JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
„VDU tėvų akademija“ padeda siekiantiems artimo ryšio su savais vaikais

„VDU tėvų akademija“ padeda siekiantiems artimo ryšio su savais vaikais

Prieš ketverius metus Vytauto Didžiojo universitete įsteigtos VDU „Tėvų akademijos“ iniciatorės – pozityvios tėvystės ekspertės, šio universiteto Socialinio darbo katedros docentės dr. Jorūnės Vyšniauskytės-Rimkienės įsitikinimu, Lietuvoje dar per mažai dėmesio skiriama šeimai.

„Jai skirtos paslaugos orientuojamos dažniausiai tik kriziniais atvejais, kai jau vyksta „gaisras“, o prevencijai vietos skiriama per mažai socialinių ir švietimo paslaugų sistemoje. Nors tėvystė – didžiulė dovana, tačiau kartu tai – ir labai sudėtinga veikla. Todėl ir sugalvojome, kaip pagelbėti tėvams stiprinti tėvystę. Tėvais mes negimstame, – dažniausiai tęsiame savo tėvų auklėjimo modelius. O jeigu jie atrodo netinkami, juos pakeičiame. Tačiau auklėti vaikus kitaip, nei patys buvome matę ir patyrę, gali būti sudėtinga, nes dažnai nežinome, kaip elgtis“, – teigia docentė.

„VDU tėvų akademija“ – tai paskaitų-susitikimų ciklas, kurių metu kas mėnesį įžvalgomis ir patarimais su tėvais dalinasi socialinio darbo specialistai, sociologai, psichologai, edukologai, įvairių kitų sričių ekspertai iš universiteto. Akademija populiari ir šiemet, kai dėl pandemijos paskaitas pradėta rengti nuotoliniu būdu. Jose aktyviai dalyvauja tėvai iš visos Lietuvos.

Pasak doc. dr. J. Vyšniauskytės-Rimkienės, tėvai šiandien sąmoningesni ir atsakingesni nei anksčiau – tą patvirtina ir augantis susidomėjimas paskaitomis ir įvairiais seminarais tėvystės temomis. Pirmame nuotoliniame susitikime gausiai dalyvavę tėvai noriai įsitraukė į pateiktas interaktyvias veiklas. Kalbėta apie darbo ir šeimos vaidmenų suderinimą, tampantį vis didesniu iššūkiu. Užsiėmimo vedėjai doc. dr. Aurelija Stelmokienė ir doktorantas Tadas Vadvilavičius pakvietė tėvus susipažinti su būdais praturtinti darbo ir šeimos vaidmenis.

„Siūlėme praktiškai įsitikinti, jog žinias bei įgūdžius, įgytus darbe, galima panaudoti šeimoje, ir atvirkščiai – kad šeimos patirtimi galima pasiremti atliekant darbines užduotis. Be to, teigiamas emocijas, savirealizacijos išgyvenimus, patirtus šeimoje, nesunku perkelti į darbą ir atvirkščiai, iš darbo – į šeimą. Praktiniai patarimai, kaip tai įgyvendinti, sulaukė didžiausio dalyvių susidomėjimo“, – pasakoja docentė A. Stelmokienė.

VDU pranešime pažymima, kad „Tėvų akademija“ pasiteisino, tai patvirtina augantis jos dalyvių skaičius. Tarp dalyvių buvo netgi ir tokių, kurie dar neturi savo vaikų, bet iš anksto nori ruoštis šiam būsimam vaidmeniui. O vedant paskaitas nuotoliniu būdu, atsirado galimybė pasiekti tėvus ne tik iš Kauno regionų, bet ir iš kitų Lietuvos vietovių. „Tėvų akademijoje“ pati populiariausia tema yra paauglystė.

„Atėjus paauglystei, tėvai dažnai nebegali įprastu auklėjimu paveikti atžalos, todėl būtent šiuo laiku žymiai daugiau mamų ir tėčių pradeda domėtis vaikų auklėjimo ir elgesio klausimais. Svarbu paneigti mitą, jog paaugliams tėvų dėmesys nereikalingas, – ir tyrimai, ir tiesioginė socialinių darbuotojų, psichologų praktika rodo, jog yra priešingai, tai paauglių gyvenime ypač svarbu, o, šilti ir geri santykiai su tėvais yra geriausia vaiko apsauga nuo išorinio gyvenimo negandų. Tad nors bręstantis vaikas mus dažnai tiesiogiai atstumia, viduje jis labai nori mūsų meilės. Tai – pamatinis žmogaus poreikis“, – pabrėžia doc. J. Vyšniauskytė-Rimkienė.

„VDU Tėvų akademija“ yra išskirtinė iniciatyva ne tik Lietuvoje, bet ir kitur pasaulyje – paprastai JAV ir Europoje analogiškas iniciatyvas organizuoja ne universitetai, o socialinių paslaugų centrai ar nevyriausybinės organizacijos. Universiteto organizuotoje akademijoje tėvai gali ne tik susipažinti su aktualiomis naujausiomis mokslo žiniomis. Jie kviečiami drąsiai kelti klausimus, diskutuoti, dalintis pastabomis ar klausti patarimo“, – akcentuoja docentė.