toks pokalbis labai svarbus, kad ateityje išvengtumėte traumų.
Ilgai nesportavus, gali būti tam tikrų problemų su sąnariais – tai žinodamas treneris skirs atitinkamą krūvį, patars, ko reikėtų vengti. Nepasikonsultavus eiti į aktyvius grupinius užsiėmimus, kur intensyviai sportuojama, negalima.
GOODLIFE – tai pirmasis Vilniuje sporto ir laisvalaikio klubas šeimai. Įsikūręs Pilaitėje, p.c. “Pupa”, jis siūlo sporto, laisvalaikio, sveikatingumo ir grožio paslaugas visai šeimai: įvairius grupinius užsiėmimus, profesionalių trenerių pagalbą treniruoklių salėje, grožio paslaugas profesionaliai įrengtame kosmetologiniame kabinete. Tėčių ir mamų patogumui įrengtas vaikų kambarys. Kol jūs sportuosite, mažyliai čia smagiai praleis laiką.